“Work and Travel Kaldırılmasın” Açıklaması ve Destek Talebi

Dünden beri televizyondan ve sosyal medyada Work and Travel programının iptal edileceği ve Work and Travel’ın kaldırılacağı konuşuluyor. Bu konuyla ilgili Facebook Work and Travel sayfamıza ve grubumuza da çok sayıda soru geldi. Aslında haber şu: Trump yönetimi, Work and Travel programının da içinde olduğu J1 değişim programlarını kaldırmak üzerinde çalışıyor. Bu programlarla 200 ülkeden her sene Amerika’ya 300.000 kişi gidiyor ve yaklaşık olarak bunun 100.00’i Work and Travel katılımcısı.

POTANSİYEL J-1 PROGRAMLARININ KALDIRILMASI ÇALIŞMALARI HAKKINDA CIEE’İN AÇIKLAMALARI

En yakın müttefiklerimizle bile negatif bir tutum içinde olduğumuz bu dönemde, bütün kamu diplomasisini yakından ilgilendiren konularla alakalı da bazı sorunlar belirmeye başlıyor.

Son haberlere göre Donald Trump yönetimi, şu an ABD Dış İşleri Bakanlığı’nın, aralarında Work and Travel Programı, Camp Counselor, Au Pair ve Amerikada Staj Programı da olan J-1 Değişim Programlarını sona erdirmek üzere çalışıyor. Bu değişim programları dünya çapında genç insanların Amerika’da İngilizcelerini geliştirme imkanı bulduğu, Amerikan yaşam tarzı hakkında bilgiler edindiği, kültürlerini paylaşma imkanı bulduğu ve Amerika’nın yoğun olduğu dönemlerde iş gücü sağladığı programlardır.

Bu özel olarak fonlandırılmış Amerikan yabancı öğrenci değişim programları, Amerikan insanının, kültürünün ve değerlerinin bütün dünyada daha iyi anlaşılması için oluşturulmuştur. Bu programlar dünya insanlarının Amerika’ya göç etmek için araç olarak kullandığı işçi programları değildir.

J-1 programlarının kaldırılması, Amerikan ekonomisine olduğu kadar, ulusumuzun kamu diplomasi çabalarına da büyük zarar verecektir. Sadece CIEE’nin genel müdürlüğünün olduğu Maine’de bile bu sektör için 200 işçi istihdam edilmektedir. Yıllık olarak 4.000 değişim programı öğrencisi, yaz turizmi sektörü ve yaz kampları için yerliler tarafından konaklatılmaktadır.

Bu yıl H2B çalışanlarının sayısındaki düşüş ile birlikte, yaz turizmine hizmet eden bazı önemli pozisyonlarda oluşan açığın Maine’de yaşayan insanlarla doldurulamadığı gibi, J-1 programlarının yasaklanması da birçok sektörün bu işten ciddi zararlar görmesine neden olacaktır. Yapılması düşünülen yasakla birlikte Maine’deki yaz kampları gelirlerinde %20 düşüş öngörülüyor ve paralelinde birçok otel ve restoran da çalışma saatlerinde ciddi azalışlar yapacaklarını öngörüyorlar. Bu bütün ülke geneline yayılmış bu programların sadece Maine’deki küçük bir fotoğrafıdır.

Trump Yönetiminin, demokratik süreci bypass ederek J-1 programını elimine etme çabası rahatsız edicidir. Bünyesinde Amerikan diplomasisi ve Amerikan ekonomisini destekleyen birçok amacı bulunan bu programlarda yapılacak herhangi bir değişiklik, hükümetin bütün kanallarıyla ortaklaşa çalışılması gereken ve doğru adım atılması gereken çok önemli bir konudur. Ayrıca buna ek olarak Amerikalıların bu boyuttaki bir değişikliğe tepkisi de göz ardı edilmemelidir.

Uluslararası programlar aracılığıyla herhangi bir kar amacı gütmeden, 70 yıldır bütün dünyada barışın yaygınlaşmasına aracılık eden bir organizasyon olarak, biz CIEE inanıyoruz ki; Amerikalılar ve diğer dünya insanları arasında ortak bir anlayış geliştirmek bizi daha güçlü, daha güvenli yapacak ve refahımızı daha da yükseltecektir.
Geçtiğimiz birkaç aydan beri uluslararası değişim yönetimi komitesi ile aktif olarak Trump Yönetimi ve Kongre’nin J-1 programlarını desteklemesi için aktif çalışmalar içerisindeyiz. CIEE bu programların korunması ve geliştirilmesi için yoğun bir şekilde çalışmaya devam edecektir ve bunun için yardımınıza ihtiyacımız var.

İşte bu çok değerli J-1 programlarını korumak için yapmanız gerekenler:

• Washington DC’deki temsilcilerinizi arayın ve onların bu programların kaldırılması ile ilgili çabalara son verilmesi için Beyaz Saray ile iletişime geçmeleri konusunda baskı yapın. Kongre temsilcinize ulaşmak için telefon numaralarını bulun ve bu konuşmaları bu çok önemli değişimle ilgili konuşmak için kullanın. Lütfen ailenizi, arkadaşlarınızı ve meslektaşlarınızı da aynı şeyi yapmaları konusunda cesaretlendirin.

• CEO’nuza veya iş yerindeki kıdemlinize White House’da, Dış İşleri Bakanlığı’nda ve Kongre’deki kişisel kontaklarını veya aşağıda yer alan genel numarayı aramalarını rica edin.

White House, Office of Public Liaison: +1 (202) 456-6493
Department of State, Office of Secretary Tillerson: +1 (202) 647-7234

• Uluslararası değişim programlarını destekleme komitesi olan Americans for Cultural Exchange’e katılın ve temsilcilerinize aksiyon almak konusunda baskı yapın.

Hep beraber bu kritik diplomatik araçları Amerika’nın dış politikasını desteklemek için kullanabiliriz. Desteğiniz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrolü *