Ayak İzlerimden Kalan Hatıralarım – Work and Travel

Merhaba ben Gizem 😊 Geçen yaz  work and travel programına katılma şansı yakaladım. Yakın arkadaşımla gerçekleştirdim bu Amerika macerasını… Biz çalışmak için Mc Donalds’ı seçtik. Fastfood’u seviyorduk ve insanlarla çok fazla iletişime geçebileceğimiz bir alana sahip olabileceğimizi düşündük. Çok yorucu olduğunu söylemem gerekir. Günde 8 saat hiç durmayan bir tempo sizi bekliyor olacak. Ancak açıkçası benim gibi hayatını babasının prensesi olarak geçirmiş biri bile başarıyla atlattıysa bu süreci herkes üstesinden gelebilir diye düşünüyorum.

Work and Travel’daki İşim

Benim dil seviyem upper intermediate idi ve kasiyer olarak görev yaptım. Dilin yanı sırada inanın bana kişisel gelişim ve hayat tecrübesi açısından da oldukça benzersiz bir deneyim oldu Work and Travel. Ben hayatımda ilk kez bir yerde çalıştım ve bana çok fazla şey kattı. Ayrıca kimya mühendisliğinden bu sene mezun oldum ve başvurduğum bütün iş yerlerinden ilk dikkatlerini çeken nokta yaptığım bu program oldu. Bu arada saat başı 9.75 $ alıyorduk ve extra saatler 14.75 $ üzerinden değerlendiriliyordu. Haftada ortalama 750 $ rahat kazandığımızı söyleyebilirim.

Biz New York eyaletinin Clifton Park noktasındaydık. Ayrıca belirtmem gerekir ki eğer imkanınız varsa mutlaka bir arkadaşınızla yapmalısınız. Tabi ki tek başınıza da oldukça eğlenceli geçebilir ancak kafa dengi olduğunuz bir arkadaşınızla o an karşılaştığınız herhangi ilginç veya komik bir olaya beraber gülmenin tadı paha biçilemez olacaktır 😊

Travel’ın Hakkını Verdik

Çalıştığımız süre boyunca Doğu’da olduğumuz için off günlerimizde yakınımızda bulunan Doğu şehirlerini gezdik.Hatırladığım kadarıyla New Jersey, New York City , Washington DC, Boston, Albany. New York City’de yaklaşık 1 haftaya kadar kaldık. Pass kart aldık. Birkaç günlük bir kalma olursa bile siz de mutlaka alın inanın çok karlı çıkacaksınız.  Travel kısmını ise önce Chicago‘ya uğrayıp oradan California eyaletine geçtik ve eyaletin tamamını kapsayan 6 günlük bir tur ayarladık. Bu turun içerisinde Los Angeles, Santa Barbara, San Diego, San Fransisco, Las Vegas, Grand Canyon, Yosemite National Park, Stanford University vardı. Travel bitişinde Los Angeles’taydı. Dönüş uçağımız da buradandı ve 2 gün sonrasına olacaktı. O yüzden 2 gün daha Hollywood ve LA’i daha kapsamlı gezme fırsatımız oldu. Seyahate çıkmadan önce bütün planlamanızı iyi ayarlamalısınız. Ve bu noktada yol arkadaşınızla ortak düşünebilmeniz de oldukça önemli tabi ki.Kavga hiç mi etmedik tabi ki ettik hem de pek çok kere. Ama arkadaşlığınız kuvvetliyse tatlıya bağlanıyorç 🙈 Ben yaklaşık olarak çalışmamdan 9 bin $ kazandım. Seyahatimiz boyunca gittiğimiz yerde orayla ilgili ünlü olarak bildiğiniz aklınıza gelebilecek her şeyi tattık, gördük, gezdik. Yeri geldi havalimanında kaldık, yeri geldi uçak bileti aldık, yeri geldi 17 saat otobüs ile seyahat ettik. Las Vegas‘ta kumarımızı oynadık, Chicago’nun en iyi deep dish pizzacısı olan Gino’s East’te pizzamızı yedik. New York‘u alt üst ettik ne Guess bıraktık ne CK ne GAP 🙂 2 tane iPhone 6s Plus 64 gb lık telefon aldım.

Work and Travel Programımın Özeti

Her şey çok güzeldi. Aksilikler çok kere yaşadık. İşten ilk ayrılmak istediğimizde patronumuz bizden çok memnun olduğu için bırakmak istemedi. Bizim yüzümüze gülerek veda edip arkamızdan bizi sponsor şirketimize şikayet etti, çok korktuk ancak hiçbir şey olmadı merak etmeyin hallediliyor. Bu konuda sıkıntı yaşayanlar özel olarak danışabilirsiniz. Onun dışında genelde odalarımızı Booking’den tuttuk eğer olur da iptal etmeniz gerekirse müşteri hizmetlerini ararsanız çok yardımcı oluyorlar, çok memnun kaldık ama her zaman gördüğünüz odalar hayallerinizden daha küçük kalabilir 🙂 Özellikle NYC’de Chinatown’da kalacak olursanız bunu bilin 🙂 Odaları çok küçük 🙂 Biz ortak telefon hattı kullandık. Zaten 7/24 beraberdik ve internette genelde paketlerinde sınırsız oluyor. Çok avantajlı olacaktır bunu yapmanız.

Hayatımın en güzel yazını özetlemeye çalıştım ancak neresinden tutsam neresini sizlere anlatsam bilemedim ortaya karışık oldu biraz 😅 umarım yardımcı veya birilerine fikir kaynağı olabilmişimdir ☺️

Gizem Güneştekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrolü *