Trump’ın Başkan Seçilmesinin Work and Travel’a Etkisi

Amerika’daki seçimi Donald Trump’ın kazanmasıyla beraber, Work and Travel‘ın akibeti hakkında çok fazla soru geldi. Amerika’daki seçim sonuçlarının Work and Travel programını nasıl etkileneceğini herkes merak ediyor. Bazı öğrenciler endişeli, programın olumsuz etkileneceğini düşünüyor. Bazıları ise Amerika’da köklü değişikliklerin yapılamayacağını, yapılsa bile bu sürecin çok uzun süreceğini düşünüyor. Henüz Amerika Büyükelçiliğinden ve Konsolosluğundan bir açıklama gelmedi. Bu konuyla ilgili DS sponsorlarından InterExchange bir yazı yayınladı ve sizin için bu yazının Türkçe çevirisini yayınlıyoruz.

Siz de bu konuyla ilgili görüşlerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Tüm Work and Travel adaylarına iyi şanslar dileriz.

Başkanlık Seçiminin Work and Travel Programına Etkisi

Dün geceki Başkanlık Seçimleri sonrası Amerika Dış İşleri Bakanlığı’nın Öğrenci Değişim Programı ve J-1 Vizesi üzerine olabilecek muhtemel etkileri üzerine birkaç konudan bahsetmek istiyoruz. İlk olarak biz, InterExchange ailesi olarak, uluslararası değişim programlarının Amerika’nın diğer ülkelerle olan diplomasisi için hayati önem taşıdığına ve yeni başkanlık döneminde de bu durumun aynı önemi arz edeceğine inanıyoruz. Bu öğrenci değişim programlarının tüm dünya ülkelerindeki gençleri geleceğin başarılı liderleri olma yolunda geliştirdiğine inanıyoruz. Ve bu yolda bu programları ve öğrencilerimizi desteklemeye sonuna kadar devam edeceğiz.

Seçim kampanyaları süresince yayınlanan göçmenlik dokümanlarında Trump, Dış İşleri Bakanlığının J-1 vizesi programını sınırlamak istediğini ve vize kurallarını değiştirmek istediğini söyledi. Bu tehditler tüm değişim programları sektörünü ve bizi endişelendirdi evet ancak düşünülmesi gereken bazı konular var.

1) Şu an J-1 programıyla ilgili hiçbir değişiklik yok. Şu an Amerika’da bulunan J-1 katılımcıları ile ilgili de herhangi bir değişiklik olmadı. Bütün J-1 vizeleri henüz geçerli ve aynı şekilde geçerli kalabilir ve kalacaktır da.

2) Değişim Programlarına olabilecek herhangi büyük bir değişikliğin hayata geçirilmesi ciddi zaman alacaktır. J-1 Değişim Programları Amerika Federal yasasının bir parçasıdır ve bu programda yapılacak herhangi büyük bir değişiklik Konsey onayı gerektirir. Dış İşleri Bakanlığı’ndaki değişim programları koordinatörlerimiz ve temsilcilerimiz, bu programlarda ve J-1 vizesi hakkında yapılacak istenmeyen değişikliklerde her türlü tartışmanın içerisinde olacaklardır.

3) Son olarak her yeni başkanlık döneminde olduğu gibi bu dönem de bazı major değişikliklerinin yapılması konuşulabilir ancak bu her zaman konuşulan her şeyin değişeceği anlamına gelmez. Her ne kadar değişim programlarında oluşabilecek etkiler için endişe duysak da uzun vadede iyi düşüncelerimizi ve motivasyonumuzu saklı tutuyoruz. Bu ülkede değişim programlarına destek olan insan sayısı çok fazladır. Bu destekçilere Beyaz Saray’ın ve Senato’nun çift partili liderleri de dahildir. Bu süreçte bizler bu Senatörler, Dış İşleri Bakanlığı, diğer sponsorlar-firmalar ve bütün diğer destekçiler ile çalışıp değişim programlarımızı bu haliyle korumaya çalışacağız.

j-1 vizesi ve değişim programlarının ülkeler arasında köprüler kurduğuna, geleceğin başarılı genç liderlerini yetiştirdiğine ve dünya insanlarını birleştirdiğine inanıyoruz ve programlarımızın aynı şekilde devam etmesi için her şekilde çalışacağız.

Trump'ın Başkan Seçilmesinin Work and Travel'a Etkisi
Trump’ın Başkan Seçilmesinin Work and Travel’a Etkisi

interexchange.org/articles/2016-impact-of-presidential-election-outcome-on-j1-visa-exchange-visitor-program/

One thought on “Trump’ın Başkan Seçilmesinin Work and Travel’a Etkisi

  • 12 Kasım 2016 tarihinde, saat 10:28
    Permalink

    Bence bu programa değişiklik gelmeyecek eğer gelirsede olumlu yönden değişilik gelebilir .

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrolü *