Chicago

Amerika Birleşik Devletleri’nin 3. büyük kenti olan Chicago, Illinois eyaletinde bulunmakta olup Michigan Gölü kıyısına kurulmuştur. İklimini de Michigan Gölü’nden almakta olup genelde rüzgarlı ve yağışlı bir hava hakimdir.

chicago
chicago

Chicago orta Batı Amerika’da yer alır, Türkiye’den Chicago’ya uçmak istediğinizde direk uçuş imkanı olduğu gibi doğu şehirlerinin birinde stop over alıp kolay bir şekilde Chicago’ya ilerlersiniz. Amerika haritasından şehrin ve yakın Amerika eyaletlerinin yerini görebilirsiniz. Şehir içinde ise ulaşım ağı oldukça gelişmiştir. Her türlü ulaşım ağı mevcut olup kısa mesafeler için bisikletler yoğun olarak tercih edilmektedir.

Chicago ilginçtir ki dünya üzerine Polonya’dan sonra Polonyalıların en çok yaşadığı kenttir. Polonyalılar kadar olmasa da İtalyanlar ve Yunanlar da yadsınamayacak sayıda ikamet ederler. Günümüz Amerikasında hemen her eyalette gökdelenler ihtişamıyla dikkat çeker, bu gökdelenlerin ana vatanı Chicago’dur. İlk gökdelen bu şehirde dikilmiştir. Aynı şekilde ilk akvaryuma da ev sahipliği yapan şehir Chicago’dur. Modern bir müzik türü olan jazz müziğinin de doğum yeri bu şehirdir. Chicago bu anlamda bir ilkler ülkesi olmuştur ve Amerikada Gezilecek Yerler konusunda ilk sıralarda yerini almıştır.

Work and Travel Chicago

Work and travel öğrencileri için çeşitli çalışma alanlarının bulunduğu Chicago’da en çok tercih edilen Work and Travel işleri eğlence parkları ve restoranlardır. Özellikle restoranlar Amerika’da bir gelenek olan tiplerin birikmesiyle work and travel öğrencilerine oldukça iyi kazançlar sağlamaktadır.

Chicago’da Gezilecek Yerler

The Windy City Chicago’da neler yapabilirsiniz;
• Water Tower’ın ilk katında yer alan sergi alanını görebilirsiniz.
• Navy Pier adlı görkemli eğlence parkında çeşitli ride’ları deneyebilir, şehri yükseklerden izlemenin tadına varabilirsiniz.
• Bir tasarım harikası olan Cloud Gate diğer ismiyle The Bean’i görüp bu ihtişamlı yapıtın önünde hatıra fotoğrafı çekilebilirsiniz.
• Şehrin panaromik manzaralı ünlü restoranını barındıran Hancock Tower’da mükemmel bir akşam geçirebilir, bir yandan eşsiz manzaranın tadına varırken diğer yandan da farklı tatları deneyebilirsiniz.
• Art İnstitue of Chicago, Amerika’nın 4. büyük müzesi, sizi yüksek bütçeli muazzam yapıtlarıyla karşılayacaktır. Bu müzeyi sakın atlamayın. Mutlaka görün.
• Özellikle yaz aylarında burada bulunan Work and travelcılar için Michigan Gölü kıyısı ve plajları muazzam bir tatil anlayışı geliştirmektedir.

Sears Towers’ı mutlaka görün ve oradan fotoğraflar çekin. Yurtdışında üniversite veya master düşünen adaylar University of Chicago’yu da gezebilirler.

Chicago’da İklim, The Windy City…

Rüzgar ve yağmurlarıyla ünlü Chicago, Orta Amerika’nın öngörülemeyen iklimi ve Michigan Gölü’nün rüzgarının etkisi altındadır. Yaz ayları sıcaklıkları 30 – 35 dereceye kadar çıkabilmekte iken kışları genelde soğuk ve ortalama 10 derece dolaylarında seyirmektedir. Ocak ve Şubat ayları en soğuk aylar olmakla birlikte sıcaklık -20 derecelere kadar düşebilmektedir. Chicago’nun Windy city lakabıyla anılmasının belki de en büyük nedeni 1870’de çıkan bir yangının rüzgarın etkisiyle kentin her yerini sanıp yüzlerce insanın canına ve malına mal olmasıdır. Bu yangın rüzgarın etkisiyle geniş alanlara yayılmış ve bir çok insanın ölümüne neden olmuştur.

Chicago’yu diğer eyaletlerden ayıran bir diğer özellik ise her bütçeye göre yaşam şekillerinin mevcut olmasıdır. Chicago’da herkes bütçesine göre gezebilir, yiyip içebilir, her türlü ulaşım aracı kullanabilir. Burada çalışan Work and Travel öğrencileri için bir diğer avantajlı mevzu ise coğrafyasından ötürü farklı eyaletlere olan ulaşım ağı zenginliği , kolay ve ucuz seyahat etme imkanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrolü *