Amerikada Gezilecek Yerler (Batı)

Bir şekilde Amerika’ya gitmeye karar verdiyseniz ya da ordaysanız Amerikada gezilecek yerler konusunda da merak ettikleriniz vardır. Bu yazının başlığında da anlaşılacağı gibi Batı bölgesinin yanında Amerikada Gezilecek Yerler (Doğu) konusunu da bulabileceksiniz.

Amerikada Gezilecek Yerler Batı
Amerikada Gezilecek Yerler Batı

Gezilecek yerleri tek bir konu altında çok uzunca yazmak yerine 2 konuda yazalım dedik ve bunun için de NBA konferans gruplarından da esinlenerek eyaletleri aldık. Bu yazımızda sizlere Bat Amerika hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle bazı Batı Amerika eyaletlerini tanıyalım. Bunlar: Alaska, Arizona, North Dakota, South Dakota, Idaho, California, Kansas, Colorado, Montana, Nebraska, Nevada, New Mexico, Oklohama, Oregon, Texas, Utah, Washington, Wyoming’dir.

Amerikada Görülmesi Gereken Yerler

Bu eyaletlerden turistik anlamda diğerlerine göre daha öne çıkanlar California, Alaska, Texas’tır diyebiliriz. Batı Amerika eyaletleri ve şehirlerinde yaşam doğuya göre daha özünü koruyabilmiş bir yapı olarak karşımıza çıkmaktadır. Idaho, Nebraska, Kansas gibi eyaletlerde Amerikan kasaba ve küçük yerleşim yapılarına oldukça faza rastlanmaktadır. Geçmiş Amerikan kasaba yaşamı tarzı hala bu yerleşim birimlerinde görülmektedir.

California

Bu sakin hayatın aksine California eyaletinde tam bir hareketlilik hakimdir. California eyaletinin en ünlü şehirleri Los Angeles, Las Vegas, San Diego ve San Francisco’dur. Batı Amerika’ya gelindiği zaman California’yı, California’ya gelindiği zaman da bu şehirleri görmeden gidilmemelidir. Los Angeles’ta bir Hollywood’u, San Fransisco’da Golden Gate’i görmeden dönülmemelidir. California Meksika’ya sınır olan bir coğrafi bölgede bulunduğu için bölgede İspanyolca oldukça yaygın olarak konuşulmaktadır. Los Angeles bölgesinde yoğun bir Meksikalı yaşamı hakimdir. Los Angeles bölgesinin en ünlü ve büyük eğlence parklarından birisi Anaheim bölgesinde bulunan Disneyland’dır. Her yıl dünyanın her yerinden binlerce misafiri ağırlayan bu eğlence merkezi Los Angeles’ta kesinlikle görülmesi gereken bir yerdir. Hollywood’da filmlerde televizyonlarda gördüğünüz ünlülerin yaşadığı evleri görebilir, günlük şehir turlarına atılabilirsiniz. Ödül törenlerinin düzenlendiği odak Theatre’ı ziyaret edebilir, Walk of Fame’de yürüme şansını bulabilirsiniz. Aslına bakarsanız Amerika’nın bu eyaletinde gezilecek yerler bitmiyor.

Alaska

Work & travel Alaska yasaklanmadan önce her yıl binlerce öğrenci bu eyalete balık fabrikalarında çalışmak için giderdi. 2012 yazından da öğrenciler gitti ama 2013’te çalışmaya gidemeyecek. Alaska doğal güzellikleri ve doğal yaşamıyla her zaman dünyanın bir çok bölgesinden ziyaretçi çekebilen bi bölgedir. Ayıların,geyiklerin, kartalların, yunusların, çeşitli balıkların yaşadığ bu bölgede doğal ortama dair her şeyi solumanız mümkündür. Düşünülenin aksine özellikle yaz aylarında ince kıyafetlerle gezebileceğiniz kadar ılıman bir havası vardır. Güney Alaska Kuzey Alaska’ya göre daha ılıman bir iklime sahiptir. En çok bilinen ve turist çeken şehirleri Anchorage, Ketchikan, Kodiak, Cordova, Dillingham, Sitka, Kenai ve Valdez’dir.

Washington

Refah seviyesi oldukça yüksek bir eyalettir. Coğrafyası gereği mükemmel bir konuma ve doğal güzelliğe sahiptir. Seattle bölgenin en güzel şehirlerinden birisidir. Dünyadaki ilk Starbucks dükkanı bu şehirde bulunmaktadır. Pike Place Market ve outlet alışveriş mağazaları ile ünlü olan Seattle mutlaka görülmesi gereken Amerikan şehirlerinden birisidir. Seattle’a 3 saat uzaklıta bulunan Oregon eyaleti ise ülkemizdeki Karadeniz manzarası ve iklimine oldukça benzer bir yapıdadır. Oregon harika evleri, ormanları ve yeşillikleriyle görenleri büyülemektedir.

Texas

Amerika’nın filmlere konu olmuş eyaletidir Texas. Yüzölçümü olarak oldukça büyüktür. Ama Alaska kadar büyük olmadığı için Amerika’nın en büyük 2. eyaletidir. Texas’ın diğer Amerikan eyaletlerine göre daha değişik bir havası vardır. Dallas Texas hepimizin hafızalarında yer etmiştir.

Batı Amerika her yıl onlarca ülkeden binlerce turistin akınına uğramaktadır. Amerika’ya gelip de batıyı görmeden gitmek olmaz.

Bu yazı güncellenmeye devam edecektir. Siz de aşağıdaki yorum alanına tavsiyelerinizi ve yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrolü *