NBA Takımları

Türkiye’de futbol tutkusu ne demekse Amerika’da da basketbol o demek. Yerli halkın izlemekten ve takip etmekten en büyük keyif aldığı sporların başında basketbol geliyor. Amerikan futbolu ve baseball da popüler sporlar arasında yer alsa da NBA ligi yıllar boyu en fazla ilgi gören lig olmuştur. Amerika’ya giden work and travel öğrencileri NBA sezonunu kaçırıyorlar fakat konferans final serisine veya NBA final serisine yetişerek bir NBA maçı izleyebilirsiniz belki de. Normal sezon 17 Nisan 2012’de bitecek, play off serilerine de yetişmeniz zor ama erken gidecek Work and Travel öğrencileri konferans final serisine ve Haziran’ın ortalarına doğru olan NBA final serilerine yetişebilirsiniz.

NBA Efsaneleri

NBA yıllar boyu bir efsane olma özelliğini korurken beraberinde bir çok oyuncuyu da efsane yapmıştır. Gerek kendilerine özgü oyun sitilleri gerekse üstün yetenekleri sayesinde bir çok basketbolcu NBA tarihine geçmiştir. Yıllar boyu popülaritesini yitirmemiş ve dünyaca konuşulan efsanevi NBA oyuncularının başında Michael Jordan, Wilt Chamberlain, Magic Johnson, Larry Bird, Kareem Abdul-Jabbar, Julius Erving, Isiah Tomas, Hakeem Olajuwon, Bill Russell gelir. Bu oyuncuların kuşkusuz hepsi ayrı yeteneklere ve oyun sitillerine sahip ama biri var ki basketbol diyince dünyada herkesin aklına gelir. Evet bu isim Michael Jordan. Michael Jordan bir basketbol efsanesinden öte bir marka olmuştur. İsmi basketbol ekipmanlarına verilmiştir. Air Jordan ayakkabıları, eşofmanları, şapkaları, basketbol şortları üretilmiştir. Şu an dünyanın her yerinde spor malzemeleri satan Nike firmasını batmaktan kurtaran isimdir Michael Jordan. MJ gibisi bir daha gelmez galiba salonlara.

NBA Takımları gruplara ve konferanslara ayrılmıştır. Doğu konferansı Atlantik, Güneydoğu ve Merkez grubu olmak üzere 3 gruba ayrılırken; Batı konferansı da Kuzeybatı, Güneybatı ve Pasifik grupları olmak üzere 3 gruba ayrılır
nba-takimlari-amerika

NBA Doğu Konferansı

Atlantik Grubu : Boston Celtics, New York Knicks, New Jersey Nets, Philadelphia 76ers, Toronto Raptors

Güneydoğu Grubu : Atlanta Hawks, Charlotte Bobcats, Miami Heat, Orlando Magic, Washington Wizards

Merkez Grubu : Chicago Bulls, Cleveland Cavaliers, Detroit Pistons, Indiana Pacers, Milwaukee Bucks

NBA Batı Konferansı

Kuzeybatı Grubu : Denver Nuggets, Minnesota Timberwolves, Oklahoma City Thunder, Portland Trail Blazers, Utah Jazz

Güneybatı Grubu : Dallas Mavericks, Houston Rockets, Memphis Grizzlies, New Orleans Hornets, San Antonio Spurs

Pasifik Grubu : Golden State Warriors, Los Angeles Clippers, Los Angeles Lakers, Phoenix Suns, Sacramento Kings

NBA maçları sadece maçlardan ibaret olmuyor. Görsel şölenler ve dansçılar eşliğinde izleyenlere keyifli anlar yaşatıyor. Çeşitli animasyon grupları da maçlardan önce ve devre aralarında gösteriler yapıyor. Çeşitli yarışmalar düzenlenip sürpriz ödüller dağıtılıyor. Yalnızca bir maçtan ibaret olmayan bu NBA organizasyonları izleyenlere keyifli anlar yaşatıyor. NBA’de her bir takımın kendi maskotu ve logosu vardır. NBA takım formaları oldukça kaliteli ve güzel dizayn ediliyor.

NBA Store

NBA
NBA

New York ziyaretinizde NBA Store’a da gidebilirsiniz (adresi : 590 5th Ave, New York, NY) veya Amerika’dayken store.nba.com adresinden alış veriş yapabilirsiniz. Biz okyanus aşırı olduğumuz için Türkiye’den NBA aksesuarlarına nbastore.eu adreslerinden online alışveriş yaparak ulaşabiliriz. One store every team sloganıyla online shopping yapan bu sitede istediğiniz NBA takımının aksesuarlarına ulaşabilirsiniz ve kargo ile bu aksesuarlara sahip olabilirsiniz. nba.com adresinden de nba ile alakalı en güncel bilgileri takip edebilirsiniz.

NBA Takımları Haritası

Amerika’nın bütün eyaletlerinde bir NBA takımı bulunmamaktadır bazı eyaletlerde birden çok takım bulunurken bazı eyaletlerde NBA takımı yoktur. Amerika Haritasında NBA takımları görmek isterseniz aşağıdaki harita 2012-2013 sezonu içn size yardımcı olacaktır. Söylentilere göre 2013-2014 sezonunda Sacremento yerine Seattle Supersonics geri dönecektir.

NBA Takımları Haritası
NBA Haritası Amerika

Feshedilen NBA Takımları :

Baltimore Bullets, Chicago Stags, Fort Wayne Pistons, Minneapolis Lakers, New York Nets, Philadelphia Warriors, San Francisco Warriors, St. Louis Hawks, Syracuse Nationals, Vancouver Grizzlies, Washington Bullets, Washington Capitols, Seattle SuperSonics, Toronto Huskies‎

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrolü *