Çiçek Teker ile WAT Röportajı

Work and Travel 2013 katılımcıları hem çalışma hem de gezi süreçlerini tamamlayıp dönüşlerini gerçekleştirdiler. Work and Travel 2014 katılımcıları ve trwat.com okuyucuları için de merak edilen her şeyi sorduk, bir WAT katılımcısı sevgili Çiçek Teker de sizler için cevapladı.

Work and Travel programına katılma fikri nasıl oluştu?

Ben üniversite 3.sınıf öğrencisiyim. Hep aklımda yurt dışına çıkmak vardı, Amerika’yı da çok merak ediyordum. Öğrenciyken böyle bir programla daha uygun fiyata hem Amerika’yı görüp hem de harcadığım parayı kazanıp gelme şansım vardı, denedim. Çok kolay olmadı bu süreç tabii ama asla pişman olmadım.

Vize alırken ve yurt dışına çıkarken ne tür zorluklar yaşadınız?

çiçek teker ile wat röportaji
çiçek teker ile wat röportaji

Vizeye gittiğimde moralim bozulmadı değil. Orada beklerken vize alamayanları görmek moralimi bozdu tabii; ama yine de aldığımda çok mutlu oldum. Zaten güler yüzlü ve sakin olursanız çok zor olmuyor, tabii karşımızdakilerde çok iyi İngilizce konuşmadığımızı biliyorlar o yüzden sorular belli, gidebilecek kadar İngilizceniz varsa denemeye değer. Benim İngilizcem çok iyi olmadığı için çok zorlandım, kendinizi ifade edememek kadar kötü bir şey yokmuş, aklımda bir sürü soru işareti oluyordu ama konuşamıyordum, yinede çabalamak her kapıyı açıyor.

Yurt dışına çıkarken de o ilk gün çok stresliydim. Bavullarımı nereye koyacağımı bile bilmiyordum ama sorarak her şeyi öğrendim, sonuçta insanız ve çabalamadan olmuyor.

Tüm WAT adaylarının merak ettiği gibi İngilizce öğrenmeye katkısı nedir?

Aslında İngilizcemi geliştirmek öncelikli amacımdı ama gittiğim eyalette çok Türk olmasa da evimizde 2 kız arkadaş daha vardı, onlarla ister istemez Türkçe konuşuyorsunuz. Ayrıca diğer WAT öğrencileri de Bulgaristan’dan gelmişti ama çok anlaşabileceğim insanlar değildi, evler de farklı olunca İngilizcemin geliştiğini söyleyemeyeceğim. Tabii gittiğim gibi dönmedim biraz da olsa katkısı oldu ama gittiğiniz yer ve çalıştığınız iş çok önemli.

Ne iş yaptınız orda?

Ben housekeeper olarak gittim ama otel odalarında temizlik yaparken kimseyi görmüyorsunuz. Üstelik bu işlerde genelde küçük otellere gönderiyorlar ve bahşiş olasılığınızda düşük oluyor. Büyük otellerde de oda temizliği hiç kolay olmuyor. Eğer yeniden Work and Travel ile gitsem mutlaka bir restorantta garson olarak çalışmak isterdim, çünkü yalnız çalıştığınızda zaman çok zor geçiyor.

Work and Travel programı size nasıl deneyimler kazandırdı?

Açıkçası tek başıma katıldığım bir programdı. Başlarda çok çekingelerim oldu, üstelik ben uçak korkum sebebiyle şehir içinde dahi yolculuk yapamayan bir insandım; ama WAT pogramı ile okyanus aştım. Tabii ayaklarınız üstünde durmayı, tek başınıza hakkınızı aramayı ve cesareti öğretiyor.

Hak aramaktan kastınız nedir?

Mesela ödemelerimiz yapılırken bazı arkadaşlar gibi benim de problemlerim oldu. Patronumuz çalışma saatlerimde düşüş yapmış çünkü onun istediği saatte bitirmediğimi söyledi. Ama saatlerimi yazdığım için onunla konuştum ve her defasında bunu yaşasam da bütün ücretlerimi almayı başardım.

Gerçekten de harcadığınız parayı kazanabildiniz mi?

Şirketler her yıl daha fazla ücret alıyorlar 2013 yılında da benim harcadığım para 6 binden fazla olmuştu, gittiğimde de çok tutumlu davranmasam harcadığım parayı çıkaramayabilirdim. Ayrıca travel sürecinde  bazı eyaletlerde tanıdığım olduğu için otele para vermedim ve  9 gün travel yaptım o yüzden Türkiye’ye aldığım hediyelerin masrafı hariç 2 bin lira ile döndüm çünkü tek iş de çalıştım ve kiramız hafta da 40 dolardı, ayda 160 dolar ama kaldığımız yer de salonda kaldık ve bir evde 9 kişiydik. Tabii bunlara hazırlıklı gitmek gerekiyor.

Gidecek adaylara nasıl tavsiyeler vermek istersiniz?

Gitmeden önce mutlaka eyaletleri araştırsınlar, gidenlerle nereye gidip oralarda nasıl işlerde çalıştıklarına dair bilgiler edinsinler çünkü şirketlere kalsa housekeeper olmak bile güzel iş. İngilizcelerini özellikle cümle kurmayı ve kendilerini hızlı ifade edebilmeyi öğrensinler. Bence mutlaka yakın arkadaşlarıyla gitsinler, orada İngilizce konuşmak için herkes yalnız gideceğini söylüyor ama orda sıkıntıdan gezilecek yerleri bile tek başınıza dolaşamıyorsunuz. Bence yakın bir arkadaşla gidildiğinde daha güzel vakit geçirilebilir.

Ulya Altıntaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrolü *