CIEE Mülakatında Dikkat Edilecek Hususlar

Bu sene Work and Travel programına katılacak adaylardan DS Sponsor şirketi CIEE olanlar için CIEE mülakatlarında dikkar edilecek hususları İngilizce yapılan bu mülakata girmiş bir arkadaşımızın yorumları ile beraber açıklayıp bazı Work and Travel Tavsiyeleri de vereceğiz. Öncelikle bu görüşme ile sizin İngilizce seviyenizi, bu programa ve Amerika’daki Work and Travel işlerine olan yatkınlığınızı ölçeceklerini unutmayın ! CIEE mülakatı nedir, İngilizce yapılan bu mülakatta neler soruluyor, neler tavsiye edersiniz şeklinde gelen sorularılarınıza cevap bulabilirsiniz umarım. Konunun altındaki yorum kısmına, eğer hala varsa, sorularınızı yazabilirsiniz. Erdi Karayaka’nın yazısı :

ciee work and travel mülakatı
ciee mülakatı work and travel

Merhaba arkadaşlar, ben CIEE mülakatını tamamladım. Gördüğüm kadarıyla tamamlamayan, sorular konusunda endişesi olan ve soran arkadaşlar var. Belki yardımcı olabilir diye bana gelen soruları ve bu görüşmeyi nasıl gerçekleştirdiğimi Trwat.com vasıtasıyla sizinle paylaşmak istedim.

Aslında bu birebir canlı bir görüşme değil. CIEE size bir mail yolluyor. Maildeki adrese giriş yapıyorsunuz ve kendi şifrenizi oluşturup profilinize giriyorsunuz. Profile giriş yaptıktan sonra karşınıza direk tanıtıcı bir video çıkıyor zaten. CIEE’in hazırlamış olduğu bir program sayesinde soruları video olarak kaydediyorsunuz ve değerlendirmeye alınıyor. Toplam 6 soru var. Her bir soru için 1 dakika düşünme süreniz ve 1 dakika da cevaplama süreniz var. Örneğin; Ekrana 1. soru geldi. Siz 1 dakika içinde soruyu okuyacaksınız ve düşünebileceksiniz. 1 dakika bittikten sonra ise hemen 1 dakika cevap verme hakkınız başlıyor. Diğer sorularda aynı şekilde devam edecek. Sadece son soruda cevap verme hakkınız 2 dakika olacak.

Gerçek görüşmeyi yapmadan önce heyecanınızı yenmek için ya da nasıl yapacağınızı test etmek için istediğiniz kadar pratik yapabilirsiniz. Hem bu sizin heyecanınızı da yenmiş olur. Aslında heyecan yapacak bir durum da yokmuş zaten. Soruların hepsi cevaplayabileceğiniz türden.

Önemli olabilecek noktalar ise; İlk önce dediğim gibi heyecan yapmamaya çalışın. İlk soruya başlarken çok kısa sürede karşı taraftan kolayca görünecek şekilde resminiz de olduğu bir kimlik kartınızı gösterin. Gözünüzü kameradan ayırmayın olabileceği kadar etrafınıza ya da başka bir noktaya bakarsanız sürekli kopya muamelesi görebilirsiniz. Sağa, sola, tavana falan bakmayın. Kameradan görünmeyecek şekilde bir kağıttan okuyormuş izlenimi de yaratmayın, direkt kameraya bakın. Programa katılma amacınızda çalışmak, para kazanmak ingilizce öğrenmek gibi şeyler söylemeyin. İngilizcemi geliştirmek istiyorum demiştim ben ama geliştirmek ve öğrenmek çok farklı şeyler buna dikkat edin.

Bilgisayarınızı kamera ve ses ayarlarını iyice kontrol edin. Güler yüzlü olmaya çalışın. Sorulara cevap veremezseniz sakın bırakmayın bir şeyler söylemeye çalışın ve diğer soruyu görün. Hemen bırakmak sizin zararınıza olur. Hızlı konuşayım etkilerim diye düşünmeyin. Anlaşılacak şekilde konuşun ama kelimelerin okunuşu, aksanı tabi ki önemli. Çok şey söyleyeceğim diye sürekli aynı şeyleri de tekrarlamamaya dikkat edin. Soruları cevaplarken mümkünse yanınızda kimse olmasın, internet kafede mülakat kesinlikle yapmayın. Etrafınızda ses yapacak şeyleri ortadan kaldırın. Kamerada net görünmeye dikkat edin. Bence giyiminize de önem verin derim ben.

Bana Gelen CIEE Mülakat Soruları

1- Bu programı seçme nedeniniz nedir? (Work and Travel programı)
2- Genel olarak 1 gününüzü anlatın.
3- Hobileriniz, eğlenerek yaptığınız şeyler nelerdir?
4- Amerika kültürü sizin için neden önemli? Size ne gibi şeyler katacak?
5- Eğer sadece bir yere gitme hakkınız olsaydı nereye gitmek isterdiniz? Neden?
6- 2 dakika içinde eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?

CIEE video mülakatı tamamlayan diğer arkadaşlarda da gördüğüm kadarıyla genel olarak sorular birbirine benzer. Ya aynı soruyu değiştirip farklı bir şekilde soruyorlar ya da en kötü 1-2 soru değişik geliyor. Ama hepsi cevaplanabilecek tarz sorular. Benim cevaplarım genel olarak 30 saniye civarındaydı. Sadece 2. soruyu iyi değerlendirdim ve uzun bir şekilde 1 günümü anlattım. Son soruda da size verilen bir şans. Oraya da istediklerinizi ekleme yapabilirsiniz.
Ciee work and travel mülakatı bu şekilde. Heyecan yapmadan gerçekleştirdiğiniz takdirde rahatça geçebilirsiniz. Bana da Ciee’nin ingilizce mülakatına gireceksin dediklerinde oldukça korkmuştum ama neyse ki düşündüğüm gibi olmadı. Mülakata girecek arkadaşlara başarılar diliyorum.

Erdi Karayaka

One thought on “CIEE Mülakatında Dikkat Edilecek Hususlar

  • 01 Kasım 2017 tarihinde, saat 20:10
    Permalink

    Cıee ye direkt başvurabiliyormuyuz yoksa aracı acentalarla mı görüşmemiz gerekiyor. Ayrıca bu tarz programlar için gitmeden 1600$ civarı ödeme yapmak gerekiyomuş firmalara doğru bi bilgi mi bu?

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrolü *