Amerika’ya Gitmelisiniz Çünkü…

Sizlere faydalı olacağını düşündüğüm ve sıkmamak için özetleyerek bir yazı yazmaya çalıştım. Work and Travel programına katılarak ne gibi faydalar edineceksiniz onlardan bahsetmeye çalıştım. Umarım faydalı olur, vereceğiniz karara pozitif etki eder.

Arkadaşlıklar Edinin : Work and travel programına katılan binlerce öğrenci, ilk kez yurt dışı tecrübesi ediniyor ve bu farklı ortamda yalnız oluyor. Yeni bir ortama ayak uydurmak için yeni arkadaşlıklar da kaçınılmaz. Birçok milletten kalıcı arkadaşlıklar edinip ömür boyu tekrar Amerika’ya gitmeseniz dahi arkanızda iyi dostluklar bırakarak ülkenize döneceksiniz.

İş Hayatına Atılın : Daha önce hiç iş tecrübeniz yoksa ciddi anlamda bir iş tecrübesi edineceksiniz. İş disiplini olsun, grup çalışması olsun hayat boyu işinize yarayacak çok faydalı bilgiler ve tecrübeler edinerek programdan faydalanacaksınız

Amerika'ya Gitmelisiniz Çünkü
Amerika’ya Gitmelisiniz Çünkü

Özgüven : Programa aileniz ya da yakın çevrenizden uzaklaşıp kendi başınıza katıldığınız için bu size özgüven verecektir. Hayatınızın her alanında artık daha güvenli, yere daha sağlam basan biri olarak devam edecek, kendinize olan güveninizi kazanacaksınız.

Kişisel Gelişim ve Hayata Bakış : Programa katılarak ufkunuzu genişletecek, kişisel olarak ve psikolojik olarak gelişim sağlayacaksınız. Hayata daha geniş bir açıdan bakacak, yorumlama yeteneğiniz gelişecek ve kıyaslama yaparken daha mantıklı olacaksınız.

Dil Gelişimi : Zaten ingilizce bildiğiniz varsayılarak sizi işe alsalar bile aslında siz tam anlamıyla yeterli olarak gitmeyeceksiniz bu bir gerçek. Öğrendiğiniz İngilizceyi geliştirme ve pratik yapma bu işin amacı değil de sonucu olacak bir nevi kaçınılmaz bir fayda. Bunu iyi değerlendirin ve pratik anlamda yeterince konuşup kendinizi ifade edin. Çok faydasını göreceksiniz. Dil, hangi ülkede konuşuluyorsa orada öğrenilir, okullarda sıralarda değil!

İnsanları Tanıyın : Çok farklı insan tipiyle karşılaşacak onları yakından tanıma fırsatı elde edeceksiniz. Edineceğiniz bu tecrübe hayatınıza yön verirken yanınızdaki insanları tanımada size ömür boyu yardım edecek. Bu bakımdan da ciddi anlamda fayda sağlayacaksınız.

Hayalinizdeki Yerleri Gezin : Televizyonu açınca bir Amerikan filmi görüp de özenmesek, yapılan muhteşem Amerika reklamına rağbet göstermesek herhalde hiçbirimiz Work and Travel programa bu kadar istekli olmazdık. Madem o kadar hayalini kurduk, o sahilde tartışan sevgilinin muhteşem manzarayı hiçe sayarak telefonu yere atan adamın durduğu yerde bir fotoğraf çekinmek bizim de hakkımız. Merak etmeyin, iyi bir Work kısmı geçirir, uslu bir öğrenci olursanız şirinleri göremeyebilirsiniz ama o Las Vegas Strip’te kendinizi dolaşırken bulabilirsiniz. Kumara fazla para harcamadan ama!

Saygın Bir Kişi Olun : Aileniz, arkadaşlarınız, akrabalarınız sizin yabancı bir ülkede çalışıp hem de gezip bir şeyler yaptığınızı, kendi ayaklarınız üzerinde durduğunuzu görünce size saygı duyacaklar, tecrübelerinizden faydalanmak isteyecekler, imrenecekler, kıskanacaklar. Bu sizin başardığınızı gösterecek!

Eğlenin : Evet eğlence hayatı mükemmel! Sabah işe kalkacağınız günlerde içip dağıtmayacaksınız biliyorum. Her şey içmek değil tabi ki, hayal gücünüz ne kadar genişse ona göre kendinize uygun eğlenceli bir aktivite bulacak vaktinizi en faydalı şekilde geçireceksiniz.

Sahip Olamayacağınız Şeylere Sahip Olun : Herkes bu hayatta maddi ve manevi anlamda eksiksiz değiliz. Burada her şey daha kolay olacak. Hayalinizdeki telefon artık birkaç günlük kazancınız kadar uzak. O ayakkabı için artık aylarca para biriktirmeyeceksiniz. Ya da memur olmayı beklemeden bir araba sahibi olabilirsiniz. Kısa süreliğine de olsa o zevki tatmak sizin hakkınız.

Bu program için harcadığınız her dolar, her saniye faydalı olacak. Unutmayın, zamanınız ve enerjiniz var. Fırsatınız varken bu programa katılmak size çok şey katacak. Harika hatıralar, mükemmel profil fotoğraflarınızı her gördüğünüzde yüzünüzde bir tebessüm bırakacak. Ben 2 kez katıldım, 3. için ders çalışmaya başladım bile (yok öyle bişey). Bazı şeylerden fedakarlık etmeniz gerekebilir, tereddüt etmeyin. Bedelini ödemediğiniz hayatı yaşayamazsınız! Korkularınızı, kaygılarınızı aşacak güç içinizde. Bu hayat sizin, istediğiniz hayatı yaşayın!

Salih Kıskaç

Sitemizdeki diğer öğrenci yorumlarını Work and Travel Yorumları etiketi altında okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrolü *