Tag Archives: Work and Travel Alaska

Alaska İşleri İçin Resmi Karar Açıklandı

2011 Work and Travel sezonu tamamlandığından beri Alaska işleri belirsizliğini koruyordu ve sonunda Alaska işleri için resmi karar açıklandı. Diğer ABD Konsolosluğu Vize Duyuruları gibi bunu da anında okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Work and Travel 2012 Alaska İşleri

İstanbul’daki Amerika başkonsolosluğu tarafından Work and Travel Alaska 2012 için resmi açıklama yapıldı ve 2012 sezonunda Alaska işlerine izin verilecek. Daha önce de Alaska iş sözleşmeleri ile vize görüşmesine giren ve vize alan öğrenciler olduğunu söylemiştik.

Yasaklanan Work and Travel İşleri

Daha önce yine belirttiğimiz gibi pedicab işleri de Work and Travel programı kapsamından çıkarılmıştı. Daha sonra gezici fuar işleri (concession), gece vardiyasında çalışılan işler ve saatlik ücret yerine komisyon karşılığı çalışılan işler de Work & Travel kapsamından çıkarıldı ve yasaklanan Work and Travel işleri arasında yerini aldı. Yine Work&Travel katılımcılarının mesai saatlerinde ABD vatadaşlarıyla düzenli olarak konuşmayacağı ve Amerikan kültürünü tanımayacağı işler de WAT kapsamından çıkarıldı. Fabrika işleri bu tanıma girdiği için yasaklandı.

Work and Travel Alaska İşleri

Yasaklanan Work and Travel İşleri

2012 sezonu için izin verilen Alaska işleri 1 Kasım 2012 tarihinden itibaren Work and Travel kapsamındaki işler arasından çıkarılacak ve Work and Travel 2013 sezonu için öğrenciler Alaska’da çalışamayacak.

Alaska’da 4 yaz çalışmış 2 site yöneticimiz de bu konuda Alaska işlerinin Work and Travel kapsamından çıkarılmasının yanlış ve gereksiz bir düzenleme olduğunu düşünüyor.

Bu uygulama yerine başka önlemler alınarak da sorunlar çözlebilir ve WAT katılımcıları korunabilirdi.  İş sözleşmesi olmadığı halde veya sahte iş sözleşmeleri ile Alaska’ya gönderen şirketlere veya şahıslara, işverenlerden onay almadan DS 2019 belgesi basan sponsorlara cezai yaptırımlar uygulanarak Alaska programındaki yanlışlar düzeltilebilirdi. Bu noktada Department of  State, daha zor olan DS Sponsorunu ve Work and Travel şirketlerini kontrol altında tutmak yerine Alaska işlerini yasaklamayı tercih etti sanırım. Bu aslında bir bakıma Work and Travel Alaska seçeneğini tercih etmek isteyen öğrencilere ceza oldu. Önceki senelerde yaklaşık 1000 Türk öğrencinin tercih ettiği Alaska eyaletine bazı öğrenciler 3-4 yaz katılıyordu.

Work and Travel Alaska 2012

Bildiğiniz gibi Work and Travel Alaska 2012 işleri için bu sene boyunca tam bir belirsizlik yaşandı ve hala Work and Travel Alaska işlerinin durumu net değil. Buna rağmen bugün bir grup öğrenci Alaska job offer belgeleri ile vize görüşmesine girdi ve vizelerini alacaklarını umuyor. Önümüzdeki günlerde Alaska ile ilgili açıklama beklenirken İstanbul Başkonsosluğu Alaska iş sözleşmeleri ile Work and Travel vizesine başvuru yapan adaylara Alaska ile ilgili bir sorun çıkarmadı ve görüşmeye giren öğrenciler birkaç gün içinde vizelerini alacağını umuyor.

Bu öğrenciler vize aldıktan sonra Department of State Alaska işlerini yasaklar mı bilinmiyor. Yasaklarsa daha önceden vize almış öğrenciler bundan etkilenir mi yoksa vize aldıkları için onlar bir değişiklik yapmadan Alaska’ya gidebilir mi belli değil. Work and Travel Alaska duyurusu hala bekleniyor.

Department of State ve Konsolosluk tarafından daha önce pedicab işlerinin ve fabrika işlerinin yasaklandığı duyurulmuştu ama Alaska işleri ile ilgili net bir açıklama yapılmamıştı. Son senelerde 6500-11500 arasında öğrenci Türkiye’den Work and Travel programına katılıyor ve bunların bir kısımı da Alaska’yı tercih ediyor.

Work and Travel Katılım Sayıları

2008 2009 2010 2011
Türkiye 11.688 7.730 6.685 6.508
Work and Travel Alaska 2012

Work and Travel Alaska 2012

WAT ALASKA

Work and Travel Alaska tercihi yapanların sayısı tam olarak verilmese de gözlemlerimize son 4 yılda yaklaşık olarak 300-700 öğrencinin Alaska’ya gittiğini düşünüyoruz. Work and Travel 2012 ve Work and Travel 2013 için Alaska’ya gitmek isteyenleri yakından ilgilendiren gelişmeleri takip ediyoruz ve sizlerle paylaşıyoruz.

Sitemizdeki yazarlar içinde de Work and Travel ile Alaska’ya 4 kez giden yazarlarımız var. Daha önce defalarca Alaska’ya gitmiş WAT yazarlarımızın ortak düşüncesi Alaska’nın program kapsamından çıkarılmaması gerektiği, gitmek isteyen adayların gitmesinin engellenmemesi gerektiği fakat kontrollerin biraz daha sıkı olması gerektiği yönünde.

Hem web sitemizden hem de Facebook sayfamızdan gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Work and Travel Alaska

Work and Travel Alaska

Alaska Haritası

Alaska haritası aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi geniş bir alan kaplar. Alaska bir ucundan diğer ucuna Türkiye’nin yaklaşık 1,5 katıdır. Alaska’nın ne kadar büyük bir yüzölcümüne sahip olduğu görülmektedir. Work and Travel Alaska öğrencilerinin incelemesini özellikle öneriyoruz. Alaska ile Türkiye arasında 11 saatlik bir zaman farkı bulunmaktadır. Alaska’da saat öğlen 12:00  ike , Türkiye de saat gece 23:00 olur.  Amerika Türkiye Saat Farkı – Amerika’da Saat Kaç? konusunu inceleyebilirsiniz

WAT Alaska öğrencilerinin Alaska’ya giderken  varış tarihlerinin gidecekleri fabrika ve  şehir ile uygun olup olmadığına çok etmelidir. Alaska haritası incelenirken şehirler arası mesafe ve ulaşım seçeneklerine dikkat etmek gerekir. Work and Travel 2013 Alaska işleri için konunun detayları için Alaska İşleri İçin Resmi Karar Açıklandı sayfasını okuyunuz.

Alaska Haritası

Alaska Haritası