Arkadaşım ile Aynı Yerde Çalışabilir miyim?

Evet Work and Travel programına arkadaşınız ile katılıp aynı yerde çalışabilirsiniz. Eğer işveren sizi ve arkadaşınızı kabul ediyor ise aynı yerde çalışabilirsiniz. Tabi aynı yere gitme şansınızı artırmak için erken kayıt olup Work and Travel Erken Kayıt Avantajları kaçırılmamalıdır. Job Fair organizasyonlarında Work and Travel işleri hakkında araştırmanızı yapıp işverenlerle görüşerek aynı yerde çalışmak istediğinizi söyleyebilirsiniz.

Work and Travel işleri aynı yer
Work and Travel işleri aynı yer

WAT programına tek başınıza katılabileceğiniz gibi grup olarak arkadaşlarınızla da katılabilirsiniz. Her ne kadar aynı yerde arkadaşlarınızla çalışabilme şansınız olsa da tek olarak bir işe yerleşme şansınız daha fazladır ve daha kolay iş yerleşiminiz gerçekleşir. Birlikte aynı yerde çalışmak istediğiniz arkadaşınızla İngilizce seviyelerinizin birbirine yakın olması işverenin sizi seçmesi açısından belirleyici kriterlerin başında gelir. Eğer aynı yerde çalışmak isteyen kişilerin dil seviyeleri ve o iş için uygunluk kriterleri birbirinden çok farklı ise aynı yerde çalışmaları zorlaşacak ve büyük oranda da mümkün olmayacaktır. Fakat bu tamamen işin türüne göre de değişir. Örneğin bir eğlence parkında beraber çalışmak isteyen arkadaşlar için parkın değişik birimlerinde çalışma imkanı olduğundan yelpaze biraz daha geniş olabilir. İngilizcesi diğerini, diğerlerine göre daha iyi olanlar garsonluk vs gibi aktif dil becerisi gerektiren işlerde çalışabilirken nispeten dil seviyeleri daha az olanlar ride operator vs tarzı işlerde çalışabilir ve böylece aynı park içinde çalışabilirler. Eğlence parkları dışında fast food restoranları da arkadaşların beraber çalışması açısından uygun olan yerlerdir.

Work and travel işvereniniz kendi işi için aradığı kriterleri belirler. Sizler de eğer bu iş için uygun olduğunuzu düşünüyorsanız başvuruda bulunursunuz. Bazı Work and Travel Şirketleri yılda birkaç defa iş fuarı düzenleyerek, bazıları telekonferans yaparak, bazıları da skype vs tarzı görüşmelerle işvereni ve adayı bir araya getirir. Bu görüşmeler esnasında karşılıklı onaylar alınırsa o işe yerleşmiş olursunuz. Dolayısıyla bu süreçlerin sağlıklı ilerleyebilmesi açısından arkadaşların şartları birbirine yakın olmalıdır.

Arkadaşlarla Aynı Yerde Çalışmanın Avantajları ve Dezavantajları

WORK AND TRAVEL bir çalışma ve gezme programının yanı sıra bir İngilizce geliştirme aracıdır. Özellikle teorik olarak edinilen bilgilerin pratiğe dönüşmesi açısından çok önemli bir fırsattır. Arkadaşlarıyla aynı yerde çalışan öğrencilerin ne yazık ki İngilizce pratik yapma şansı azalır. Kendilerini Türkçe ifade etmek daha kolay olduğundan İngilizcelerini fazla zorlamazlar ve dolayısıyla bu pratik şansını çok iyi değerlendiremezler. Fakat arkadaşlarıyla değil de yalnız çalışan bir katılımcı kendisini sürekli İngilizce ifade etmek zorunda olduğundan dilini geliştirme imkanı daha fazla olacaktır. Arkadaşlarla programa katılmak kuşkusuz ki daha keyiflidir, paylaşımlar artar ve program sonu gezi planları daha keyifli olacaktır. Fakat Amerika’da bulunduğunuz süreyi en verimli şekilde geçirmenizi tavsiye ederiz. Ülkenize döndüğünüzde arkadaşlarınızla istediğiniz kadar vakit geçirebilirsiniz fakat belki bir daha Amerika’ya gidemeyebilirsiniz. İngilizcenizi bu kadar geliştirecek bir ortamda bir daha bulunamayabilirsiniz. Dil pratiğiniz için böyle zengin bir ortamı tekrar bulamayabilirsiniz. Bu nedenlerden ötürü programa yalnız katılıp o işte yalnız çalışmak sizlere daha verimli bir program geçirme şansı tanıyacaktır. Arkadaşlarınızla Amerika’da farklı işlerde çalışıp program sonunda buluşarak gezi planınızı birlikte yapabilir bu sayede hem verimli bir program geçirir hem de keyifli bir travel yaparsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrolü *