Work and Travel Pişmanlıktır Diyenler İçin

Daha önce bir kaç yerde gördüm ben de Work and Travel Pişmanlıktır Diyenler İçin yazmak istedim. Work And Travel’ı seçen öğrenciler işlerini seçmeden önce kendilerine gitmeden bir plan yapmalılar. Hedefleri doğrultusunda adım atmalılar ve gitmeden önce kendilerine şu soruyu sormalı insan: “ben hem gezip hem çalışmak mı istiyorum yoksa ben paranın dibine vururum sonra paşa paşa travel zamanımda gezer, Türkiye’ye de parayla mı gelirim. Bunun cevabı doğrultusunda eyalet seçmelisiniz bence. Takip ettiğim gönderilere göre eksiye düşen, iyi kazanamayan, kazandığı geçimine ve yaptığı alışverişe anca yeten çok insan var ayrıca gezememişler de. Bu duruma düşmemek için hem işinizi hemde eyaletinizi gitmeden önce baya araştırın.

WAT’ta Kendinize Hedefler Koyun

Work and Travel Pişmanlık Değildir
Work and Travel Pişmanlık Değildir

Kendimden örnek vermek gerekirse ben gitmeden önce kendime 3 hedef koydum, o hedefler doğrultusunda şirketim beni batıda bir eyaletin kasabasına gönderdi, turistik bir mekan aşırı pahalı geçim çok zor, iyi para veriyorlar ama dışarı adım atsan hemen bitiyor gibisinden. İlk 2 ay gezdim tozdum etrafı tanıdım 2. iş bulmadım, son 2 ay kala cebimde hiç para yoktu, kiraya ve elektronik eşya ile gıdaya gitmişti, aslında iyi de kazanamamıştım. Otelde aynı işi yapıp 2 kat kazanan 2. veya 3. yılı olan arkadaşlar vardı. Benim sonradan gözüm açıldı, son 2 ay kala 3 işte çalışmaya başladım. İnanın hiç kolay değildi sevmediğim işlerde günde 4 saat uyku 18 saat çalışma 1 saat mola kalan 1 saatte işler arası yol mesafesine gidiyordu. Bırakma gibi bir lüksüm yoktu hatta hastalandıgımda bile izin alıp eve gidemiyordum çünkü günlüğüm ayıptır söylemesi 600TL’ydi parayı çevirince.

Son Günler Çok Güzeldi

45 gün kala başladım gün saymaya, uykusuz olarak gece gittim işe, gece geldim. Bir süre sonra psikolojim de bozuldu ama sabrettim, bu duruma düşmemde ki sebebim ise 2 ay geç kalmam, daha iyi bir iş bulsaydım server gibi, aynı parayı biraz daha az çalışarak kazanabilirdim. İşin güzel tarafı o son iş gününde asıl özgürlüğüme kavuşmuş gibi hissettim.

1 hafta 10 gün travel yaptım, hem bir sürü güzel anılarla döndüm hem alışverişimi yaptım. Los Angeles, Las Vegas, New York’u gezdim yani hem çalışmanın hakkını hem de gezmenin hakkını verdim. Ne kadarla döndüğüm konusuna gelirsek 3. hedefim 2010 model fiesta almaktı, şu anda peşin vererek alabilecek kadar kazandım, fiyat vermekten iyidir 🙂

Benim bir hedefim olmasaydı kendimi bu kadar kasmaz ve bu parayı kazanamadan dönerdim, her şey sizde bitiyor.

Work and Travel pişmanlıktır değildir.

Mert Özcan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrolü *