Work and Travel Vize Uzatma

Work and Travel programında vize ya da program süresini uzatamazsınız. WAT programı kapsamında DS 2019 belgesindeki ve pasaportunuza basılan vizedeki tarihlere uygun bir şekilde yasal olarak Amerika’da kalabilir ve daha sonrasında da 25 gün çalışmadan seyahat için Amerika’da bulunabilirsiniz. Onun dışında Amerika’da bulunmanız yasal olmayacağı için kaçak durumuna düşersiniz. Work and Travel vizesi uzatılamaz.

WAT programı 3 ay çalışma ve 1 ay gezme olmak üzere toplamda Amerika’da yasal olarak 4 ay kalmanıza izin veren bir programdır. Amerika’ya girişinizden itibaren 4 ay süresince program dahilinde sahip olduğunuz bütün haklarınız devam eder. Fakat 4 aylık süre sonunda artık legal olarak değil illegal olarak değerlendirilirsiniz. Bu süre zarfında kaçak göçmen olarak değerlendirilirsiniz ve herhangi bir nedenle polis ve diğer denetim güçleri tarafından yakalandığınızda suçlu duruma düşersiniz. Amerika’da vize türünüzü değiştirmeniz ya da vize sürenizi bu program kapsamında uzatmanız mümkün değildir. Bazı öğrenciler program bitiminde illegal yollarla Amerika’da kalmaya ve çalışmaya devam etmektedirler. Bu çok riskli bir tercihtir. Bu tarz durumlarda er ya da geç kalış şeklinizin illegal olduğu ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda kalış şekliniz legal olmadığı için kendinizi kötü hissetmenize ve tedirgin olmanıza neden olacaktır. Çeşitli denetlemelerde belki 1 ay sonra belki 1 yıl sonra yakalanırsınız fakat bu arada geçen sürede yasal yaşama ve çalışma izniniz olmadığı için kurumsal yerlerde değil en iyi ihtimalle daha çok küçük işletmeler, gündelik işler vs gibi vasıfsız işlerde çalışabilirsiniz. İşvereniniz sizin illegal olarak orada bulunduğunuzu bildiği için sizi zor durumda bırakabilecek, emeğinizin karşılığı olan tutarı vermeyebilecektir. Bu şekilde kalımları kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

WAT Amerika Vizesi
WAT Amerika Vizesi

Eğer Amerika’da bulunduğunuz süre boyunca orayı sevip bir süre daha orada yaşamak, çalışmak, eğitim almak istiyorsanız önce ülkenize dönüp sonra yasal yollarla yeni bir yurtdışı eğitim programıyla tekrar başvuru yaparak gitmelisiniz. Bu sizin için en sağlıklı olanıdır. Örneğin Work and Travel programını tamamladınız ve ülkenize döndünüz. Eğer hala öğrenciyseniz bir sonraki yaz aynı program ile öğrenci değilseniz Amerikada staj ya da sertifika programları ile ya da Amerika dil okullarına ve Amerika’da master, yüksek lisans programları ile yasal olarak tekrar Amerika’ya gidebilirsiniz.

Amerika’da illegal olarak kalmanız yakalandığınızda sadece ülkenize gönderilmek dışında bu durumunuzun sicilinize işlenmesi sonucunu da doğurur. Bu daha sonraki Amerika’ya gidişleriniz önünde büyük bir engeldir. Herhangi bir şekilde tekrar Amerika’ya gitmek istediğinizde bu durumdan ötürü Amerika vizesi alamazsınız ve büyük pişmanlık yaşarsınız. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için illegal olarak kalmaya çalışmayınız. Orada bulunduğunuz süreyi iyi değerlendirip, çeşitli dil okulları, sertifika programları, üniversiteler ile görüşüp kendinize en uygun yurtdışı eğitim seçeneğini belirleyip ülkenize dönün ve yasal bir şekilde işlemlerinizi başlatın. Bu sizin için en mantıklı ve iyi olanıdır. Work and travel vizenizi uzatmanız mümkün olmadığı gibi vize bitiminde Amerika’da kalmaya devam etmeniz de oldukça risklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrolü *