Tag Archives: Yasaklanan Work and Travel işleri

Sınırdışı Ettiren Work and Travel İşleri

Daha önce alınan kararla bisiklet taksi işlerinin Work and Travel kapsamından çıkarıldığını Pedicab WAT’tan Çıkarıldı konusunda belirtmiştik. Bu işlerin yasaklandığını ve kesinlikle öğrencilerin çalışmaması gerektiğini de yazdık ama malesef bu uyarıları dikkate almayan öğrenciler San Diego’da pedicab işlerinde çalışmayı deneyince sınıdırdışı edilmeye davetiye çıkarmış oldu.

Malesef, Amerika Göçmenlik Bürosu San Diego’da Pedicap yapan 15 Türk öğrenciyi sınırdışı etti ve 9 öğrencinin daha ülkeyi terk etmesi istendiği öğrenildi.

Yasaklanar Work and Travel İşleri

Yasaklanar Work and Travel İşleri

Amerika’da eğer bazı şeyler yasaklanıyorsa emin olun ki onun takibi de mutlaka yapılır ve taviz verilmez. Çünkü yaptırımlar çaydırıcı olmazsa yasaklanmasının da çok manası kalmıyor. ABD göçmenlik bürosunun diğer Yasaklanan Work and Travel İşleri için de aynı şekilde davranması bekleniyor. O yüzden iptal edilen Work and Travel işlerinde çalışmayın buna Alaska işleri de dahil. Çünkü Work and Travel denetimleri aralıksız devam edecektir. Alaska İşleri İçin Resmi Karar Açıklandı başlıklı konu da Work and Travel 2013’ten itibaren Alaska işlerinin de Work and Travel kapsamından çıkarıldığını yazmıştık.

Öğrencileri çalışacakları işlerin WAT kapsamındaki izin verilen işler olduğuna emin olması gerekmektedir. Aksi halde benzer üzücü olaylar yaşanabilir. Bildiğiniz gibi son yıllarda Work and Travel için sıkı denetimler geldi.

Bu yaz kesinlikle iyi bir şekilde denetlenmesi beklenen San Diego pedicap işlerinde yapılan operasyonlar ile Pedicab işinde çalışan 24 çalışma izni olmayan Türk öğrenci tespit edildi. Öğrencilerin 15’i Amerika’dan ayrılırken, 9’unun da yakın zamanda ayrılması bekleniyor.

Daha önce WAT öğrencilerinin de çalışabildiği pedicab işleri program kapsamında yasakldı ve Amerika yasalarına göre yabancı uyruklu öğrenciler de pedicab işlerinde çalışamazlar. Diğer yurtdışı eğitim programları ile Amerika’ya giden öğrenciler de pedicab işlerinde çalışmamalı.

İptal Edilen Work and Travel İşleri

2012 sezonu için iptal edilen Work and Travel işleri ile ile ilgili Amerika İstanbul Başkonsolosluğu bir açıklama gönderdi. Bu sezon Work and Travel kapsamındaki işler ile ilgili bazı kararlar geç alındı. WAT programı kapsamından bir çok iş çeşidi çıkarıldı. Bu sene Yasaklanan Work and Travel İşleri açıklanmadan önce bazı öğrenciler o işler için vizelerini aldılar. Şimdi vizesini almış bu öğrenciler ne yapacak? İşi İptal Olanlar Ne Yapacak sorusuna cevap verelim :

Yeni Work and Travel İş Sözleşmesi

İptal Edilen Work and Travel İşleri

İptal Edilen Work and Travel İşleri

Bildiğiniz gibi vize başvurusunda bulunmanız için bir işe yerleşmeniz ve iş sözleşmesi ile görüşmeye gitmeniz gerekmektedir. Çalışacağınız iş ile ilgili bilgiler de DS 2019 formunda yazmaktadır ve DS sponsorunuz işverenden sizin orada çalışacağınıza dair onay almaktadır. Bir work and travel işi için başvurup vizesini alan fakat daha sonra işi iptal edilen veya yasaklanan WAT adaylarının yeni bir işe yerleşip, yeni iş sözleşmesini konsolosluğa göndermesi gerekmektedir.

Vize görüşmesine iptal edilen iş bilgilerinin yazıldığı DS 2019 formu ile girebilirsiniz. Çalışacağınız iş yasaklanan work and travel işleri arasında olsa bile başvurunuzu yapabiliyorsunuz. Vize görüşmesi yaptığınız konsoloslar yerleştirildiğiniz işlerin Work & Travel kapsamından çıkarıldığını ve bu işlerde çalışamayacağınızı söyleyecekler ve farklı bir işe yerleşmeniz gerektiğini hatırlatacaklar ve yeni iş sözleşmesini göndermenizi isteyecekler. Bu dönemde vize başvurunuz beklemeye alınacak ve yeni iş sözleşmesini gönderdiğiniz de işleminiz devam edecektir. Tekrar vize görüşmesine girmeyeceksiniz sadece yeni job offer yani iş sözleşmesini siz ya da Work and Travel şirketleri göndereceksiniz.

Detayını Alaska İşleri İçin Resmi Karar Açıklandı konusunda yazdığımız gibi 2012 için adaylar Work&Travel Alaska programına sorunsuz katılabilecek fakat Work and Travel 2013 için Alaska işleri WAT kapsamından çıkarıldı. ABD Konsolosluğu Vize Duyuruları etiketinden diğer duyuları da görebilirsiniz.

Alaska İşleri İçin Resmi Karar Açıklandı

2011 Work and Travel sezonu tamamlandığından beri Alaska işleri belirsizliğini koruyordu ve sonunda Alaska işleri için resmi karar açıklandı. Diğer ABD Konsolosluğu Vize Duyuruları gibi bunu da anında okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Work and Travel 2012 Alaska İşleri

İstanbul’daki Amerika başkonsolosluğu tarafından Work and Travel Alaska 2012 için resmi açıklama yapıldı ve 2012 sezonunda Alaska işlerine izin verilecek. Daha önce de Alaska iş sözleşmeleri ile vize görüşmesine giren ve vize alan öğrenciler olduğunu söylemiştik.

Yasaklanan Work and Travel İşleri

Daha önce yine belirttiğimiz gibi pedicab işleri de Work and Travel programı kapsamından çıkarılmıştı. Daha sonra gezici fuar işleri (concession), gece vardiyasında çalışılan işler ve saatlik ücret yerine komisyon karşılığı çalışılan işler de Work & Travel kapsamından çıkarıldı ve yasaklanan Work and Travel işleri arasında yerini aldı. Yine Work&Travel katılımcılarının mesai saatlerinde ABD vatadaşlarıyla düzenli olarak konuşmayacağı ve Amerikan kültürünü tanımayacağı işler de WAT kapsamından çıkarıldı. Fabrika işleri bu tanıma girdiği için yasaklandı.

Work and Travel Alaska İşleri

Yasaklanan Work and Travel İşleri

2012 sezonu için izin verilen Alaska işleri 1 Kasım 2012 tarihinden itibaren Work and Travel kapsamındaki işler arasından çıkarılacak ve Work and Travel 2013 sezonu için öğrenciler Alaska’da çalışamayacak.

Alaska’da 4 yaz çalışmış 2 site yöneticimiz de bu konuda Alaska işlerinin Work and Travel kapsamından çıkarılmasının yanlış ve gereksiz bir düzenleme olduğunu düşünüyor.

Bu uygulama yerine başka önlemler alınarak da sorunlar çözlebilir ve WAT katılımcıları korunabilirdi.  İş sözleşmesi olmadığı halde veya sahte iş sözleşmeleri ile Alaska’ya gönderen şirketlere veya şahıslara, işverenlerden onay almadan DS 2019 belgesi basan sponsorlara cezai yaptırımlar uygulanarak Alaska programındaki yanlışlar düzeltilebilirdi. Bu noktada Department of  State, daha zor olan DS Sponsorunu ve Work and Travel şirketlerini kontrol altında tutmak yerine Alaska işlerini yasaklamayı tercih etti sanırım. Bu aslında bir bakıma Work and Travel Alaska seçeneğini tercih etmek isteyen öğrencilere ceza oldu. Önceki senelerde yaklaşık 1000 Türk öğrencinin tercih ettiği Alaska eyaletine bazı öğrenciler 3-4 yaz katılıyordu.