Work and Travel Otel İşleri

Arkadaşlar Merhaba. Ben Work and Travel programında 2012’de Boston Cape Cod bölgesinde, Newport Hotel Group’ta Utility Person olarak çalıştım. Trwat.com okuyucuları için Work and Travel otel işleri hakkında bilgiler verip izlenimlerimi yazacağım.

Çalıştığım otel bölgedeki en iyi otellerden birisidir. Konaklama sağlamaz, siz kendiniz veya arkadaşlarınızla oda kiralayabilirsiniz. Peki Utility Person ne yapar? Otelde ne gibi işler var,detayları nelerdir? ve bazı genel iş kuralları hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağım.

Otellerdeki Work and Travel İşleri

work and travel otel işleri
work and travel otel işleri

Otellerde genellikle 3 bölüm vardır. 1.si Housekeeping (Oda Temizleme), 2.si Maintenance/Engineering (Tamir-Bakım-Havuz), 3. de Front Desk(Resepsiyon). Utility Person, Maintenance bölümünde görev alır ve odalarda çıkan bazı problemleri çözmeye çalışır. Televizyonun açılmaması, DVD’nin çalışmaması, oteldeki basit internet ayarları, klima ayarları vs. ile ilgilenir. Tabii ki bu işleri yapabilmek için yaklaşık 1 haftalık eğitim verilir. Yaptığı işler genellikle kolay işlerdir, zor bir sorunla sık sık karşılaşılmaz. Eğer problemi çözemediyseniz müdürünüze bildirip otelin gerçek mühendisleri sizlere yardımcı olur. Aynı zamanda Utility’e ara sıra gece vardiyası da verilebilir. Burada çalışma adınız Security olarak geçer ve gece 11 sabah 7 arası çalışabilirsiniz. Otellerde geceleri nadir olaylar olur, bu problemler de genellikle müşterilerin yan odalardan şikayetçi olmasıdır (gürültü,vs.). Siz de bu odayı uyarırsınız ve resepsiyonla beraber işi sabah vardiyasına teslim edersiniz. (Kamera sistemi olmayan otelde geceleri zaman zaman müdürler baskın yaparlar, bu yüzden çalışma sırasında UYUMAK oldukça risklidir,tavsiye edilmez). Utility aynı zamanda CPR Belgesini alarak (Lifeguard işlerinde çalışabilmek için hastaneden alınan ilkyardım Eğitimi, yaklaşık:2gün sürer) havuzlarda Pool Attendant/Lifeguard olarak da çalışabilirsiniz. Oteldeki Lifeguard’lığı oteldeki en iyi work and travel işleri arasında sayabiliriz. Oturarak havuzu izler ve para kazanırsınız. Keyifli bir işdir. Ancak haftalık saatleri düşük olabilir. Vardiyalar: Sabah 8 Akşam 4, Öğlen 3 Gece 11 ve Gece 11 Sabah 7 şeklinde düzenlenir. Kısaca Utility çok kapsamlı, bazen zorlu bazen de çok eğlenceli bir iş seçeneğidir. Haftada ortalama 40 saat -5 gün-çalışırsınız. Yoğun dönemlerde Ağustos gibi, haftada 6 gün çalışırsınız.

Oteldeki Housekeeping bölümü 3 bölüme ayrılır. Bunlar; Housekeeper, Houseperson/Belboy ve Laundry işleri. Eğer siz Housekeeper olarak işe alındıysanız, kesin oda temizlemede çalışacaksınız anlamına gelmez. Çamaşırhane yada odalara bavul, havlu, çarşaf, vs.( Houseperson) taşıyan kişi de olabilirsiniz. Öncelikle Housekeeper olmak kolay iş değildir. Belirli zaman altında size verilen odaları en temiz şekilde teslim etmeniz gerekir. Bu yüzden kendinizi stres altında hissedebilirsiniz. Ancak housekeeping bölümü maintenance bölümünden her zaman daha yoğundur ve çalışanlar burada daha çok saat alırlar, tabii odalardan da bahşiş iyi bir gelirdir. Haftada 6 gün çalışırlar ve ortalama 45 saatlik ücret alırlar.

oteldeki work and travel işleri
oteldeki work and travel işleri

Otelde Front Desk/Resepsiyon bölümü müşterilerle birebir iletişime geçildiği, rezervasyon kabul/iptal, ödeme, otel oda durum raporu vs. çok ince bir iştir. Hata kabul etmez. Bu yüzden en stresli bölümdür. Müşterilerin bütün şikayetleriyle muhatap olur. O yüzden herkesin yapabileceği bir iş değildir. Work and Travel iş seçimini yaparken uzun süre düşünülmesi gerekir.

Peki müdürler sizden ne bekler? Amerikalılar saat konusunda çok hassastırlar. İsterseniz işinize 1 dakika geç kalın, isterseniz 1 saat; onların gözünde sadece ”geç kalmışsınız” demektir. Bu konuya çok önem verirler. Size ort. 3-5 kere geç kalma cezası uygulanır, eğer hala devam ediyorsanız, programınız iptal olur. Bir diğer önem verdikleri konu ise; iş yapmaktan kaçınmamak.. İşveren sizi mola dışında oturuyor iken görmek istemez, herhangi bir işiniz olmasa dahi başkalarına yardım etmeniz gerekir; çünkü size saatlik dilimde ödeme yaparlar ve sizden de her saatte verim beklerler.

Kısaca Cape Cod’dan bahsedeyim. Cape Cod çok büyük bir kasaba değildir. Bir tane büyük bir AVM si bulunur. Burası giysi, teknoloji gibi alışverişleriniz için uygundur. Çevre, yeşillik 2 katlı bahçeli villalardan oluşan bir yerdir. Çok güzel kumsalları vardır. Limandan karşısındaki adalara seferler düzenlenir ve adaları gezebilirsiniz. Yaklaşık 1 ay sonra bölgeyi tamamen öğrenirsiniz, canınız sıkılmaya başlar. Bundan sonra çevre eyaletlere günlük gidebilirsiniz. Arkadaşlarınızla oldukça uygun fiyatlara araba kiralayıp gezebilirsiniz. Eğer isterseniz bölgede part-time ikinci iş de kolaylıkla bulabilirsiniz.

Kısa Work and Travel Tavsiyeleri

Son olarak kısaca  de vereyim. Amerika’ya giderken çok fazla kıyafet götürmeyin. İyi markalardan uygun fiyatlara çok güzel şeyler alabilirsiniz. Yemek probleminiz her zaman olacaktır. Kilo vermeyi göz önünde bulundurun. Herşeyde olduğu gibi WAT programı da bir risktir. Herşey planladığınız gibi gitmeyebilir, o yüzden çok fazla beklenti içine girmeyin. Anı yaşayın, zaten macera siz istemeseniz de sizi bulacaktır.

Sercan Üzümcü

 

One thought on “Work and Travel Otel İşleri

  • 08 Mart 2015 tarihinde, saat 10:57
    Permalink

    Housekeeping işlerini öneren de var, sakın gitmeyin diyen de. Nedir bu işin aslı daha önce WAT’ta housekeeper olarak çalışanlar genel olarak tavsiye ediyormu?

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrolü *