Work and Travel Kesinlikle Pişmanlık Değildir

Facebook Work and Travel grubumuzda Erdi, “Work and Travel Kesinlikle Pişmanlık Değildir” başlıklı bir yazı paylaştı ve biz de kendisinden izin alıp yazısını aynen TRWAT.com’da paylaşıyoruz. Siz de yorumlarınızı sayfanın altındaki bölümde yazabilirsiniz. İşte Erdi’nin Amerika’dayken yazdığı yazı:

Work and travel kesinlikle pişmanlık değildir, sadece bir süreçtir. Work and Travel; bir kişinin kendi ayakları üzerinde durduğu, gerçek hayatın ne olduğunu, iş hayatının ve iş ahlakının ne olduğunu, gerçek dostluğun ne olduğu, kime güveneceğini öğrendiği, kendi ufkunu geliştirdiği, Amerika’da mesleki deneyim kazandığı, dilini geliştirdiği, dünyanın her tarafından gelen insanlarla tanışma fırsatı bulduğu, farklı kültürleri tanıma fırsatı bulduğu, kendi başına veya grup olarak dünyanın en güzel yerlerine travel yaptığı ve bir çok deneyimler kazandığı bir programdır.

Work and Travel 2016
Work and Travel 2016

Sıkıntı çekmeden bir şey olmuyor. Benim de WAT ile Amerika’ya ilk geldiğim sene bir çok sıkıntılarım oldu ve bir çok kez acentamı arayıp Türkiye’ye dönmek istediğimi bildirdim. Çünkü işim çok kötüydü, housekeeper idim. Saatlik ücret değil oda başı ücret veriyorlardı, iş olmayınca haftada 3-4 gün izin veriyorlardı. H/k’da çalışanlar hep ispanyoldu ve hiç ingilizce bilmiyorlardı. Amerika’ya boşuna geldiğimi düşünüyordum. Çünkü dilimi geliştiremiyor, kendimi zor idare ediyor ve travel için para biriktiremiyordum. Üstelik konaklamam da pahalıydı. Acentam biletimi değiştirmedi Türkiye’ye dönmek için ve iyi ki değiştirmemiş. Temmuz ayının sonuna kadar her gün sövüyordum işe giderken ve yaptığım işi hiç sevmiyordum çünkü hakkım olanı vermiyorlardı. Bir gün haftalık şift asıldı ve bana yine haftada 4 gün izin vermişlerdi. O günden sonra iş aramaya karar verdim. Bu arada da 4 kere konaklama yerimi değiştirmiştim.

Hiç olmayan ingilizcemle kapı kapı gezip iş aradım ve bir restorantta busboy olarak işe alındım. İyi para kazanmaya başladım orada, haftada 6 gün veriyorlardı. Yeni işimden çok memnundum. O yıl kazandığım parayla New York ve Washington DC’yi gezdim.

Work and Travel’da 2. Senem

Work and Travel 2. iş
Work and Travel 2. iş

İkinci yılda bu restorant bana job offer doldurdu. Work and Travel Self placement ile uygun olarak tekrar geldim. Restorantta çalıştığım kişilerin yardımıyla da 2. iş buldum. Güzel para biriktirip travel’da bütün batıyı gezdim ( Las Vegas, Yellowstone, Grand Canyon, San Diego, Los Angeles, San Francisco) arkadaşlarımla birlikte.

Bu yıl geldiğimde hazır düzene geldim her şey çok düzenli ve oturmuştu. 1. işim, 2. işim ve kaldığım yer çok güzeldi. Hayalini kurduğum travel için para biriktirdim. Bir kaç çılgın arkadaş buldum ve New York’tan aracı alıp sırasıyla; Boston, Niagara Falls, Chicago, Washington DC, Baltimore, Philadelphia, Orlando ve son olarak Miami’ye kadar aracı indirdik. Her şey çok güzeldi ve gerçekten eğlendik. Gelecek yıl da tekrar gelmek istiyorum. Ve inanıyorum ki her şey daha da güzel olacak…

Siz de kendi Work and Travel hikayenizi yazabilirsiniz. Sadece kendinize güvenin ve yapmak istediğiniz şeye inanın….

Erdi Esgin

erdi-esginerdi-2016-work-and-travel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrolü *