Amerika’da 3 Ayda Ne Kadar İngilizce Gelişir

Arkadaşlar merhaba. Öncelikle hepinizin işini bulup Work and Travel vizesini aldığını umarak bu yazıda size önemli bir konuya değinmek istiyorum. İster work and travel programıyla isterse bir yurtdışı eğitim programıyla gidin, oraya gittiğinizde çoğunuzun yaşayacağı sıkıntılardan birisi de İNGİLİZCE. (dil durumu yeterli olmayan arkadaşlar için). İlk gittiğinizde daha rahat adapte olabilmeniz için gitmeden önce konuşma olarak sık kullanılan cümleler gibi şeyleri araştırmanızı öneririm. Ha gerekli mi ? Hayır değil. Çünkü gelmek, gitmek, yapmak, çalışmak gibi temel düzeyde kelimeleri bilerek de 3-4 ayınızı Amerika’da sağlıklı bir şekilde geçirip gelebilirsiniz. Bu şekilde olan bir çok kişiye şahit oldum. Ama hem yabancılarla arkadaş olmak hem de ingilizce geliştirmek isteyenler gitmeden önce biraz bakarlarsa çok faydalı olacağını düşünüyorum.

Work and Travel ile İngilizce Gelişir Mi

Work and Travel ve İngilizce Gelişimi
Work and Travel ve İngilizce Gelişimi

Eğer içinizde “ingilizce öğrenir miyim, geliştirir miyim ?” sorusunu soranlar varsa… Bu durum kişiden kişiye tamamen değişir. Sizin bu yolda verdiğiniz kararlar, seçtiğiniz arkadaşlar bunu büyük ölçüde belirler. Eğer orada Türkçe bilen insanlarla takılırsanız, yani gün içerisinde sizi Türkçe düşünmeye iten durumlarla meşgul olursanız ingilizce düşünmeniz çok da başarılı olamaz. – Türkçe bilenlerle aynı evi paylaştığı için 3 ay öncesiyle sonrası arasında neredeyse hiçbir fark olmayan arkadaşlarım da var. – Olay tamamen ingilizce duymaya, düşünmeye, konuşmaya ve dahası anlaşılır olmaya dayalı.

Ben eğitimsiz bir ingilizceyle gittiğim için sıkıntı çektim ama kaldığım kasabada Türk olan sadece bendim. Dahası her akşam ingilizce çalışıyordum, ingilizce altyazılı diziler, filmler izledim. Gün içerisinde duyduğum şarkıların sözlerine baktım. Birisinden bir şey duyduğumda, anlamadığımda tekrar etmesini ve anlamını bana açıklamasını hatta ve hatta yazmasını istedim. Hayır diyen kimse olmadı. İngilizce’yi Türkiye’deki ingilizce öğretmenlerinden ve onların aksanından değil tabiri caiz ise “çocuk gibi” öğrendim. Dil nihayetinde bir birikim, öğrenme süreci asla bitmez ama belirli bir düzeye erişebilmek için yeterli bir süreç.

Hepinize iyi tatiller diliyorum 🙂

Ömer Adil İlhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrolü *