ABD Konsolosluğu WAT Vizesi Görüşme Duyurusu

ABD İstanbul Konsolosluğunun Trwat.com ve Facebook Work and Travel sayfamızda paylaşılmasını rica ettiği önemli bir konudan bahsedeğiz.

ABD Konsolosluğu, daha önce Work and Travel şirketlerine gönderdiği duyuruda Work and Travel programına katılacak öğrenciler için grup randevu sistemini kullanılması gerektiğini duyurmuştu ve bir çok kere de tekrarladığı gibi bireysel randevuların alınmayacağını vurgulamıştı. Konsolosluk, SWT (Summer Work & Travel) programına katılacak adaylar için öğrenci veya diğer J1 randevusunun alınamayacağını önemle duyuruyor. Work and Travel şirketleri bunu biliyor, çünkü hepsine bu uyarı gitti ama bu uyarıyı dikkate almayan şirketler de olabilir.

Work and Travel Vize Randevusu

Work and Travel vizesi için bir acentaya kayıt olmuş öğrenciler randevuları kendi başına alamaz, mutlaka vize randevularını şirketlerine aldırmalılar ve şirketlerin de randevularını grup randevu sisteminden aldığına emin olmalılar.

Bu çok önemli bir konu olduğu için uyarmak istedik. Eğer bireysel randevular alındıysa bu zaten fark edilip iptal edilecektir. Son dakikada fark edilirse vize görüşmesi için konsolosluğa gittiğinizde görüşmeye kabul edilmeyebilirsiniz. Vize görüşmesinde mağdur olmaması için öğrencilere tavsiyemiz şirketlerine randevularının grup randevu sisteminde alınıp alınmadığını sormalarıdır.

Bir Work and Travel şirketine kayıt olan bütün SWT adaylarının vize randevularını şirket alacaktır. Şirket, adaylar için bireysel öğrenci randevusu değil, grup randevu siteminden vize randevusu almak zorundadır.

Kıbrıs’tan Work and Travel Vizesine Başvuracak Adaylar

work and travel vize randevusu
work and travel vize randevusu

Programa katılacak adaylar Akbank’a vize ücreti yatırmaya gittiği zaman MRV dekontuyla gitmeliler ve dekontta görülen TL ücretini ödemeliler. Akbank’ın kuruna göre 160 dolar karşılığındaki TL’yi değil MRV dekontunda belirtilen TL ücretini ödemmeniz gerekmektedir. Zaman zaman kur değişim ücretlerinde oluşabilecek farklar yüzünden sistem ödediğiniz ücreti kabul etmeyebilir, buna dikkat ediniz.

Kıbrıs’taki Work and Travel adayları için önemli bir uyarı da pasaport teslimatlarıyla ilgili. Daha önce ABD Konsolosluğu Vize Duyurularını size aktardımıştık, bu duyuru da belirtmemizde fayda var. PTT, maalesef Kuzey Kıbrıs’ta pasaport teslimat hizmeti vermiyor. Kıbrıs’ta okuyan öğrenciler pasaportlarını teslim alacağı bir PTT şubesini Türkiye’den seçmesi gerekiyor. Öğrencilerin, Amerikan Konsolosluğuna veya Büyükelçiliğine pasaport ya da diğer evrakları göndermeleri gerekirse yine seçtikleri PTT’nin Türkiyedeki bir şubesine bırakmaları gerekmektedir.

Diğer ABD Konsolosluğu Vize Duyuruları için ilgili etiket altındaki yazıları okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrolü *