Boarding Pass

Boarding Pass Nedir, Boarding pass uçak biletlerinin koparılan bir parçası olan uçuş kartı’dır. Boarding pass uçuş kartınız gate girişinde check in yaptıktan sonra ( check in nedir) uçağa binmeden önce görevli tarafından koparılıp size verir.

Seyahatınız boyunca her uçak aktarmasında size verilecek olan bütün boarding pass kartlarını saklayın.

Ucuz Uçak Biletleri konusundaki formu doldurup  için teklif alabilirsiniz.

Amerika’dan Türkiye’ye giriş yaptığınız uçak yolculuğundaki boarding pass work and travel şirketleri tarafından WAT programına katılmış öğrencilerden toplanıp konsolosluğa gönderir, bu yüzden kaybetmemeniz de fayda vardır.

Boarding passler bağlantılı uçuşlarınızın sayısı kadardır. Örneğin İstanbul’dan Amerika’ya olan uçusunuzda son noktanız Los Angeles ise ve Paris, Londra, Amsterdam, Roma gibi şehirlerde stop over alarak ilerliyorsanız İstanbul Amsterdam,  Amsterdam New York, New York Los Angeles boarding passleriniz basılır ve size verilir. Siz her aktarmada farklı boarding passler kullanırsınız. Work and travel öğrencileri açısından boarding passler sadece uçuş açısından değil uçuş sonrası olası bavul kayıpları ve takibi için de hayati önem taşır.

Kayıp Bavullar İçin Boarding Pass’in Önemi

Work and Travel uçak biletleri genelde direk uçus şeklinde değil aktarmalı uçuş şeklinde olur. Bu uygulamadaki temel amaç uçak bileti fiyatlarının aktarmalı uçuslarda direk uçuslara nazaran oldukça düşük olmasıdır. Avrupa’nın çeşitli yerlerinde duraklamalarla ilerleyen uçak biletleri work and travel öğrencilerine fiyat noktasında oldukça fayda sağlar. WAT için boarding passin iki önemli boyutu vardır. Birincisi program sonrası ülkenize döndüğünüzde work and travel şirketleri boarding passlerinizi Amerikan Konsolosluğu’na göndermek üzere sizden isteyecektir. İkincisi ise sıklıkla karşılaşılan aktarmalı uçuşlarda bavul kaybı konusudur. Örneğin Amerika’ya uçuşunuz İstanbul – Roma – New York – Los Angeles – San Fransisco şeklinde olsun. İstanbul’da bagajınızı teslim alan görevli sizin son uçuş noktasına kadar olan bütün uçuşlarınızın kartlarını size verir. Bu kartların arkasında aynı zamanda etiket şeklinde bagaj kuponlarınız da olur.

Amerika’ya olan bu uçuşta bavulunuzu İstanbul’da uçağa verdikten sonra ilk teslim alacağınız yer New York Havaalanı’dır. New York Havaalanında gümrük kontrolünden geçtikten sonra bavulunuzu bir sonraki uçuş için teslim edersiniz ve son noktada alırsınız. Sizler bundan sonraki her aktarmada bavul alıp vermezsiniz fakat sizler için için görevliler bavulunuzu uçaktan uçağa aktarırlar. Bu aktarımlar sırasında özellikle yaz aylarında yaşanan yoğunluk nedeniyle bavullar kaybolabilmekte, uçus sonrası baggage claim’lerden alınamamaktadır. Uçuşlardaki kayıp bavullar için eğer borading passinizi kaybetmişseniz daha uzun süren işlemlere tabi olursunuz. Fakat boarding passiniz yanınızda ise bagaj kuponunuz da etiketli olduğundan bavulunuzdaki numara ile pass numaranız aynı olduğundan bavulunuza daha kolay ve hızlı erişebilirsiniz.

Bütün bu önemli detaylar dışında hoş bir enstantane olarak borading passlerinizi biriktirebilir ve koleksiyon yapabilirsiniz 🙂 İlerde bir gün küçük uçuş kartlarınız onlarca detayı ve anıyı hatırlayacağınız kocaman bir hikayeye dönüşebilir. Uçuş kart koleksiyonunuza yurtiçi, yurtdışı, Amerika, Avrupa kartlarınızı da ekleyebilir özel koleksiyonunuzu oluşturabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrolü *