Green Card Nedir

Amerikan vatandaşı olmadığı halde, Amerika Birleşik Devlet’lerinde süresiz olarak oturma ve çalışma izninin genel ismidir Green Card. Bu yolla ülkeye gelen kişiler ise “göçmen” olarak isimlendirilir. Green Card olarak bilinen bu belgenin asıl ismi Permanent Resident Card yani daimi oturma iznidir. Bu Belge Amerika Birleşik Devlet’i tarafından resmi olarak onaylanıyor. Bu sayede istediğiniz gibi Amerika vizesi ile ülkeye giriş çıkış işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz ve Amerika eyaletlerinden istediğinize yerleşebilirsiniz. Green Card nedir sorusunun cevabını vermiş olduk ama daha da net olarak anlaşılması için ciddi bir araştırma gerekir.

Green Card

green card
green card nedir

Green Card nedir ve nasıl çıkar diye sorulan sorular bu konuda en çok karşılaştığımız soruların başında geliyor. Genellikle bu konuda aracı olan firmalar yardımcı olur. Amerika’da her yıl düzenlenen Green Card çekilişi ile 55 bin kişi resmi oturma hakkına sahip olur. Amerika konsolosluğunca yürürlüğe girmiş ve vize programı olarak belirlenmiştir. Tabi ki her konu da olduğu gibi Green Card başvurusunda da belli kriterler vardır. Bu kriterlerin başında ise belirli ülkelerin vatandaşlarının kabul edilmesi bulunuyor. Bunun sebebi uzun süredir Amerika Birleşik Devlet’lerine göç eden Meksika, Çin, Hindistan ve Kanada bu listeden çıkarılmıştır.

Green Card Başvurusu

Green Card nedir sorusunu kadar sorulan bir diğer soru ise Türkiye vatandaşı olan kişilerin Green Card alma şansı ne kadardır? Amerika topraklarına en az göç veren ülkeler arasında yer alan Türkiye, Green Card başvurusunda daha avantajlı gözükmektedir. Her ülke için belirli bir kota vardır. Çekiliş de bu şekilde gerçekleşmektedir. Örnek vermek gerekirse yapılan son çekiliş de Türkiye’den 2300 kişiden fazla Green Card başvurusu kabul olmuştur.

Green Card sadece çekiliş ile ibaret değildir. Yapılan basit çekilişten sonra da oldukça hummalı bir iş bizi beklemektedir. Green Card çekilişini kazanan kişilerin bütün belgeleri isteği tam karşılayacak şekilde tamamlaması gerekmektedir. Örneğin resim pikselinin istenenin dışında olması bile sizin başvurunuzun iptal olmasına sebep olabiliyor. Bu konuda aracı şirketlerin seçimine dikkat edilmelidir. Profesyonel olarak destek sağlayan bu firmalar oldukça önemlidir.

Çekilişin sonuçları sadece kazanan kişilere Haziran ayına kadar iletilmektedir. Kazanamayan kişiler tekrardan başvuru yapabilir. 90 binden fazla kişi bu çekilişi kazanıyor fakat bazıları eksik belge konusunda hatalardan dolayı eleniyorlar. Bu yasal hakkı kazanabilmek için en küçük ayrıntıya dahi dikkat etmek ve dikkatli yapılması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrolü *