Bavulunu Hazırla ve Yola Çık

Hayatımda verdiğim en ani ve en mantıklı karar Work and Travel programına katılmak oldu. Arkadaşımın evinde kalmama izin vermeyen babamı gülerken yakaladığımda dedim Amerika’ya gideyim mi, git dedi. Tamam diyip evden çıkıp gidip kaydoldum. Tek başımaydım, hiçbir şey düşünmemiştim. Sadece Amerika’ya gitmek vardı aklımda. Bavulumu hazırladım ve yola çıktım.

İngilizce hadi şöyle böyle biliyordum ama tabi ki pratik olmadığı için gittiğim zaman o ne demek, bu ne demek diye milyon kez sordum. WAT İngilizcemi geliştirir mi? İngilizcem gelişti mi? Gelişmeseydi bende bir problem olduğunu düşünürdüm zaten. İlk gün bavulunun kaybolduğunu anlatamayan ben son gün siyaset tartışıp, oradaki Amerikalı sevgiliye trip atabiliyordum.

WAT ingilizce geliştirir mi
WAT ingilizce geliştirir mi

Her şeyden önce kendi ayaklarım üzerinde durdum. Work and Travel‘ın zor tarafları illa ki oldu ama kazanılan tecrübeler her şeyin ötesindeydi. bir daha ne zaman vaktim olurdu ki bu kadar güzel gezmeye görmeye.

İşim zaten Kaliforniya’daydı. Tüm Kaliforniya’yı, New York’u, Boston’ı, Las Vegas’ı, Grand Canyon’ı, daha onlarca yeri gittim gördüm. Kültürlerini öğrendim. Sadece Amerikalıların da değil, birçok milletten insanın. Kendimi geliştirdim. Bakış açım gelişti. Daha olgun, farklı bir insan oldum. Dünya çok büyük gidip görmek gerek. Bir yerlerden başlamak gerek. Güzel insanlarla tanışmak gerek. Öğrenmek gerek.

Gideceklere Tavsiyem

Kesinlikle dishwasher (bulaşıkçı) olarak çalışmayın, yapabileceğiniz en kötü şey orada bu. Yalnız gidiyorsanız çekinmeyin. kendiniz başarın bir şeyleri. İngilizce seviyeniz gerçekten gelişecek ve oldukça güzel paralar kazanacaksınız.  Bence ilk gidiş için o paranın Amerika’da güzelce yenmesi gerek. Korkmayın adım atın. Totalde her şey için 12 bin lira harcadım sanırım. ama travel’a çıkarken 6 bin dolarım vardı cebimde.

İnşallah Work and Travel ile bu sene tekrar gidiyorum. Umarım geri dönmem.

Ezgi Ekinci

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrolü *