Tag Archives: Vize Görüşmesi

WAT Amerika Vizesi İçin Konsolosluktaki İşleyiş

WAT Amerika Vizesi İçin Konsolosluktaki İşleyiş

Bu yaz Amerika’ya gitmek isteyen Work and Travel öğrencileri vize başvurularına devam ediyor. Web sitemiz ve Facebook sayfamız üzerinden aldığımız sorular üzerine konsolosluktan da gelen bilgilendirme mailiyle beraber WAT Amerika Vizesi İçin Konsolosluktaki İşleyiş başlıklı yazıyı detaylı olarak yazalım istedik. Vize görüşmesine girmeden önce ucuz uçak biletleri için araştırmanızı yapın ve hatta ücretsiz rezervasyon yaparak uçak bileti fiyatlarını sabitleyin.

Amerika Vizesi de Tamam Yaz Başlasın

cüneyt work and travel vize görüşmesi

Herkese vize görüşmenizi yazın yazın diyordum, şimdi sıra bende sanırım. Bugün 14:00 da İstanbul Amerikan Konsolosluğu’nda girdim Work and Travel vize görüşmesine. Girişte evrak kontrolleri, ardından 2. kontrol, daha sonra asansörle yukarı çıkıyorsunuz. Görüşme saloluna girişte bir kontrol daha, ve numara alıyorsunuz. Numaranız yanınca evraklarınızı veriyorsunuz, randevunuz onaylanıyor, 2. kez yandığında parmak izi veriyorsunuz. Ve sıra geliyor interview için beklemeye.

Work and Travel Vize Görüşmesinde Sorulan Sorular

Vize görüşmesi için beklerken sorulan soruları ve konuşulanları duyuyorsunuz, sorular kısaca şunlar;

cüneyt work and travel vize görüşmesi

cüneyt work and travel vize görüşmesi

– Where do you studying at ?
– What’s your department ?
– Do you live with your family or alone ?
– What’s your father/mother job ?
– How’s going ?
– Where will you go to in USA ?
– What will you do in USA ?
– Have you ever been abroad ?
– Does your friends come with you ? Or anybody.
– How you come to here ?
– What’s your GPA ?
– What do you know about the housekeeping/lifeguard/ride operator ?
– Did you read this? (Human Trafficking?-Insan kaçakçılığı)

İçeride konuşamayanları, çok basit sorulara bile cevap veremeyenleri (are u girl ? can u swim? etc.) göreceksiniz. Red yiyorlar. Bazıları Work and Travel Vizesini şansa alıyor. Kısa kıvırcık saçlı kadın tıpkı bir melek. Herkese vize vermek için elinden geleni yapıyor. 10 no. lu gişedeydi bugün. Diğer kadın 11 no lu gişe, %70 veriyor, 12 nolu gişede ki polisiye filmi aktörü gibi olan adam %60 veriyor soğuk biraz. 13 no lu adam, yaşlı olan, çok uzun tutuyor Work and Travel vize görüşmelerini. 10 numara 5-6 interview yapmış iken o hala 1 kişiyi kasıyordu.

Gelelim benim görüşmeme, bildiğiniz kahkahalar havada uçuştu. Ondan çok ben soru sordum. 10 no lu gişedeydim. İnanın Work and Travel vize görüşmesi değil de cafedeki sohbet ortamı gibiydi. İyi günler dedi ve neşeli olmamın sebebini sordu, iltifat etti baya sağolsun, direk yüzümü güldürdü iyice zaten, Brooklyn’deki işim, insan kaçakçılığını okudun mu, babamın işini, bölümümü, babamın mı işini devam ettiriceğimi yoksa kendi işimimi yapıcağımı, ailemle mi yaşadığımı sordu. Ardından parmak izimi aldı, aldım mı vizeyi diye sordum, şüphen mi vardı dedi. Yine güldük beraber 🙂 iyi tatiller dedi.

Umarım herkesin vize görüşmesi en az benimki kadar rahat ve eğlenceli geçer.
İngılizcenin kötüyse, şansınıza kalmıştır vize almanız. GPA – Ağırlıklı Genel Not Ortalamasına bakan var bakmayan var; bende bakmadılar. Bunların haricindeki herkes alıyor arkadaşlar.
Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana
Brooklyn – Deno’s Wonder Wheel Amusement Park.
14th June. Artık tatil zamanı

Cüneyt Ersoy

Work and Travel Vize Görüşmem – İstanbul

work and travel vize görüşmem istanbul 2013

İstemeyle Mümkün Herşey

Arkadaşlar merhaba. 16 Nisan Salı günü saat 10:00’da İstanbul Amerikan Başkonsolosluğu’ndaki vize görüşmem sonucunda Work and Travel vizesini almış bulunmaktayım. Gece zaten pek uyuyabildiğimi söyleyemem heyecandan. Sabah Mecidiyeköy’den İstinye’ye ulaşabileceğim süreden çok çok erken bir saatte yola koyulup saat 8:20 gibi konsolosluk binasının önündeydim. İçeriye almıyorlar saat yaklaşmadan tabi. Hava soğuk ve yağmurlu bu arada. Kapalı havanın kasveti, heyecan, telaş hepsi bir arada bende. Arkadaşlarımla birlikte gülüp sohbet ederken saat geldi.

Work and Travel Vize Görüşmem | 25 Mart

work and travel vize görüşmem

Vize görüşmesinin nasıl geçtiğini ve neler sorulduğunu merak eden WAT 2015 adayları için, Facebook sayfa takipçilerimizden Mehmet Gök’ün bu konuda yazdığı yazıyı sizlerle paylaşıyoruz.

Merhabalar, benim Work and Travel vize görüşmem 25 Mart 2013 Pazartesi saat 8:30’daydı. İstanbul Amerikan Konsolosluğu’na yengemle gittim, telefonu filan ona bıraktım çünkü elektronik eşya almıyorlar içeriye. Hemen konsolosluk karşısındaki karadeniz cafede emanet alıyorlar, sorun çıktığını da sanmam güvenilir bir yer gibi. 15 dakika geç aldılar mola verilmiş, daha sonra yavaş yavaş içeriye aldılar.

ABD Konsolosluğu WAT Vizesi Görüşme Duyurusu

ABD İstanbul Konsolosluğunun Trwat.com ve Facebook Work and Travel sayfamızda paylaşılmasını rica ettiği önemli bir konudan bahsedeğiz.

ABD Konsolosluğu, daha önce Work and Travel şirketlerine gönderdiği duyuruda Work and Travel programına katılacak öğrenciler için grup randevu sistemini kullanılması gerektiğini duyurmuştu ve bir çok kere de tekrarladığı gibi bireysel randevuların alınmayacağını vurgulamıştı. Konsolosluk, SWT (Summer Work & Travel) programına katılacak adaylar için öğrenci veya diğer J1 randevusunun alınamayacağını önemle duyuruyor. Work and Travel şirketleri bunu biliyor, çünkü hepsine bu uyarı gitti ama bu uyarıyı dikkate almayan şirketler de olabilir.

Work and Travel Vize Randevusu

Work and Travel vizesi için bir acentaya kayıt olmuş öğrenciler randevuları kendi başına alamaz, mutlaka vize randevularını şirketlerine aldırmalılar ve şirketlerin de randevularını grup randevu sisteminden aldığına emin olmalılar.

Bu çok önemli bir konu olduğu için uyarmak istedik. Eğer bireysel randevular alındıysa bu zaten fark edilip iptal edilecektir. Son dakikada fark edilirse vize görüşmesi için konsolosluğa gittiğinizde görüşmeye kabul edilmeyebilirsiniz. Vize görüşmesinde mağdur olmaması için öğrencilere tavsiyemiz şirketlerine randevularının grup randevu sisteminde alınıp alınmadığını sormalarıdır.

Bir Work and Travel şirketine kayıt olan bütün SWT adaylarının vize randevularını şirket alacaktır. Şirket, adaylar için bireysel öğrenci randevusu değil, grup randevu siteminden vize randevusu almak zorundadır.

Kıbrıs’tan Work and Travel Vizesine Başvuracak Adaylar

work and travel vize randevusu

work and travel vize randevusu

Programa katılacak adaylar Akbank’a vize ücreti yatırmaya gittiği zaman MRV dekontuyla gitmeliler ve dekontta görülen TL ücretini ödemeliler. Akbank’ın kuruna göre 160 dolar karşılığındaki TL’yi değil MRV dekontunda belirtilen TL ücretini ödemmeniz gerekmektedir. Zaman zaman kur değişim ücretlerinde oluşabilecek farklar yüzünden sistem ödediğiniz ücreti kabul etmeyebilir, buna dikkat ediniz.

Kıbrıs’taki Work and Travel adayları için önemli bir uyarı da pasaport teslimatlarıyla ilgili. Daha önce ABD Konsolosluğu Vize Duyurularını size aktardımıştık, bu duyuru da belirtmemizde fayda var. PTT, maalesef Kuzey Kıbrıs’ta pasaport teslimat hizmeti vermiyor. Kıbrıs’ta okuyan öğrenciler pasaportlarını teslim alacağı bir PTT şubesini Türkiye’den seçmesi gerekiyor. Öğrencilerin, Amerikan Konsolosluğuna veya Büyükelçiliğine pasaport ya da diğer evrakları göndermeleri gerekirse yine seçtikleri PTT’nin Türkiyedeki bir şubesine bırakmaları gerekmektedir.

Diğer ABD Konsolosluğu Vize Duyuruları için ilgili etiket altındaki yazıları okuyabilirsiniz.