Work and Travel Vize Görüşmem | 25 Mart

Vize görüşmesinin nasıl geçtiğini ve neler sorulduğunu merak eden WAT 2015 adayları için, Facebook sayfa takipçilerimizden Mehmet Gök’ün bu konuda yazdığı yazıyı sizlerle paylaşıyoruz.

Merhabalar, benim Work and Travel vize görüşmem 25 Mart 2013 Pazartesi saat 8:30’daydı. İstanbul Amerikan Konsolosluğu’na yengemle gittim, telefonu filan ona bıraktım çünkü elektronik eşya almıyorlar içeriye. Hemen konsolosluk karşısındaki karadeniz cafede emanet alıyorlar, sorun çıktığını da sanmam güvenilir bir yer gibi. 15 dakika geç aldılar mola verilmiş, daha sonra yavaş yavaş içeriye aldılar. 2 sefer isim kontrolü yapıldıktan sonra, güvenlikten geçtik ve asansöre binip yukarıya çıktık. Asansörden inince sola döndük ve ileride sağda malum yere ulaştık.

Hemen girişte bir desk var ordan evrakları alıp sıra numarası verdiler evraklarla, bu arada iş sözleşmesinin örneği ve ödendi makbuzuna bakmadılar ama yanınızda bulunsun tabi ki. Work and Travel vizesi için gereken diğer belgeler de ds160, ds 2019, sevis ve bir tane de fotoğraf lazım önemli olanlar bunlar. Sonra verilen numaralarla sıranızı bekliyorsunuz, aynı banka gibi hiç farkı yok. Sıranız geldiğinde gişeye gidip evrakları veriyorsunuz, tekrar bekliyorsunuz ve numaranız yandığında parmak izi vermeye gidiyorsunuz. Evrakları da geri veriolar, 3.kez beklemeye geçiyorsunuz numaranızı. Bu kez vize görüşmesi için numaranızın yandığı gişeye gidip başlıyorsunuz görüşmeye.

Work and Travel Vize Görüşmesi

Vize görevlisi bana ilk olarak Türkçe günaydın dedi, ben ingilizce cevap verdim merhaba günaydın falan derken evrakları verdim. Daha sonra görüşmeye geçtik, transkripte öyle göz ucuyla baktı, pek ilgilenmedi. Daha sonra hangi okulda, hangi bölümde okuduğumu; nereye gideceğimi, işimi ve işimle ilgili sorular sordu. Daha önce yurt dışına çıktın mı, iş bitiş tarihin ne zaman, orada nereleri görmek istiyorsun, bir de kaç yaşımda olduğumu sordu. Yaş sorusuna şaşırdım ben de büyük gösteriyorsun dedi, gülüştük filan. En son “İnsan Kaçakçılığı ve Çalışırken Sahip Olunan Haklar” broşürünü okudun mu diye sordu, bu soruyu standart olarak herkese soruyorlar. Anlat dedi okuduysan, bir şey olursa nereyi ararsın (911), pasaportunu biri isterse bakmak için verir misin dedi, hayır dedim bu arada ismimi kontrol ediyordu pc’den, döndü bastı onayı. Belgeye verdi bana, pasaportu aldı. Kimseye verme bunları orada dedi ve iyi tatiller diledi, olay bitti. Bu kadar, çıkıp gidiyorsunuz sonra. Postayı bekliyorum şimdi.

Sonuç: Bu dediğim Work and Travel Vize Soruları ve Cevaplarını muhakkak bilin, insan kaçakçılığı ve haklarınızı okuyun, onun dışında sevdiğin takım, renkler, ıvır zıvır gibi şeyler sordu diğer arkadaşlara. Ben beklerden gözlemledim, heyecana hiç gerek yok; sakin olun çok rahat alırsınız, sorular hep anlaşılır sorular.

Herkese bol şans. Bu arada benim girdiğim gün bir kişi isim sorgulamasına takıldı,e  sonra noldu bilmiyorum. Onun dışında herkes geçti.

İstanbul Amerikan Konsolosluğuna Nasıl Giderim : Beşiktaş meydandan 22 ve 40T geçiyor onlara binip Kaplıcalar Durağı’nda inerseniz ya da konsolosluk diye de geçiyor direk önünde indiriyor.

Mehmet Gök

work and travel vize görüşmem 2013
work and travel vize görüşmem 2013

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrolü *