Konsolosluktan DS 160 Formu Duyurusu

İstanbul Amerika Konsolosluğu bugün DS 160 formu ile ilgili bir duyuru yaptı. TRWAT.com ekibi olarak biz de bu duyuruyu sizlere anında aktarıyoruz. Work and Travel vize görüşmelerinin yoğunlaştığı bu dönemde vize için gerekli evraklardan biri olan DS 160 formunu çok sık duyuyorsunuzdur. DS 160 konusunda bu formun ne olduğunu ve DS 160 Formu Nasıl Doldurulur konusunda da formun nasıl doldurulacağını yazmıştık.

Work and Travel vizesi için her adayın doldurmak zorunda olduğu DS 160 formu için konsolosluğun duyurusu şu şekildedir. Diğer ABD Konsolosluğu Vize Duyurularında olduğu gibi düzenleyerek yayınlıyoruz:

DS 160 Formunun Doldurulması

Konsolosluk, İstanbul’daki vize görüşmelerinden en az 2 iş günü önce DS 160 formların doldurulmasını ve submit edilmesi istiyor. Çünkü vize randevuları bir gün önceden hazırlayıp görüşme yapacak adaylara vakit kaybettirmek istemiyorlar.

ds 160 formu duyurusu
ds 160 formu duyurusu

Amerika vizesi için görüşmeye gelecek adaylar eğer bu başvuru formlarını 2 iş günü önce sisteme girmezlerse randevuya geldiklerinde maalesef geri çevrilecek, bu adaylar görüşmeye kabul edilmeyecek. Yine; sahte ya da başka birine ait barkot numarasıyla alınan başvurular da kabul edilmeyecektir. Hangi tür Amerika vizesine başvuru yaparsanız yapın bu uygulama bütün vize türleri için geçerlidir. Böyle bir durumla karşılaşan vize adayları için yeniden randevu alınması gerekiyor bu da tekrar vize görüşme ücreti olan 160 dolar ödemek anlamına geliyor.

Vize görüşmesine girecek adaylar herhangi bir sebepten dolayı DS 160 formunu bir çok kez submit etmiş olabilir. Bu durumda adayların adı soyadı ve kullanılmayacak barkot numaralarını konsolosluğa iletebilirsiniz, konsolosluk kullanılmayacak DS 160 formlarını silecektir.

DS 160 formunu Ankara’da başvuru yapmak için doldurduysanız fakat İstanbul’da vize randevusu aldıysanız Work and Travel Şirketlerine ds 160 barkotlarının konsolosluğa gönderilmesini rica edebilirsiniz. Böylelikle başvurular Ankara’dan İstanbul’a transfer edilebiliyor.

Vize randevuları alınırken grup randevu sisteminin sadece Work and Travel için kullanıldığını unutmayın. Farklı vize türleri için grup randevu sisteminden alınan vize randevuları geri çevriliyor. Böyle bir şey denemeyin.

Duyurudaki en önemli nokta daha önce de defalarca belirtildiği gibi DS 160 Formu’nun en az 2 iş günü önce sisteme girilmesi gerektiğidir. Sisteme girilen DS 160 formları vize görüşmesi gününden önce düzenlenip listelendiği için son gün sisteme girilen DS 160 formlarının sahipleri vize görüşmesine giremeden geri dönebilir. O yüzden mutlaka en az 2 iş günü önce formu sisteme girin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrolü *