Motivasyon Mektubu Nasıl Yazılır

Hangi ülkeye gideceğinize karar verdikten sonra Avrupa Gönüllü Hizmeti projeleri içinden seçtiğiniz projeye başvuru yapmak için iyi bir motivasyon mektubu yazılması gerekiyor. Peki her proje için farklı ve iyi bir motivasyon mektubu nasıl yazılır şimdi de motivasyon mektubunun nasıl yazıldığına bakalım. AGH projelerine kabul olabilmeniz için başvurduğunuz proje için doğru aday olduğunuzu göstermeniz gerekmektedir. Nasıl ki gönüllü adaylar birden çok projeye AGH başvurusu yapıyorsa, bu projeler de aynı şekilde hatta daha da fazla başvuru alıyor.

AGH’de Motivasyon Mektubunun Önemi

motivasyon mektubu nasıl yazılır
motivasyon mektubu nasıl yazılır

AGH alanlarında kabul almanız için motivasyon mektubu son derece önemlidir. Bu yüzden iyi bir motivasyon mekbunu hazırlamalısınız. Öncelikle AGH nedir sorusunu ve başvuru yaptığınız yeri çok iyi araştırın, o projenin ihtiyaçlarını ve sizin hangi yönlerinizin bu projeye faydalı olacağını vurgulayın. Bu projeye neden katılmak istediğinizi özenli ve o projeye özgü bir şekilde açıklayın. Bu son derece önemlidir. O sebepten ki her başvuru için ayrı ve özel bir motivasyon mektubu hazırlamanızı tavsiye ediyoruz. Kendinizi, yapınızı, tecrübelerinizi ve beklentilerinizi doğru bir şekilde yazın. AGH projeleri için yazdığınız motivasyon mektubu bir başka deyişle sizin için ikna mektubu niteliğinde olacağını unutmayın. Tavsiyemiz ne çok kısa ne de çok uzun yazmamanız yönündedir. Motivasyon mektubunuzu yazdıktan sonra kendinizi gönüllü arayan proje yetkilisi yerine koyup okuyun ve gerekli gördüğünüz, kendinizi iyi ifade edemediğinizi düşündüğünüz yerleri değiştirin ama mutlaka doğru şeyler yazın.

Aşağıda tavsiye ettiğimiz soruların cevaplarınızı yazabilirsiniz, tabi yazmayadabilirsiniz bu sizin kararınız. Bizim ki sadece tavsiye :

– Kendiniz, aileniz ile temel bilgiler nelerdir?
– Eğitiminiz ve şu anki işiniz uğraşlarınız nelerdir?
– Daha önceki iş deneyimleriniz nelerdir?
– Daha önce gönüllü olarak katıldınız faliyetler nelerdir?
– Hobileriniz nelerdir?
– Konuşabildiğiniz yabancı diller nelerdir?
– Daha önce yurtdışında bulundunuz mu?
– Daha önce yabancılarla, turistlerle tanıştınız mı?
– AGH’dan ve bu projeden beklentileriniz ve size kazandıracağını umduğunuz şeyler nelerdir, bunların size nasıl fayda sağlayacağını düşünüyorsunuz?
– Bu projeye uygun olduğunuzu düşündüğünüz yanlarınız nelerdir?
– Bu projeye neden katılmak istiyorsunuz ve katılma kararını nasıl verdiniz?
– Bu projeye neler katacağınızı ve onca aday arasında neden sizi seçebileceğimizi düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrolü *