Work and Travel Süreci

Bu yazımızda sizlere daha önce Work&Travel programında yaşadıklarımdan yola çıkarak, bu programda başlangıçtan sonuna kadar genel olarak nelerle karşılacağınızdan bahsetmek istiyorum. Amerika’ya gitmeye karar vermenizden başlayıp, araştırma süreci ve işlemler hakkında bütün Work and Travel süreci ile ilgili deneyimlerimizi paylaşacağız.

Work and Travel Şirketleri ve İş Araştırması

Work and Travel Süreçleri
Work and Travel Süreçleri

Öncelikle şunu unutmayın ki programda Work and Travel Şirket Seçimi ve şirketteki danışmanınız çok önemlidir. Şirketin Work&Travel için anlaşma yaptığı Amerika’da DS Sponsorları da kesinlikle araştırılmalıdır; çünkü Türkiye’den ayrıldıktan sonra size USA’da sorunlarınızı çözecek deneyimli bir sponsor ekip olması gerekir. Arkanızda 7/24 İngilizce ve Türkçe sorularınıza cevap veren bir sponsor olması, işinizi gerçekten kolaylaştırır. Şimdi şirketi seçtiniz, Work and Travel işleri arasında seçimlerinizi yaparken kesinlikle orada daha önce çalışan biriyle görüşün, onun görüşleri size oldukça yol gösterecektir. Bu kişiyi bulmak için acentanızla irtibata geçin. Artık sıra işverenle görüşmede. Bu görüşmeler yüz yüze fuarlarda veya skype üzerinden olur. Work and Travel job fair organizasyonlarında işvereniniz sizin hakkınızda kısa özgeçmişinizi isteyecek ve seçtiğiniz iş hakkında sizin donanımınızı öğrenmek isteyecektir.Tabii bu sırada ingilizce seviyeniz önemli bir kriter. Evet, işe alındınız. Şimdi sıra USA’dan gelecek belgelerde.(DS 2019, iş kabul belgeniz vs.) Bu bekleme aşaması yaklaşık 1 ay sürer ve evraklarınız geldikten sonra vizeye girersiniz.

Vize ve Ucuz Uçak Biletleri

Work and Travel ile alacağınız Amerika Vizesi j1 vizesidir ve bu vizeyi alabilmek, gerçekten diğer vizelere oranla daha kolaydır. Vizeyi geçebilmek için birkaç kriter aranır. Birincisi ve bunlardan en önemlisi ağırlıklı not ortalamanızdır. Eğer ortalamanız 2.00’dan az ise gerçekten işiniz zordur. Ortalamanız ne kadar yüksek ise size o kadar artıları olacaktır. Bir diğer kriter ise işinizle ilgili bilgilerinizi ölçmek isterler.Yani orada ne yapacağınızdan, iş detaylarından haberdar mısınız, değil misiniz, öğrenmek ister. Görüşme sırasında gülümsemeyi, merhabalaşmayı sakın unutmayınız. Kendinizi endişeli ve kaygılı göstermekten kaçınınız. Bu arada mal varlığınız vize için bir kriter değildir. Bu görüşmeden sonra vizenizi alırsınız. Vizeli pasaportunuz yaklaşık 2-3 iş günü içinde verdiğiniz adrese teslim edilir. Vize aşamasından sonra uçak biletinizi alabilirsiniz. Ucuz uçak biletleri bulma konusunda Work and Travel Şirketleri size yardımcı olacaktır.

Artık Amerika’dasınız

Amerika’ya ilk geldiğiniz haftalar kendinizi tuhaf hissedebilirsiniz, hemen alışamayabilirsiniz. Ancak çalışırken edindiğiniz Türk veya başka milletlerden arkadaşlarınızla beraber bu sıkıntıların üstesinden gelirsiniz. İş yerinde çalışırken müdürlerinizle iyi geçinmeye bakın; çünkü 3 ay boyunca onlarla aynı mekanda çalışmak zorundasınız, siz nasıl davranırsanız Amerikalılar da size öyle davranırlar. Zaman zaman çalışırken veya çalışma dışı sıkıntılarınız olacaktır. Bu sıkıntılar Work & Travel programının kaçınılmazlarındandır. Bunları göze almış olarak bu programa katılmalısınız. Ve sıra geldi en son aşama ve en eğlenceli olan Travel bölümü. 5-12 gün arası Travel için idealdir ama siz bunu 3-30 gün arası olarak da belirleyebilirsiniz. Nereleri gezeceğiniz, hangi bölgede çalıştığınıza bağlıdır. Ancak NewYork City’i görmeden Amerika’dan ayrılmamanızı tavsiye ederim. Travel planınız için  konusu okuyabilir ve gerekli araştırmalarınızı daha da detaylı yapabilirsiniz. Uçağınız kalkışa hazır, artık Türkiye’ye dönme zamanı.

WAT Başvuru Şartları, Maliyeti ve Kazanç

Programın süreci kısaca özetlemiş olduk, programını yeni araştırmaya başlayanlara Work and Travel Başvuru Şartları konusunu okumasını öneririz. Son olarak Work and Travel Maliyeti konusunda kısaca bilgi verelim ve Work and Travel fiyatlarının hangi aralıkta olduğunu söyleyelim :

Bu programın maliyeti  (program ücreti,vize, uçak bileti, cep harçlığı) ortalama 3200 – 3500$ dır. Work and Travel Maliyeti ve Masraflar konusunda tek tek detaylarını görebilirsiniz. Amerika’da kazanacağınız para ise; (her ne kadar kaldığınız süre, aldığınız saatlik ücret, ikinci iş seçeneği olması vs. etkenleri de olsa) 2500 – 7500$ arasıdır. Bu ücret size işveren tarafından ödenen ücretdir. Oradaki yemek, konaklama, alışveriş gibi giderlerinizi de göz önünde bulundurun.

Work&Travel programında para kazanmanız elbette önemli ve güzel birşeydir; ancak programdan kazanacaklarınız; para dışında, edineceğiniz birçok tecrübeler ve hayatınız boyunca unutamayacağınız bir yaz olacaktır.

Sercan Üzümcü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrolü *