Sınırdışı Ettiren Work and Travel İşleri

Daha önce alınan kararla bisiklet taksi işlerinin Work and Travel kapsamından çıkarıldığını Pedicab WAT’tan Çıkarıldı konusunda belirtmiştik. Bu işlerin yasaklandığını ve kesinlikle öğrencilerin çalışmaması gerektiğini de yazdık ama malesef bu uyarıları dikkate almayan öğrenciler San Diego’da pedicab işlerinde çalışmayı deneyince sınıdırdışı edilmeye davetiye çıkarmış oldu.

Malesef, Amerika Göçmenlik Bürosu San Diego’da Pedicap yapan 15 Türk öğrenciyi sınırdışı etti ve 9 öğrencinin daha ülkeyi terk etmesi istendiği öğrenildi.

Yasaklanar Work and Travel İşleri
Yasaklanar Work and Travel İşleri

Amerika’da eğer bazı şeyler yasaklanıyorsa emin olun ki onun takibi de mutlaka yapılır ve taviz verilmez. Çünkü yaptırımlar çaydırıcı olmazsa yasaklanmasının da çok manası kalmıyor. ABD göçmenlik bürosunun diğer Yasaklanan Work and Travel İşleri için de aynı şekilde davranması bekleniyor. O yüzden iptal edilen Work and Travel işlerinde çalışmayın buna Alaska işleri de dahil. Çünkü Work and Travel denetimleri aralıksız devam edecektir. Alaska İşleri İçin Resmi Karar Açıklandı başlıklı konu da Work and Travel 2013’ten itibaren Alaska işlerinin de Work and Travel kapsamından çıkarıldığını yazmıştık.

Öğrencileri çalışacakları işlerin WAT kapsamındaki izin verilen işler olduğuna emin olması gerekmektedir. Aksi halde benzer üzücü olaylar yaşanabilir. Bildiğiniz gibi son yıllarda Work and Travel için sıkı denetimler geldi.

Bu yaz kesinlikle iyi bir şekilde denetlenmesi beklenen San Diego pedicap işlerinde yapılan operasyonlar ile Pedicab işinde çalışan 24 çalışma izni olmayan Türk öğrenci tespit edildi. Öğrencilerin 15’i Amerika’dan ayrılırken, 9’unun da yakın zamanda ayrılması bekleniyor.

Daha önce WAT öğrencilerinin de çalışabildiği pedicab işleri program kapsamında yasakldı ve Amerika yasalarına göre yabancı uyruklu öğrenciler de pedicab işlerinde çalışamazlar. Diğer yurtdışı eğitim programları ile Amerika’ya giden öğrenciler de pedicab işlerinde çalışmamalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrolü *