Seneye Tekrar Gideceğim, Hepinize Bol Şans

Wisconsin Dells’te Lifeguard Olarak Çalıştım

Arkadaşlar merhaba. Öncelikle Work and Travel programına katılmadan önce çok kararsızdım. Amerika’da kısa süreli de olsa yaşamak hayalimdi fakat çalışma fikrine alışamıyordum. Daha sonra cesaretimi topladım ve başvurdum. Lifeguard olarak Wisconsin eyaletine, Wisconsin Dells’e gitmeye karar verdim. Küçük bi şehirdi fakat büyük su parkları, rollar coasterlar, golf otelleriyle kaplı doğal ortamın içine yerleştirilmiş bi oyun parkıydı açıkçası. En ilginç yanı da havuzdan çıktığınızda karşınızda geyik görebiliyorsunuz. Tabi büyük gölü de unutmamak lazım.

Eğer yüzücüyseniz ya da 300 metreyi serbest stil (gerçek anlamda) yüzebiliyorsanız lifeguard işlerini düşünün. Ben öyle yaptım. İşim bazen inanılmaz zordu bazen de çok eğlenceli. Bir otel düşünün yaklaşık 500 tane lifeguard var… Durum böyle olunca istemediğiniz kadar çok arkadaşınız olabiliyor. Ama şunu söylemeliyim ki eğlenmek istiyosanız böyle bi otelde çalışmanız mükemmel fırsat. Wisconsin Dells’ten ayrılırken ağlamayan insan görmedim doğrusu. Yani J-1 öğrenciler içinden en azından. Şunu da eklemeliyim ki bazılarınız çok kilo alırken bazılarınız da inanılmaz kilo kaybedicek. Çünkü gerçekten yiyecek bi şey YOK.

Travel Kısmı

Gelelim work and travel yorumlarımım travel kısmına… Dells, Chicago’ya 3 saatlik mesafedeydi ve hafta sonları dahi gidip gezebilirsiniz. İnanılmaz güzel ve nezih bi şehir. Gerçekten Amerikada gezilecek yerler arasında ve görülmeli. Bu şansı da elde etmiş oldum böylece hem de defalarca Daha sonra herkes gibi Las Vegas’ı görmezsem olmazdı. Yine yapay bi şehir fakat kumar oynasanız da oynamasanız da zaman kavramını yitiriyosunuz. Ordan Los Angeles’a geçtik. Pis bi şehir ve çok sıcak tabiki fakat Beverly Hills güzeldi tabi. Santa Monica San Diego diyecek söz dahi bulamıyorum çok güzel şehirlerdi. Fakat belirtmeliyim ki ulaşım biraz sıkıntı. Daha sonra San Francisco’ya geçtik. Bence batının yıldızı bu şehir. Çünkü o cable carlar o atmosfer… Gerçekten sevimli bi şehir. Tabi evsizleri hariç… Her yerdeler ve konuşmaya pek hevesliler bu yüzden biraz dikkatli olup uzak durmak lazım. Artık New York’u görme vakti diyip rotamızı NYC’ye çevirdik. Açıkçası en çok bu şehirde kaldık. Fakat iki günde gezilebilir bu şehirde. İnanılmaz bi şehir. Gerçekten her insan uçlarda her insan bambaşka. Chicago’dan sonra gökdelenleri beni çok şaşırtmasa da ilk defa sokak satıcılarına ve çakmacılara rastlamak beni şaşırtmıştı doğrusu. Buradan da anlaşılacağı gibi bi tarafı çok elit bi tarafı Amerika’da olduğunuzu unutturan bi şehir. Chinatown görmekten midem bulansa da bu her şehirde olduğu gibi buranınki de görülmeye değer ama benim tavsiyem Little Italy’e aç gidin mutlaka! Yemekler enfes. New Jersey ve Boston’ı da görmenizi öneririm. Daha detaylı yazmak isterdim fakat şimdilik benden bu kadar. Seneye tekrar gideceğimden eminim hepinize bol şans!

Çisem Dora

Seneye Tekrar Gideceğim - Work and Travel
Seneye Tekrar Gideceğim – Work and Travel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrolü *