New York Work and Travel Turu

Ben Work and Travel programına katılmaya tam üç yıl önceden karar vermiştim ama her yıl bir takım aksiliklerin çıkması yüzünden hep ertelendi. Neyse ki 2012 yılında bu programa katılabildim. Açıkçası hayatımın en komik anıları Work and Travel programına katılmamla başladı diyebilirim. Çalışma sürem bittikten sonra Türkiye’ ye dönmeden önce work and travel turlarını araştırdım ve en ilginç anılarımdan birisi de katılmak istediğim bir New York gezi sehayat turuyla alakalı oldu.

Work and Travel Turları

Yaklaşık olarak üç ay çalıştım Maine, Old Orchard Beach’te. Tabi dönme vakti gelmişti ve yanımdaki arkadaşımla bir tura katılmak istemiştik. Alelacele internetten bir tur bulduk ve pek araştırma yapmadan hemen biletleri internet üzerinden aldık. Turumuzun başlangıç noktası New York, Manhattan’dı. Sabah OOB’ten çıktık ve Boston’a geldik. Sonra NY otobüsüne bindik ve gece saat 3’te New York’a geldik, NY Bus Station’un önünde oturup sabahlamayı düşünmüştük ama bu mümkün müydü ? Evet mümkündü. Açıkçası o gün biraz tereddütte kalmıştım acaba üzerimize bir daha güneş doğacak mı diye 🙂 O günden sonra anladığım şey ise dünya üzerinde bu kadar güvenli başka bir ülke var mı? Sabah olmuştu turumuzun yazdığı adrese gitmek istiyoruz, ama lakin bu turun sadece Manhattan ve hangi sokakta olduğu yazıyor yani anlayacağınız numarayı bilmiyoruz.

New York Manhattan’daki Unutulmaz Çin Mahallesi

work and travel turları
work and travel turları

Neyse bindik bir taksiye (ayrıca taksiler çok ucuzdu) ve o meşhur sokağa geldik, Chinatown. Geldik geldik de etrafımız da sadece Çinliler var ve hangisine bu adresi sorsak hiç biri konuşmuyor ve hayır anlamında kafa sallıyorlar. Ve abartısız söylüyorum etrafımızdaki tüm yazılarda Çince’ydi. Arkadaşlar düşünebiliyor musunuz Amerika’dasınız ve hatta New York Manhattan’dasınız ve resmi dili İngilizce olan bir ülkede sizinle İngilizce konuşmayı bilen birilerini iki saat boyunca arıyorsunuz. Neyse ki iki saat boyunca mücadelemizden sonra koskoca Çin mahallesinde bir Amerikalı bulduk ve bize turun tam hareket noktasını gösterdi. Turun başlangıç noktasına geldik ve yanımdaki arkadaşıma oh be atlattık bunu da dememe kalmadan tura katılacağımız otobüs geldi ve meğer bu katılacağımız tur Çin firmasıymış. Arkadaşımla girdik içeri ve koltuklarımıza oturduk. Ama otobüsün içi bomboş sadece biz ikimiz varız ve beş dakika sonra tur başlayacak. Aman Allah’ım aniden otobüse bir yığılma başladı ve arkadaşlar otobüste biz iki Türk ve iki tanede Hindistanlı dışında kalan 45 kişi ise Çinliydi yani bu da demek oluyor ki kimse İngilizce bilmiyor. Allahtan organizatör İngilizce biliyordu yoksa eyvah eyvah diyorum. Neyse Washington’a geldik ve son bir kez şansımı deneyip şoföre bir yeri işaret ederek orası neresi diye sordum ve duymamış gibi kulağını açarak tekrar sormamı istermiş gibi bir tavırla bana baktı ve ben  de tekrardan acaba orası neresi diye sordum. Sizce bana ne derse sevinirsiniz? Maalesef çok acıklı biliyorum, sorduğum konuyla da bir alakası yok ama bana saat sıri dedi. Bakın üstüne basa basa söylüyorum bana üst üste defalarca saatin sıri olduğunu söylüyor meğer Çinliler’ in geneli zaten bu mübarek three sayısını bu şekilde telaffuz ediyormuş 🙂  Ve turumuz üç gün sürdükten sonra da iyi ki biz bu firmayla bu turu yaptık dedik evet anlaşabileceğimiz ortak bir dilimiz yoktu ama başka dilde aşk oldu. Eğer bir daha Work and Travel ile gidip de bir tura katılmak istersem hiç tereddüt etmeden bu turla katılmak isterim çünkü sınırsız derecede eğlenmiştim.

Saadet

One thought on “New York Work and Travel Turu

  • 09 Kasım 2012 tarihinde, saat 17:29
    Permalink

    Filipinliler de 5’e /payp/ diyorlardı:)
    Five’ mış o meğersem 🙂

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrolü *