I-94 Formu Nedir ?

I 94 formu, Amerika’ya giriş yapmadan önce uçakta  bazı kişisel bilgilerinizi  doldurmanız için size  verilen Gidiş-Dönüş Kaydı niteliğinde bir karttır. Amerika’nın neresine uçuyor olursanız olun, Amerika içinde ilk hangi eyalete ayak basıyorsanız bu eyaletin havaalanında gümrük işlemlerini yapmak zorundasınızdır. Bütün Work and Travel öğrencilerinin uçakta doldurmuş oldugunuz bu I-94 kartı, gümrükte Amerikalı görevliler tarafından mühürlenir ve kesilerek pasaportunuza zımbalanır.

I- 94 Formu Nedir ? Gümrük ve Amerika ya giriş

ABD Göçmenlik Bürosun’nda  verilmesi gereken 3 evrak vardır.

 

  • I-94 Formu
  • Mühürlü DS-2019 formu
  • Mühürlü Pasaportunuz ‘dur. Bu evraklarınızdan herhangi biri eksik olduğunda giriş yapamazsınız !

 

I 94 formu
I 94 formu

Gümrükte Exchange Visitors ‘ların dijital fotoğrafları çekilir ve de iki işaret parmağının izi alınır. Bu işlem Travel bilgilerinizin doğruluğunu kantılamak amacıyla yapılır.Ve de burdaki görevlinin size soracağı bazı soruları olacaktır.

Bu sorular şu şekilde olacaktır: Amerika’ya geliş sebebiniz nedir? Bu Amerika’yı ilk ziyaretiniz midir? Amerika’nın neresine gidiyorsunuz? Gittiğiniz yerde ne yapacaksınız? Kiminle ve nerde kalacaksınız? tarzında aslında çok kolay yanıtlanabilicek sorulardır. Fakat yine de bu sorulara kendinizden emin ve de eksiksiz, doğru cevaplar vermeniz gerekir. Gümrük kolayca geçilebilen bir adım olsa da şüpheli ve çeldirici yanıtlar veren insanların zor anlar yaşadığı ve hatta gümrüğü geçemediği de görülür.Ancak bir Work and Travel katılımcısının bu sorulara vereceği yanıtlar zaten belli olduğu için gümrük aşaması kolay atlanılabilecek bir aşamadır.

I-94 Kartı Amerika’da bulunduğunuz süre boyunca  pasaportunuzda zımbalı bi şekilde saklanması gereken önemli bir karttır. Sosyal Güvenlik Ofisi’ne(Social Security Office) gittiğinizde Sosyal Güvenlik Kartı (Social Security Card)Basvurusu yaparken bu karta ihtiyacınız olucak! Ayrıca Ameriaka’dan çıkış yaparken bu kartı yine görevlilere göstermek zorundasınız.Bu kartın bir fotokopisini de diğer önemli evraklarınızla saklamalısınız,kaybettiğiniz takdirde geri çıkarılması çok uzun zaman alır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrolü *