Work and Travel’a Kaç Kişi Katılıyor

Work & Travel programına katılacak adayların merak ettiği sorulardan biri de Amerika’ya bu program ile kaç üniversiteli Türk öğrencinin gittiğidir. 2015 senesi için İstanbul Amerikan Başkonsolosluğu bu sayıyı açıkladı. Daha önce trwat.com ayrıcalığı ile 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013 ve 2014 senelerinde kaç öğrencinin gittiğini Yıllara ve Ülkelere Göre WAT Katılımcı Sayıları başlığı altında yazmıştık. Bu konuda diğer ülkelerden de geçmişte kaç öğrencinin gittiğini görebilirsiniz.

Türkiye’den geçen sene, yani 2015’te, toplam 4.873 öğrenci summer work & travel programı ile Amerika’ya gitti. Türkiye bu programda Amerika’ya en çok öğrenci gönderen 5. ülke konumunda. En çok öğrenci gönderen ülke 6.995 ile İrlanda oldu; 2. Çin, 5.773 ve 3. Bulgaristan ise 5.448 öğrenci gönderdi.

Work and Travel'a Kaç Kişi Katılıyor
Work and Travel’a Kaç Kişi Katılıyor

Aşağıdaki tabloda 2014’te en çok gönderen ülkelerin listesini ve bir önceki sene göndermiş olduğu öğrenci sayılarını da görebilirsiniz. Sadece Türkiye için son 6 senenin rakamlarını yazdık, diğer ülker için giriş paragrafında verdiğimiz linki tıklayıp ilgili sayfaya gidebilirsiniz.

Amerika'ya WAT ile Kaç Türk Öğrenci Gidiyor
Amerika’ya WAT ile Kaç Türk Öğrenci Gidiyor

Gördüğünüz gibi Türkiye’den sayılar çok ciddi oranda düşmüş durumda. 2008 yılında 11688 ike, geçen sene sadece 4258 kişi gitmiş. Yüzde 64 oranında bir azalma var. Katılımcı sayılarının neden düştüğünü az çok biliyoruz. Bu defa bu düşüşün sonuçları hakkında biraz yorum yapalım dedik.

Bu Düşüş Neleri Getirdi

Fiyatlar artı. Sektöründe içinde olan ve Facebook Work and Travel sayfasında yönetici olan tanıdıklarımızla bu konuyu konuştuk ve genel olarak herkes sayıların düşmesinin fiyatları arttığını düşünüyor. Yani iktisattaki arz talep olayı.

Fiyatların yanı sıra şirketler de öğrencileri seçmeye başladı artık. Zaten giden öğrenci sayısı azaldı, bari İngilizcesi iyi olan, kolay uyum sağlayabilecek sorunsuz öğrencileri gönderelim diye düşünmeye başladılar. Çünkü vize reddi ile DS sponsorunun kabul etmemesiyle bir daha mülakatla uğraşıp ekstra iş yapmak istemiyorlar.

Bir çok Work and Travel şirketi kapandı. Tabiri caizse pastanın küçülmesiyle, gelecek payı yeterli görmeyen Work and Travel şirketleri menülerinden bu programı çıkardılar. Hatta öyle ki bazıları “Work and Travel bitti, biz de o yüzden yapmıyoruz” dahi demişler. Facebook Work and Travel sayfamızda bir kaç öğrenci bazı şirketlerin bunu söylediğini yazdı ve doğru mu diye bize de sordu. Hayır arkadaşlari program devam ediyor, bitmedi. İşini iyi yapan şirketler aynı şekilde kayıt almaya devam ediyor.

2016 İçin Ne Olur

Bence 2016 için sayı çok değişmez. Geçen yıl giden öğrenciler gayet memnun olarak döndü ve Work and Travel 2016 katılımcıları da yine aynı şekilde genel olarak memnun olarak dönecektir diye düşünüyorum. Çünkü WAT katılımcılarının sayısının azalmasının gidenler için avantajları da çok. Muhtemelen yine 4.800 civarında öğrenci gidecek. Giden öğrencilerin daha fazla para kazanması muhtemel, daha iyi arkadaşlıklar kurup daha çok İngilizce pratik yapması da çok muhtemel. Çünkü bazı yerlerde Türk öğrenci sayısının haddinden fazla olmasından dolayı şikayetler de geliyordu.

Umarım herkes için güzel bir yaz olur, hepimize iyi şanslar dileriz.

One thought on “Work and Travel’a Kaç Kişi Katılıyor

  • 24 Ekim 2015 tarihinde, saat 04:32
    Permalink

    Rusya ne kadar düşmüş öyle. Bir zamanlar en çok öğrenci gönderen ülkeydi. Şimdi ilk 10’da yer almamış.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrolü *