Mükemmel Bir Deneyim : Work and Travel

Öncelikle work and travel’ı günlerce araştıran, her sitedeki work and travel yorumlarını okuyan, bu süreçte bir sürü gelgitler yaşayan adaylara merhaba demek ve kendi anılarımı paylaşmadan önce bu tarz siteleri kurup yazılarımızı sizler için toplayıp paylaşım yapan, kısacası bu programa katılanlarla siz adaylar arasında bir köprü görevi görenlere teşekkür etmek istiyorum. Programa katılmak için yaptığım araştırmalar sırasında oldukça faydaları olmuşlardı benim için de.

Gelelim benim ‘‘en eğlenceli yazım” olarak gördüğüm work and travel deneyimime… İlk olarak şirket unsurundan bahsetmek istiyorum. Work and Travel şirket seçimi aşırı önemli bir konu arkadaşlar, bir sürü kişi şirket kurbanı olarak kötü şartlarla yüzleşebiliyor. Bu durumu yaşamamak için sadece tek bir şirketle görüşmeyin, görüşme yaptığınız work and travel şirketlerini iyice araştırın, gerekirse geçen sene o şirketle anlaşan birkaç kişiye ulaşmaya çalışın ve aklınıza gelen, duyduğunuz, merak ettiğiniz her şeyi gitmeden önce mutlaka burada öğrenin. O work and travel şirketi ile gitmiş öğrencilerin yorumlarını okuyun. Nasıl olsa orada yaşayacağım tarzında düşünmenizi tavsiye etmem çünkü orada tahmin dahi etmeyecek durumları yaşayabilirsiniz, ya da tam tersi üzerinde çok durduğunuz bir şey o kadar da önemli olmayabilir. O yüzden siz öğrenebildiğiniz kadar öğrenin.

Ben bir tanıdığım vasıtasıyla bir work and travel şirketiyle anlaştım ve şirketim bana yapacağını söylediği her şeyi yerine getirdi, ufak tefek sorunlar hariç ,bu sorunlar da halledilebilecek şeylerdi. Havaalanından eve gitmek, bisiklet vb. acil eksiklerimi almak, sosyal güvenlik numarası için başvurmak ve bankadaki işlemlerimi halletmek gibi en önemli işlerimi şirketin oradaki çalışanıyla birlikte hallettim. Kalacağım ev de şirket tarafından ben oraya gitmeden önce ayarlanmıştı, yani ilk zamanlar yaşanabilecek sorunları şirketimin bana sunduğu bu olanaklarla ortadan kaldırmıştım.

Amerika’daki hayata uyum sağlama aşaması bana göre en zevkli şeylerden birisiydi. İstanbul gibi kalabalık bir şehirden sonra Virginia Beach’in oldukça sakin sokaklarına, oradaki insanların birbirine daha saygılı olmasına -özellikle trafikte farkediyorsunuz nerede olduğunuzu – tanımadığınız insanların yanınızdan geçerken günaydın demelerine, selam vermelerine alışmak benim için eğlenceli bir süreçti ve benimsedikten sonra ki ben fazlasıyla benimsemiştim ayrılmak bir o kadar zor gelmişti…

İlk haftalar insanlarla konuşurken kelimelerimi, grammeri kontrol etmem normal hızda konuşmama engel oluyordu. Ama sonrasında grammer hatalarının üzerinde durulmadığını farkettim ve daha rahat,daha hızlı konuşmaya başladım. Yani diyeceğim o ki günden güne pratiğiniz artacak ve daha iyi bir şekilde konuşmaya başlayacaksınız yeterki tedirgin olup kendinizi kasmayın.

İş hayatıma gelince; fazlasıyla yorulduğum günlerim de oldu, hava durumundan dolayı erken kapattıkları için eve döndüğüm de. Yani yaptığınız iş ve iş ortamı biraz şansınıza bağlı. Yine de programın work kısmı içerdiğini Amerika’ya gitmeden gerçekten kabul etmek gerekiyor çalışma psikolojisine girebilmek için. Eğer ki zor bir iş gelirse travel için birikim yaparak acısını çıkartabilirsiniz ve bu duruma kendinizi öncesinde hazırlamış olduğunuz için o tempoya kolay alışırsınız ve güzel bir travel yaparsınız, aksi durumda da yaşadığınız yeri keşfetmeye daha çok zaman bulup, daha çok eğlenmiş olursunuz. Ben su parkında çalışıyordum ve tahmin edilebileceği gibi çok eğlenceli bir ortamdı, iş arkadaşlarımla iş yeri dışında da birlikteydik ve unutulmayacak, güzel anılar biriktirdim çalışma sürem boyunca. İş ile ilgili herhangi bir ciddi sorun da yaşamadım. Umarım sizler de yaşamazsınız.

Türkiye’ye döndüğünüzde iyi, kötü her anıyı özlüyor insan bunu da belirtmek istiyorum, o yüzden size tavsiyem kendinizi geliştirmeniz, sorunlara karşı gerçekten çözüm odaklı yaklaşmanız, eğlenebildiğiniz kadar eğlenmeniz ve ülkenizden miller ötedeyken bu kısa süreli programın tadını çıkarmanızdır. Travel için pek bir tavsiye vermeme gerek olduğunu düşünmüyorum, alışılan iş temposunun sonunda herkesin kafasında yapmak istediği aktiviteler, görmek istediği yerler zaten belirleniyor. Söz konusu da Amerika olunca iyi bir travel planı eğlence dolu bir tatil demektir…

Özetle work and travel yapmak; kendi ayaklarının üzerinde durabilmeyi öğrenmek, üniversite sonrası hayatınızın -aynı işi yapacak olmak dışında- Amerika’daki ufak bir versiyonur. Ve böyle bir deneyimi yaşamak gerçekten ama gerçekten güzel bir durum, bu yüzden kesinlikle tavsiye ediyorum. Ben geri dönmekte zorlananlar arasındaydım ve kesinlikle yine gideceğim, orada tanıdığım güzel insanları yine göreceğim… O güzel insanlardan birisi de sitemizde oturan Türk komşumuz, kendisinin bana ve arkadaşlarıma burada sayamayacağım kadar yardımı dokundu, onunla tanışma fırsatına sahip olduğum için de çok şanslı olduğumu düşünüyorum… Umarım yardımcı olabilmişimdir, gelecek senelerde “work and travel” yapacak olan arkadaşlara şimdiden iyi eğlenceler dilerim 🙂

Azize Himtaş VA-2016

2 thoughts on “Mükemmel Bir Deneyim : Work and Travel

 • 12 Ekim 2016 tarihinde, saat 16:18
  Permalink

  Hangi firmayla gittiğinizi öğrenebilir miyim?

  Yanıtla
 • 13 Ekim 2016 tarihinde, saat 10:10
  Permalink

  Yazınız gayet hoş ve öğrenilmek istenen içeriği barındırıyor.Benim merak ettiğim kısmı içerikte bahsetmemişsiniz ama şirket ismini ve kazanç ve birikim kısmınıda öğrenebilir miyim sizden.Bunlar araştırmamda bana yardımcı olabilecek sizden gelen bu bilgilerde olacak.Teşekkür ederim.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrolü *