Amerikada Community College Sistemi

Amerika’da Community College’ler (meslek yüksek okulu), lise öğrencilerine ve her yaştan üniversite öğrencilerine 2 yıllık üniversite düzeyi eğitim sunan eğitim kurumlarıdır. ABD’deki çoğu büyük kasaba ve şehirlerde community college’ler vardır, küçük kasaba, şehir ve kırsal alanlarda genelde büyük community college’lerin küçük branşları bulunur. Community College nedir daha detaylı inceleyelim :

Community College’ler, kamu eğitim kurumlarıdır ve bir yönetim kurulu ve öğretim üyeleri tarafından işletilen birçok dört yıllık fakülte gibidir. Genelde bağımsız binalarda, kamu binalarında (kütüphane gibi), ya da birden fazla kurum arasında bölünmüş üniversite kampüslerinde konumlandırılmışlardır. Talebe bağlı olarak küçük, orta veya büyük ölçekli binalarda ya da kampüslerde bulunabilirler. Community College sınıfları, 4 yıllık fakültelerinkine kıyasla daha küçüktür ve bu kurumlar 4 yıllık fakültere göre çok daha ucuzdurlar.

Genelde birçok ders için gün boyunca Pazartesi’den Cuma’ya kadar eğitim verirler, ancak bazı geleneksel olmayan tarzda öğrenciler için (Hafta boyunca Sabah 8, Akşam 5 çalışan öğrenciler) akşam ve hafta sonu dersleri de verirler; lisans ya da yüksek lisans diploması düzeyinde eğitim vermezler, ancak hazırlık düzeyinde ve ana/çekirdek dersleri, teknik ve mesleki programları, sertifika programlarını ve/veya ön lisans programlarını öğrencilere sunarlar.

Ana Dersler

Birçok öğrenci, ana dersleri tamamlayıp 4 yıllık bir fakülteye geçiş yapmak için community college’lere başvururlar. Sosyal Bilimler’deki dersler; sosyoloji, tarih, ingiliz tarihi, yazma, topluluk önünde konuşma, matematik ve bilim gibi, 4 yıllık üniversitelerin ana derslerini karşılamak için ihtiyaca cevap verirler. Aynı zamanda bazı öğrenciler hem 4 yıllık üniversite’de okuyup hem de community college’lere katılabilirler, bu onlara belli bir süre içinde ihtiyaçları olan derslerin hepsini almaları için imkân sağlayabilir. Bu yüzden de yurtdışında üniversite eğitimi almak için tercih edilebilir.

Teknik ve Mesleki Programlar

Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler genelde teknik ve mesleki programları tamamlayıp en kısa zamanda iş hayatına atılmak için community college’lere başvururlar. Bu gibi öğrenciler kariyerleri için gerekli olan belirli bir konuda bir ön lisans programını veya mesleki sertifika tabanlı programları tercih ederler. Bu tür mesleki programlar, hemşirelik, fizik tedavi ya da cerrahi asistanlar, tıbbi fatura uzmanlığı, masaj terapistliği, bilgi teknolojisi uzmanları, etkinlik planlama ve bir çok spesifik konuda katılımcılara konuya özel eğitim imkanı sunarlar. Mesleki programlar, kariyere hazırlığı vurgulamak ve sosyal bilimler eğitimine bağlı kalmamak için hazırlanmıştır.

Diploma ve Sertifikalar

Yukarıda belirtildiği gibi, Yurtdışında Üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler community college’lere sertifika ve ön lisans diploması almak ya da 4 yıllık üniversitelere geçiş yapmak için katılırlar. Sertifikalar, belirli bir konuya ya da yeteneğe odaklanırlar, lisans diplomasıyla aynı düzeyde değildirler. Bu tip dersler genelde 4 yıllık üniversitelere aktarılmaz, bu dersler mesleki gelişim veya özgeçmişte bir farklılık için kullanılırlar. Ön lisans diplomaları, diğer taraftan, 4 yıllık bir üniversiteye geçiş yapmanıza olanak sağlar. Eğer bu amaçla community college’lere girmek istiyorsanız, geçiş yapmayı planladığınız okulla iletişime geçin.

amerikada community college
amerikada community college

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrolü *