WAT Amerika Vizesi İçin Konsolosluktaki İşleyiş

Bu yaz Amerika’ya gitmek isteyen Work and Travel öğrencileri vize başvurularına devam ediyor. Web sitemiz ve Facebook sayfamız üzerinden aldığımız sorular üzerine konsolosluktan da gelen bilgilendirme mailiyle beraber WAT Amerika Vizesi İçin Konsolosluktaki İşleyiş başlıklı yazıyı detaylı olarak yazalım istedik. Vize görüşmesine girmeden önce ucuz uçak biletleri için araştırmanızı yapın ve hatta ücretsiz rezervasyon yaparak uçak bileti fiyatlarını sabitleyin.

Öncelikle herkesin vize almasını ve iyi bir Work and Travel deneyimi yaşamasını temenni ederiz.

Vize görüşmesi için Amerikan Başkonsolosluğuna ya da Büyükelçiliği’ne gittiğinizde mutlaka bir heyecan oluyor. Biz ne kadar fazla heyecan yapmayın desek de özellikle ilk vize başvurusu olan WAT öğrencileri heyecan yaşıyor. Tabi ki orada işleyişi ve işlem sırasını da bilmiyorsunuz. En azından bu yazıyı okuyup hem biraz bilgilenin hem de heyecanınızı biraz daha azaltın. Konsoloslukta size sorulacak soruların cevaplarını öğrenin ve size verilen numaraları mutlaka takip edin.

Şimdi adım adım Amerikan Konsolosluğu’ndaki aşamaları, pasaportunuzu nasıl alacağınızı, vizenizin ne zaman onaylanacağını ve kaç sonra teslim alacağınızı bu esnada uçak biletleri için ne yapmanız gerektiğini, parmak izinizin ne zaman verileceğini ve PTT şubelerinin konumuzla ne alakası olduğunu anlatacağız.

Konsolosluğa girdiğinizde;

1- Güvenlik kontrolünden geçersiniz ve asansöre binmeden oradaki görevliler belgelerinizi sıraya dizer ve pasaportunuz ile birlikte lastikler.

2- Vize başvurusu yapacak öğrenciler asansör ile “VA” katına çıkar ve bekleme salonuna gider.

3- Girişteki masada görevliler bulunmaktadır. Bu görevliler numaratörden 2 tane aynı numarayı basar ve DS-160 belgenizin sol üst köşesine bu numaraları zımbalar.

4- Vize görüşmesine girecek Work and Travel öğrencileri kendilerine göre salonun sol tarafındaki panodan kendi numarasını takip eder ve numarası gelen öğrenci 5, 6 veya 7 numaralı gişelere çağrılır. Gişe numaraları başvuru yapan sayısına ve görevli sayısına göre değişebilir ama siz numaranızı takip ettiğinizde zaten doğru gişeye gidersiniz.

5- Numaranızın yandığı gişeye gidin ve daha önce lastiklenen pasaportunuzu açmadan görevliye uzatın. Görevli belgelerinizi alıp kontrol ettikkten sonra size sadece numaralardan 1 tanesini verecektir. Evraklar ve pasaport görevlide kalır, siz de gişeden ayrılırsınız ve oturup numaranızın yanmasını beklersiniz.

6- Numaranız 8 veya 9 numaralı gişelerden yanar. Yine gişe adeti ve numaraları değişebilir, siz kendi numaranızı takip edin.

Work and Travel Vize İşlemleri
Work and Travel Vize İşlemleri

7- İkinci kez gişeye gidersiniz ve parmak iziniz alınır. Önce sol 4 parmak, sonra sağ 4 parmak ve sonra da aynı anda 2 baş parmak olmak üzere 3 hamlede parmak izi verirsiniz. Parmak izi işlemi bittikten sonra lastikli pasaportunuzu alır ve yine numaranızın yanmasını beklersiniz.

8- Son aşama için salonun sağ tarafındaki panonun olduğu bölüme geçin ve numaranızın 3. kez yanmasını bekleyin. Son kez gişeye gideceksiniz. 10, 11, 12 veya 13 numaralı gişelerden biride numaranız yanacaktır; yine yoğunluğa göre bu numaralar değişebilir.

Burada sizden sonraki numaralar önce yanabilir, veya sizden önceki numaralar yanmadan sizin numaranız yanabilir; panik yapmayın. Bu bir aksilik değildir. Genelde evrakları 3’erli 5’erli grup olarak aldıkları için birkaç numaranın sırası farklı olabiliyor; bunda merak edilecek bir şey yok.

9- Numaranızın yandığı gişeye gidin ve lastikli pasaportunuzu ve belgelerinizi vize memuruna verin. Sizinle kısa bir vize mülakatı yapılacak ve vize başvurunuzun sonucu size o an bildirilecek.

– Eğer vize verildiyse size onay mektubu verilir, pasaportunuz size verilmez.
– Eğer vize reddi aldıysanız size ret mektubu verilir.
– Eğer idari işlemler gerekli görülürse talimatların yazıldığı sarı bir kağıt verilir size.
– Eğer eksik evrak varsa hangi evrakların istendiğini ve talimatların yazıldığı yeşil bir kağıt verilir size.

10- Artık dışarıya çıkabilirsiniz. Çünkü işlemleriniz bitmiştir.

11- Vizenin pasaporta basılma işlemi 2-5 iş günü içerisinde olur ve PTT’ye verilir.

12- Eğer konsolosluğun randevu sistemine iletişim bilgileriniz doğru ve eksiksiz bir şekilde girildiyse vize basılmış olan pasaportunuz PTT’ye iletildiği zaman PTT’den bir bilgilendirme mesajı ya da e-maili alırsınız.

13 – Pasaportunuzu kendiniz ya da vize randevusu alırken velaket verdiğiniz kişi daha önce seçmiş olduğunuz PTT şubesinden alabilir.

14 – Pasaportunuz elinize ulaştığı zaman mutlaka vize sayfasındaki tüm kimlik bilgilerinizi, vize türünü, vizenin başlangıç ve bitiş tarihini ve bu tarihin DS-2019 belgeniz ile uyumlu olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Eğer bir yanlışlık varsa yanlışlığın nerede olduğunu kısa bir şekilde yazılı olarak açıklayıp pasaportunuz ile birlikte PTT’ye vererek konsolosluğa gönderin.

Önemli noktaları tekrar edelim

* Numaranız toplam 3 kere yanacaktır ve 3 kez gişeye gittiğinizde de farklı işlemler yapılacaktır. Bu işlemlerden bazılarında pasaportunuz gişede kalacak, bazılarında ise size geri verilecektir. Diğer Work and Travel öğrencilerine bakıp onun pasportunu vermemişler benimkini neden verdiler diye panik yapmayın.

* Lastiklenmiş bir şekilde size veriken pasaport ve evraklarını kesinlikle açmayın.

* Numaranızı dikkatli bir şekilde takip edin ve işlemleriniz bittikten sonra dışarıya çıkan. Pasaportumu alacak mıyım, pasaport sizde mi kalacak, ne zaman gönderilir, nerden alacağım gibi sorular sormayın. Bu soruların cevabını zaten bilmeniz gerekiyor. Oradaki işleyişi de yavaşlatıp diğer arkadaşlarımızın işlem süresini uzatmayın.

* Özellikle de pasaportumu hangi PTT şubesinden alacağım diye bir soru sormayın, bu sorunun cevabını konsolosluktaki görevli bilmez. Bunu Work and Travel şirketlerindeki danışmanlarınıza sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrolü *