Kendi WAT İşimi Bulabilir miyim ?

Amerika’da çalışmak için kendi işinizi kendiniz de bulabilirsiniz. Work and Travel Self Program dediğimiz bu program türünde iş ve konaklama ile ilgili bütün sorumluluğu kendiniz alırsınız. Work and Travel Self program ücretleri yaklaşık olarak 600 – 1000 dolar arasındadır.

İşverene boş bir iş sözleşmesi gönderirsiniz , işveren iş sözleşmesini doldururur, imzalar ve size gönderir . Bu iş sözleşmesiyle Work and Travel Şirket Seçimi yapıldıktan  sonra da DS sponsoru telefon ile işverenden onayı alır ve ds 2019 belgesi basılır. Work and Travel Şirketleri iş ve konaklama dışındaki diğer hizmetleri sağlarlar yine.

WAT Self Programın Avantajları ve Dezavantajları

Work and travel programının en önemli ayakları Amerika’daki sponsorlar ve Türkiye’deki work and travel şirketleridir. WAT şirketleri öğrencilere iş ayarlanmasından Amerika’ya uçuşlarına kadar süreçte var olan kurumlar olmakla birlikte öğrencilere sağladıkları Work and Travel işlerini Amerika’daki sponsorlar vasıtasıyla yaparlar. Sponsorlar çeşitli türdeki işleri anlaşmalı olduğu şirketlere gönderir ve bu şirketler üzerinden öğrenci alımı yapar. Beraber yürtülen bu süreç Full Program sürecidir.

Kendi WAT işim
Kendi WAT işim

Bir de self program vardır ki burada öğrenci kendi işini kendisi ayarlar. Wat şirketlerine sadece yasal çalışma ve yaşam izni olan DS formunun ayarlanması aşamasında ihtiyaç duyar. Ve maddi olarak da Full program için ödediği ücretin yaklaşık olarak yarısını öder. Öğrenci açısından maddi bir avantaj sağlayan self programda dikkat edilmesi gereken en önemli şey ayarlanan işin ne kadar güvenilir olduğudur. Daha önce programa hiç katılmamış bir kişinin internet üzerinden ya da bazı şahıslar üzerinden iş ayarlaması sakıncalı sonuçlar doğurabilir. Düşündüğünüz gibi bir işle karşılaşmayabilirsiniz, sadece work and travel işleri ayarlandığı için konaklama konusunda sorun yaşayabilirsiniz. Fakat bunların yanı sıra daha önce wat programına katılmış ve güvendiğiniz bir arkadaşınız sizin için güvendiği işvereninden iş sözleşmesi getirtebilir. Ya da bir önceki yıl çalıştığınız işvereninizle konuşup programa daha fazla para ödememek için iş sözleşmesi göndermesini rica edebilirsiniz. Bu gibi durumlarda sorun yaşama ihtimaliniz daha da düşüktür. Bir diğer önemli nokta ise full program ile Amerika’ya gittiğinizde işinizle alakalı sizin dışınızda gelişen bir haksız durum ortaya çıktığında sponsorunuz sizin için yeni bir iş bulunması konusunda yardımcı olur. Fakat siz self program ile ayarlayıp gittiğiniz işinizde daha sonra sorun yaşarsanız sponsorunuz size sadece yasal işlemleriniz ve sağlık sigortası gibi konularda yardımcı olduğu için işinizde ortaya çıkan problemlerde yardımcı ve alternatif üretici konumda olamayacaktır. Dolayısıyla bu riski her zaman göz önünde bulundurmanız gerekir. Yalnız yukarıda da belirttiğimiz gibi eğer güvendiğiniz bir kişi vasıtasıyla ya da bir önceki sene çalıştığınız, sevip güvendiğiniz bir işe tekrar gidiyorsanız bu o kadar da riskli bir durum olmayabilir. Programa yaklaşık olarak yarı fiyatını ödeyerek katılabilir ve ciddi bir maddi avantaj sağlayabilirsiniz.
Özetlemek gerekirse self programa katılırken size aracı olan insanlar oldukça önem arz etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrolü *