Seattle

Bütün dünyayı Franchise zincirleriyle saran ve dünya insanlarının favori kahvelerini yapan Starbucks Coffee’nin doğduğu yer olan Seattle şehri en kuzeybatı uçta yer alır. Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin de gözdesidir. Batı Washington eyaletine bağlı olan Seattle şehri Kanada sınırında yer alır ve Portland eyaletine de 2-3 saatlik bir mesafede bulunur. Havaalanının ismi Seattle Tacoma Airport’tur. Tacoma Airport’tan birçok destinasyona uçabilirsiniz.

Starbucks Coffe’nin Doğduğu Şehir Seattle

Seattle yeşilin ve mavinin muazzam bir ahenkle buluştuğu, refah seviyesi oldukça yüksek, çevre adacıklarla harika bir senfoni oluşturan bir Amerikan şehridir. Seattle denince akla ilk gelen kuşkusuz Starbucks Coffee’dir. Starbuck Coffee 1971 yılında burada doğmuştur. Alaska’ya da diğer eyaletlere göre çok daha yakın bir coğrafyada bulunması halkın büyük bir kısmının Alaska’da balıkçılık sektöründe çalışmasının önünü açmıştır. Alaska’da balık fabrikaları bulunan insanlar genelde Seattle’da ikamet eder. Seattle’dan deniz yoluyla Alaska’ya yolculuk etmem mümkündür. Bu yolculuk esnasında türlü deniz hayvanlarını görebilir, el değmemiş coğrafyalardan geçerken doğanın tadına varabilirsiniz. Alaska’da çalışacak work and travel öğrencilerinin uçuşları da genelde Seattle üzerinden ferry veya uçakla olur. Sezon bitiminde wat öğrencilerini transfer eden balık fabrikaları öğrencileri genelde Seattle ya da Anchorage’ye uçururlar. Amerika Haritasına bakarak detayları görebilirsiniz.

Bir Metropol ve Doğa Cenneti

Bazı Amerika eyaletleri daha metropol olmakla birlikte bazılarında daha dingin ve yavaş bir yaşam hakimdir. Seattle’ı diğer Amerikan eyaletlerinden ayıran en önemli farklardan birisi de bir metropol şehri olmasının yanı sıra aynı zamanda doğanın ve sıcaklığın da tadına vardırabilmesidir. Gökdelenli sokaklardan yürüdükten sonra kısa süreli ferry turlarıyla yan adacıklara gidebilir doğanın insanlara sunduğu eşsizliklerin tadını çıkarabilirsiniz. Kanada sınırına çok yakın olması bir taşla iki kuş vurmanıza imkan vermekte ve Kanada’ya ziyaretiniz özendirmektedir. Vancouver’u da bu vesile ile görebilirsiniz.

Seattle’da Gezilecek Yerler

Pike Place Market’i görmeden gelmeyin…

Şehrin dokusuyla bütünleşmiş şirin bir alışveriş merkezi olan Pike Place Market Seattle ile bütünleşmiş bir merkezdir. Balıkçılardan tutun rıhtımdaki bar ve kafeleri, az ilerdeki ilk Starbucks Coffee mağazası ile kendinizi çok rahat hissedebileceğiniz huzur dolu mekanları barındırır. Seattle ülkemiz koşullarında düşünürsek İzmir İstanbul karışımı bir şehirdir. Hem huzurun hem metropol olmanın özelliklerini potasında eritmiştir.

Seattle Premium Outlet Center…

Work and travel öğrencilerinin ve bölgeye gelen yerli yabancı turistin uğramadan geçmediği mekandır Seattle Premium Outlet Center. Çok sayıda outlet centerin bir arada bulunduğu, mağazaların yan yana bulunması nedeniyle çok kolay gezilebilen ve çoğu ünlü markayı çok ucuza bulabileceğiniz bir merkezdir. Birgün Seattle’a yolunuz düşerse uğramadan geçmemeniz gereken noktalardandır.

İklimi genelde yağışlıdır. Kışlar çok aşırı soğuk geçmez. Yağmurların etkisiyle yemyeşil bir kent olmuştur. Hatta bu özelliğinden dolayı Seattle evergreen city olarak da bilinir. Batı Washington’ın en ünlü şehirlerinden birisidir. Seattle Supersonics adındaki NBA takımı şu an ligde değildir. Qwest Arena’da Seattle Seahawks isimli Amerikan futbolu takımı başarılı sezonlar geçirmektedir. Seattle Mariners ise baseball takımının ismidir. Seattle’da yapılması gerekenler arasında Seahawks ve Seattle Mariners maçlarına gitmeyi ön sıralara almalısınız. Ne kadar büyük keyif alacağınızı göreceksiniz.

Nirvana, Alice in Chains, Pearl Jam, Soundgarden gibi pek çok müzik grubunun da anavatanı, bu müziklerin ve grupların doğduğu yer yine Seattle’dır. Kısacası Seattle’da yapacak çok şeyiniz var. Hemen travel top 10’unuza Seattle’ı ekleyin ve Amerikada Gezilecek Yerler listenizi çıkarın.

Work and Travel Seattle
Work & Travel Seattle

2 thoughts on “Seattle

 • 08 Mart 2015 tarihinde, saat 10:52
  Permalink

  Amerika’da en çok özlediğim yer. Seattle’a geçen sene work and travel ile gitmiştim havanın genelde kapalı olması dışında hiçbir kötü tarafı yok diyebilirim 🙂 umarım tekrar gitmek nasip olur.

  Yanıtla
  • 21 Nisan 2015 tarihinde, saat 17:37
   Permalink

   Sevil merhaba,Bu yaz bende seattle a gidecegim rica etsem ne is yaptigini,nerede calistigini,nasil bir yer oldugunu anlatir misin?

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrolü *