Erasmus’tan Work and Travel’a

Merhabalar herkese. Öncelikle şunu söylemek istiyorum work and travel programı her bir öğrencinin hayatı boyunca en az bir kere katılması gereken bir programdır. Daha önce Erasmus programına katılmıştım ve erasmustan geldim, ABD vizemi aldım ve 15 gün sonra work and travel ile Amerika’ya gittim. Amerika’daki işim, benim hayatımın ilk işi idi. Zor bir işti aynı zamanda ama patronum ve çalışma arkadaşlarım egodan uzak mükemmel bir yardımseverlikle bana işimi öğrettiler, gerektiğinde gösterdiler. Onlardan ayrılırken çok duygusal anlar yaşıyorsunuz ve Amerika’da geride aile bıraktığımı düşünüyorum. Tabi herkes benim kadar şanslı olmuyor tabi ki. Ama denemeden bunu öğrenemezsiniz. Arkadaşlarımın rüyalarını süsleyen şehirlerde gezmek (Miami, Boston, New York), bol bol kıyafet ve teknolojik alışverişi yapmak. Ve en önemlisi dünya görüşünüzün değişecek olması. İnsanlar birbirlerine saygılı, kavga yok denecek kadar az, trafik tartışmasına hiç denk gelmedim. Kurallar insan hayatına önem verilerek belirlenmiş. Amerika’dan Türkiye’ye geri gelince yaya geçitlerinde Türk sürücüleri barbar olarak görebilirsiniz. Amerika’da yüzde doksan beş yayaların geçme hakkı, ardından bisiklet sürücülerinin önceliği ve ardından araba sürücüleri geliyor. Yani çıkın gezin dünya büyük bir hazine, keşfedin.

Work and Travel Emre Altan
Work and Travel Emre Altan

Work and travel programı hakkında tek bir pişmanlığım oldu. O da keşke birinci sınıfın yazından itibaren düzenli olarak gitseymişim diyorum içimden. Gerçekten diğer Amerikan çalışanlarla eşitttik Avrupalı çalışanlar olarak. Hatta İngilizce seviyesi iyi olan arkadaşların görevlerinde yükselme olasılığı daha fazla Amerikalı çalışanlardan. Türk düşünce mantığını bir kenara bırakmamız lazım. Eğer işini iyi ve doğru yaparsan kesinlikle seviliyorsun ve saygı görüyorsun.

Ayrıca travel kısmınızda eğer Miami’ye giderseniz mutlaka timsah görme turlarına katılın ben 45 dolar diye ve pahalı olduğunu düşündüğüm için katılmadım ama pişmanım. Ayrıca Miami’de kalmayı 3 güne sığdırmayın, en az 5 gün ile 7 gün ayırın. Gerçekten ucuz ve çok güzel bir yer South Beach Bölgesi. He bir de benim gibi uçağı kaçırmamaya dikkat edin. Ayrıca mutlaka NBA, NFL (amerikan futbolu) gibi bir spor müsabakasını takip edin, izlemeyi sevmeseniz bile o ortamın havasını alın diyebilirim. Ve New York çok pahalı bir şehir gerçekten benden tavsiye hostel rezervasyonu 1 ay önceden yaptırın ucuza. Kendinize iyi bakin 🇺🇸🇹🇷👍

Emre Altan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrolü *