Alaska İşleri İçin Resmi Karar Açıklandı

2011 Work and Travel sezonu tamamlandığından beri Alaska işleri belirsizliğini koruyordu ve sonunda Alaska işleri için resmi karar açıklandı. Diğer ABD Konsolosluğu Vize Duyuruları gibi bunu da anında okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Work and Travel 2012 Alaska İşleri

İstanbul’daki Amerika başkonsolosluğu tarafından Work and Travel Alaska 2012 için resmi açıklama yapıldı ve 2012 sezonunda Alaska işlerine izin verilecek. Daha önce de Alaska iş sözleşmeleri ile vize görüşmesine giren ve vize alan öğrenciler olduğunu söylemiştik.

Yasaklanan Work and Travel İşleri

Daha önce yine belirttiğimiz gibi pedicab işleri de Work and Travel programı kapsamından çıkarılmıştı. Daha sonra gezici fuar işleri (concession), gece vardiyasında çalışılan işler ve saatlik ücret yerine komisyon karşılığı çalışılan işler de Work & Travel kapsamından çıkarıldı ve yasaklanan Work and Travel işleri arasında yerini aldı. Yine Work&Travel katılımcılarının mesai saatlerinde ABD vatadaşlarıyla düzenli olarak konuşmayacağı ve Amerikan kültürünü tanımayacağı işler de WAT kapsamından çıkarıldı. Fabrika işleri bu tanıma girdiği için yasaklandı.

Work and Travel Alaska İşleri
Yasaklanan Work and Travel İşleri

2012 sezonu için izin verilen Alaska işleri 1 Kasım 2012 tarihinden itibaren Work and Travel kapsamındaki işler arasından çıkarılacak ve Work and Travel 2013 sezonu için öğrenciler Alaska’da çalışamayacak.

Alaska’da 4 yaz çalışmış 2 site yöneticimiz de bu konuda Alaska işlerinin Work and Travel kapsamından çıkarılmasının yanlış ve gereksiz bir düzenleme olduğunu düşünüyor.

Bu uygulama yerine başka önlemler alınarak da sorunlar çözlebilir ve WAT katılımcıları korunabilirdi.  İş sözleşmesi olmadığı halde veya sahte iş sözleşmeleri ile Alaska’ya gönderen şirketlere veya şahıslara, işverenlerden onay almadan DS 2019 belgesi basan sponsorlara cezai yaptırımlar uygulanarak Alaska programındaki yanlışlar düzeltilebilirdi. Bu noktada Department of  State, daha zor olan DS Sponsorunu ve Work and Travel şirketlerini kontrol altında tutmak yerine Alaska işlerini yasaklamayı tercih etti sanırım. Bu aslında bir bakıma Work and Travel Alaska seçeneğini tercih etmek isteyen öğrencilere ceza oldu. Önceki senelerde yaklaşık 1000 Türk öğrencinin tercih ettiği Alaska eyaletine bazı öğrenciler 3-4 yaz katılıyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrolü *