Yıllara ve Ülkelere Göre WAT Katılımcı Sayıları

Geride bıraktığımız Work and Travel 2012 sezonunun ardından Amerikan konsolosluğu 2012 sezonunda Türkiye’den kaç öğrencinin programa katıldığını ve en çok öğrenci gönderen 10 ülkenin de Work and Travel katılımcı sayılarını açıkladı. Genel olarak baktığımızda Türkiye’den programa katılım her sene biraz daha azalmıştır. Türkiye’deki Work & Travel 2012 katılımcılarının sayısı 5 sene öncekinin yarısından dahi az hale gelmiştir. Yazdığımız bu özgün makalemiz de muhtemelen kopyalacaktır ama biz yine de rakamları yorumlayıp, resimlerin üzerine sitemizin logosunu koyalım.

 Yıllara ve Ülkelere Göre Work and Travel Katılımcı Sayıları

Türkiye’den 2012 yılında 5443 öğrenci W&T programına katılmış ve bunların da 72’sini yabancı uyruklu öğrenciler oluşturmaktadır.  2011 yılında giden 6508 öğrenci sayısı ile kıyasladığımızda % 16,4 oranında ciddi bir düşüş olmuş yine. Zaten son 5 seneye baktığımızda her sene sayı bir önceki seneye oranla azalmıştır. 2008 yılında Türkiye’den Work and Travel programına katılan öğrenci sayısı 11688 iken 2012 yılında bu rakam yüzde 53,4 düşmüştür. Bir başka deyişle 5 sene önce Türkiye WAT programına 2012’de gönderdiği öğrencinin 2 katından daha fazla öğrenci gönderiyordu. Yine de en çok öğrenci gönderen 5. ülke konumunda bulunuyoruz.

Work and Travel katılımcı sayılarının genelde diğer ülkerlerde de düştüğünü görebiliriz. Tabiki bu düşüşün bir çok nedeni var bunlardan biri de yasaklanan work and travel işleri. Bu nedenlerini de başka bir makalemizde yazmaya çalışırız. Rusya 5 sene öncesiyle kıyaslandığında yüzde 78,8’lik bir düşüş yaşadı. Tayland ve Moldova’da yine 5 sene önceki sayıların yarısına bile ulaşamadı.

Bir önceki seneye kıyasla sadece İrlanda ve Bulgaristan katılımcı sayılarını artırdı. Bu 2 ülke de 5 sene öncesiyle kıyaslandığında yine eski sayılarının altına kaldılar. Bu arada bize ulaşan bu rakamlar sadece her sene en çok öğrenci gönderen ilk 10 ülkenin rakamlarıdır. ilk 10’a giremeyen ülkelerden kaç öğrenci gittiğini bilmiyoruz.

Work and Travel Şirketleri de biz de bu sene sayının biraz daha düşeceğini tahmin ediyorduk aslında çünkü gerek DS sponsoru şirketlerin daha az DS basma izinlerinin olması gerekse Amerika’daki ekonomik problemlerden dolayı alınan önlemler programı bu noktaya doğru itti biraz. Work and Travel 2013 sezonu için tahmini olan, yorum alanına yazabilir.

Work and Travel Katılımcı Sayıları
Work and Travel Katılımcı Sayıları

 

Grafik :

Yıllara Göre Work and Travel Katılımcı Sayıları
Yıllara Göre Work and Travel Katılımcı Sayıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrolü *