Work and Travel ile Bu Sene Tekrar Gidiyorum

Work and Travel denince aklıma hayatımın en güzel yazı ve harika arkadaşlıklar geliyor. Uçağa bindiğimden itibaren dönene kadar asla pişman olmadığım koca bir yaz. Öyle ki Work and Travel ile bu sene tekrar gidiyorum.

WAT’ın İyi ve Kötü Yönleri


Güzel yönlerini de kötü yönlerini de benim gibi bilen çok az kişi vardır eminim. Çünkü Amerika’ya ayak bastığımda evsizdim, kalacak yerim yoktu. Daha sonra 3 kere ev değiştirdim moteller, öğrenci housingleri, ev sahibinin kapının önüne koyması, Mcdonald’s gibi dünyanın en zor ve yoğun yerinde çalışmak tahminimden daha da zordu. Housekepeerlıktan çocuk bakıcılığına, garsonluktan busserlığa, tuvalet temizliğinden mutfağa hemen hemen her Work and Travel işini yaptım. Ne kadar yorulsam da içimde hep hayallerimin ülkesindeyim hissini yaşıyordum. Wisconsin Dells gibi ufak ama J1’dan bol bir şeyi olmayan bir yerde yaşamak mükemmeldi.

Work and Travel işleri
Work and Travel işleri

Günde 14 saat çalışmış olsan da her gece partiye gitmek, uyumadan tekrar işe gitmek ve bu mükemmel tempoya ayak uydurmaktan daha güzel bir deneyim olamaz. Sabah işe gittiğinde Romanyalı arkadaşından ‘Günaydın Gardaşım’ lafını duymak; belki de hayatında hiç tanışamayacağın Jamaikalılarla kalıp Jamaika kültürüyle kendi kültürünü kaynaştırmak; Taylandlı, Moldovalı, Amerikalı arkadaşlarınla sohbet etmek ve en güzeli de Türk arkadaşlarınla nasılsa kimse anlamıyor diyerek insanların suratına bakarak dedikodu yapmaktan daha keyiflisi yoktur herhalde.

Entertainmant kart sayesinde Wisconsin Dells’te yapılabilecek sayısız etkinliği tek tek para vermeden denemek, Chicago, Madison, Milwaukee gibi yakın büyük şehirleri gezmek gibi birçok güzel şeyi çalışırken yaptığım için şanslıyım. Asıl heyecanlı kısım olan travel idi.

Her şeyi planlayıp travela çıkmıştık. Chicago’dan başlayarak batı turu yapma kararı aldık, Las Vegas havaalanına indik. Araba kiralamakta epey sıkıntı yaşadık. (Siz siz olun eğer 21 yaş altındaysanız üstünde adınız yazılı bir banka ya da kredi kartı olmadan araba kiralayamadığınızı unutmayın!) 20 günlük travel süresince iki kere araba kiralamak zorunda kaldık. Chicago-Vegas-Arizona-San Diego-Los Angelas-SanFrancisco-New York olarak travelımızı tamamladık ve döndük. Şiddetle gezmeni tavsiye ettiğim yerler. En güzeli de bir bavul alışveriş yaptım. Unutulmaz bir yaz unutulmaz anılar unutulmaz arkadaşlıklar ve yerler. Buraya sığdıramayacağım binlerce anı. Kesinlikle herkesin deneyimlemesi gereken bir program Work and Travel. Fırsatınız varken gidin.

Büşra Nur Erdoğan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrolü *