Work and Travel Hawaii

Amerika’nın tek ada eyaleti olan Hawaii bir çok açıdan diğer Amerika eyaletlerinden farklıdır. İngiliz Kaptan James Hook tarafından bulunan Hawaii’nin ilk ve en belirgin özelliği olan ada eyaleti olmasından dolayı coğrafi ve iklim koşulları diğer eyaletlerden farklıdır.

Hawaii konumu itibarıyla bir çok insan tarafından gidilmesi ve görülmesi zor bir yer olarak düşünülür. Fakat aslında Hawaii’yi bir Work and Travel Amerika öğrencisi olarak veya Amerika’ya gelen yabancı bir turist olarak gezmek sanıldığı kadar zor değildir. Özellikle Batı yakasını ziyaret eden insanlar Seattle’dan 2-3 saatlik kısa bir uçak yolculuğu ile Hawaii’ye ulaşabilirler. Daha önceki Amerikada gezilecek yerler yazılarımızda da anlattığımız gibi Amerika’nın doğu ve batı yakası başlı başına ayrı gezilmesi gereken bölümlerdir. Batı yakasında bilindiği gibi California gibi oldukça ünlü ve popüler bir eyalet vardır görülmesi gereken. Ünlü şehirleri Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, San Diego olan bu eyaleti gezdikten sonra ve Hawaii’ye bu kadar yaklaşmışken mutlaka gezi seyahat planlarınız arasına almalısınız Hawaii’yi. Batı Washington’ın en güzel şehirlerinden biri olan Seattle’ı gezdikten sonra kısa bir uçak yolculuğu ile Hawaii’ye varırsınız. Hawaii’ye bir çok şehirden uçuş vardır fakat Seattle diğerlerine göre daha hesaplı ve kısa olanıdır.

Tropik Cennet Hawaii

Hawaii’ye indiğiniz anda nasıl farklı bir yere geldiğinizi anlarsınız. Diğer hiçbir Amerikan eyaletine benzemeyen yapısıyla karşılar sizi Hawaii. İklimi yıl boyunca çok fazla değişmeyip hep ılımandır. Yazları oldukça sıcaktır. Turkuaz denizi ve bembeyaz kumsallarıyla sizi içine çeker. Hawaii’nin en önemli, büyük ve merkez, şehri Honolulu’dur. Honolulu aynı zamanda Hawaii’nin başkentidir. 18 küçük adacıktan oluşan Hawaii’ye Honolulu’dan sonra deniz yoluyla ulaşılır. Hawaii’de 3 resmi dil kullanılır. Bunlar İngilizce, eski Hawaiice ve Hawaii Creole’dir. Fakat büyün yazılar İngilizce olduğu için İngilizcesi iyi olan bir insan anlaşma yönünde problem yaşamaz. Hawaii’de belki de en çok hoşunuza gidecek şey bütün tropik meyveleri dalında görebilme ve dalından alıp yiyebilme lüksüdür. Özellikle coconut (Hindistan cevizi) ve Pineapple (ananas) tropik meyveleri her yerde karşınıza çıkar. Hawaii’nin en güzel adalarından birisi Maui’dir. Maui adası ünlü Amerikan dizisi Lost’un da çekildiği yer olarak ün kazanmıştır. Bu tropik cennette berrak suları, tropik havası, yerel halka özgü müzikler, eşsiz Hawaii geceleri ile mükemmel bir yaz tatili geçirebilirsiniz.

Pearl Harbor

Hawaii’nin tropik ada rolünden başka bir de tarihi yönü vardır. Hawaii’de Pearl Harbor’ın gerçekleştiği mekanı ziyaret edip geçmişin izlerini hissedebilirsiniz.

Hawaii’de mutlaka yapmanız gerekenler, Maui’yi görmek, Peral Harbor’ı ziyaret etmek ve dalından coconut ve ananas yemektir. Dünyanın hiçbir yerinde bu 3 şeyi bir arada yapamazsınız. Amerikan eyaletlerinden çok farklı yapıda olan bu adayı Amerika ziyaretinizde görebilecek olmanız da büyük avantajdır.

Amerika’ya ziyaretinizde  Hawaii’yi mutlaka görmeye çalışın derim. İç eyaletler büyük oranda birbirine benzerken Hawaii tamamen farklıdır.

Work and Travel Hawaii
Work and Travel Hawaii

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrolü *