AGH Başvuru Süreci

Bir önceki konuda Avrupa Gönüllü Hizmeti Nedir başlığı altında “AGH” programının ne olduğunu, AGH katılım şartlarını ve AGH maliyetini açıklamıştık. Şimdi de AGH Başvuru Süreci hakkında bilgi vereceğiz. Avrupa Gönüllü Hizmeti programı kapsamında çeşitli eğitimler alarak, topluma faydalı olmak yeni beceriler, yeni kültürler ve yeni diller öğrenmek isteyenler için 5 adımda AGH başvurusu nasıl yapılır açıklayalım.

Avrupa Gönüllü Hizmeti Başvurusu

AGH Başvuru Tarihleri
AGH Başvurusu

1 – Öncelikle Türkiye Ulusal Ajansı’nın websitesini ( ua.gov.tr ) ziyaret edin, burada bulunan Eylem 2 programını ayrıntılı olarak okuyun.

2- Program hakkında detaylı bilgileri aldıktan sonra AGH ile gitmek istediğiniz ülkeyi ve dahil olmak istediğiniz proje alanını seçin. Bu seçimi aceleye getirmeden, iyice çeşitli boyutlarıyla düşünerek ve detaylı araştırma sonrasında yapmanızı tavsiye ederiz.

3- Araştırmanızı yapıp kararınızı verdikten sonra CV’nizi hazırlayın. CV’nin Europass formatında olması gerekiyor. Katılmak istediğini her proje için de ayrı ayrı motivasyon mektunu hazırlamanız gerekmektedir. Motivasyon mektubunu özenle hazırlayın ve dahil olmak istediğiniz projeleri iyi araştırıp neden bu bu projenin bir parçası olmak istediğinizi net bir şekilde açıklayın. Farklı projelere aynı motivasyon mektubunu göndermenizi tavsiye etmeyiz. Motivasyon Mektubu Nasıl Yazılır konusunu da yakında yayınlamaya çalışacağız.

4- Başvuru yapacağınız projeleri proje veri tabanında araştırın, proje duyurularını takip edin. Projelerdeki sorumlu kişiler ile iletişime geçip gönüllü ihtiyaçlarının olup olmadığını da sorabilirsiniz. Proje araştırmasını iyi yapmanız ve birçok yere başvuru yapmanız daha çabuk ve daha yüksek oranda bir yere yerleşmenizi sağlayacaktır. AGH projelerine kabul alabilmeniz için doğru proje için doğru gönüllü olduğunuza inandırmanız ve o alanda ihtiyaçlarının olması gerekli ve yeterli şarttır.

5- Projeye kabul aldıktan sonra bir aracı kuruluşa ihtiyacınız olacak. İşlemlerinizi Türkiye’deki bir kaç kuruluştan birini seçerek yapabilirsiniz, İl Milli Eğitim Müdürlüğü size bu kuruluşlar hakkında yardımcı olacaktır. Aracı kuruluşlar genellikle proje kabulu alan adaylar ile ilgileniyor, o yüzden önce kabul almalı sonra aracı kuruluşa gitmelisiniz. Aday gönderen yetkili kuruluşları http://ec.europa.eu/youth/evs/aod/hei_en.cfm sayfasında sayfasında görebilirsiniz. Bu sayfada projeleri de görebilirsiniz.

AGH Başvuru Tarihleri

Avrupa Gönüllü Hizmeti başvuru tarihleri her senenin 1 Şubat, 1 Mayıs ve 1 Ekim tarihleridir. AGH başvuru tarihlerinin son gününde bütün herşeyi hazır edip evrakları teslim etmeniz gerekmektedir. O yüzden belirli bir süre önce araştırmalarınıza ve yazışmalarınıza başlamanızı tavsiye ederiz. 2-3 ay öncesinden bu işlemlere başlamak sizin için daha iyi olacaktır. Çünkü proje araştırmanız, motivasyon mektubu hazırlamanız, başvurduğunuz projeye kabul olmamanız halinde başka bir projeye başvurup kabul almanız zaman alacaktır. Eğer üniversite öğrencisiyseniz ve Work and Travel gibi sadece yaz aylarında AGH’ya katılmak istiyorsanız o zaman araştırmalarınıza daha da önce başlamanızı tavsiye ederiz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrolü *