Work and Travel Vizesini 2.’de Aldım

19 Nisan 2013 günü sabah saat 10.30 da Work and Travel vize görüşmem vardı. Herkes gibi kapıda kontroller, yukarıda parmak izi, evrak teslimi derken vize görüşmesi için sıramı bekledim. Yaklaşık 45 dakika filan sıramın gelmesini bekledim. O gün konsolosluk çok kalabalıktı. Bir yandan Work and Travel vize reddi alanlar, bir yandan ağlayanlar, bir yandan şehir efsaneleri, “yok o kadın cok zorluyor”, “yok bu adam çok soru soruyor” derken artık yapacak bir şey kalmayınca oturdum dua etmeye 🙂 Tabi çok da heyecanlıyım, elim ayağım titriyor. Hayır da o kadar heyecanlanacak ne var onu da anlamış değilim. Olan 300 lirama oldu.

Her neyse sıram geldi ve kumral bir bayanla Work and Travel görüşmesine başladım. Where are your studying? dedi ben de söyledim. I am studying Eastern Mediterrian Universty in Cyprus. Bayan da pencereye doğru yaklaştı anlamadı sanırım diye ben de başladım aklıma ne geliyorsa söyleme 🙂 Yaklaşık 30 ya da 45 saniye içerisinde direkt vize reddi verdi. Ne olduğunu bile anlamamıştım. Tabiki de üzülerek konsolosluk binasından çıktım.

Ama pes etmedim 2. kez o vize görüşmesine girmem gerekiyordu. 24 Mayıs gününe vize randevum alındı ve konsolosluğun yolunu tuttum . Yine herşey başa sarıyor. Kontroller, parmak izi, vs. vs derken Work and Travel vizesi için görüşme sıramı bekledim. Bu sırada konsolosluk daha sakindi. Bütün konuşulanlar daha net duyuluyordu. 13 numaradaki beyaz saçlı yaşlı bi tatlıcık adam ile Amerika vizesi için görüşmem başladı.

Work and Travel Vizesini 2.'de Aldım
Work and Travel Vizesini 2.’de Aldım

* hello, how are you?
– ı am fine and you?
*i am fine but very excited, ı want to mention about my situation.
-why ? dedi adam noldu dedi.
* this is my second visa interview
– noldu ki dedi.
* çok heyecanlıydım. Çok yorgundum, akıcı İngilizce konuşamadım. Anlayamadım o bana ne dedi, dedim.
– sakin ol heyecanlanma dedi. Nerede okuyorsun ? ne okuyorsun dedi? Public administration because ı will work public areas my future job life dedim. Aynı benim gibi yani dedi, yes dedim 🙂

Nereye gideceksin, ne iş yapcaksın, gideceğin yer hakkında neler biliyorsun, insan hakları bildirgesini okudun mu? Ne hakkında dedi. Onunla ilgili birkaç bir şey söyledikten sonra, bilgisayarda bir şeylerle uğraşmaya başladı. İkimizden de ses yok, ben de başladım çok gitmek istiyorum, merak ediyorum bu benim hayalim fılan dedim. Adam bana tamam yeter onayladım gideceksin, ne kadar çok istiyorsun gitmeyi dedi ve vizemi verdi.

Benim Work Travel vize görüşmem bundan ibaret fakat size asıl söylemem gerekenler bu paragrafta.

Heyecan muhakkak olacak, muhakkak kelimeler birbirine karışacak, ezberlenip gidilen paragraflar tabi ki olacak. Beklediğiniz sorular gelmeyince bu ne diyor ya dediğiniz anlar tabi ki de olacak. Biraz daha relax ve sakin bi tavırla, soruları anlayıp yes bile demeniz yeterli olabilir. Gerekirse evde netten bulduğunuz Work and Travel vize soruları ve cevaplarını az biraz ezberleyin anlamaya çalışın. Ne kadar çok gitmek istediğiniz ve kendi başınıza neler yapabileceğinizi onlara hissettirin; güçlü, dimdik olun, gülümseyin!! Hayatta kaç kişi hem de bizim yaşlarda Amerika’ya gidebilmiştir ki? Ya da kaç kişi bunu düşünüpte başlamıştır ki işlemlere. Alamazsanız bile dünyanın sonu değil!

Nagihan Gök

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrolü *