Yurtdışından iphone 5 Alanlar Dikkat

Apple beklenen son telefonu olan iPhone 5’i tanıttı ve iphone 5 fiyatlarını belirledi. Dünyadaki herkes gibi Türkiye’de iPhone 5 kullanmak isteyenler de heyecanla satışların başlamasını bekliyor. Iphone 5 12 Eylül 2012’de ilk olak Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Avrupa’da satışa çıkacak ve ös siparişler de alınmaya başladı. Ürünün Türkiye pazarına girmesinin ise biraz daha zaman alacağı biliniyor.

Yurtdışından iphone 5 Mi Alacaksınız

Türkiye’deki satışların başlamasını beklemek isteyenler ise yurtdışından iphone 5 alıp ya da bir başkasına aldırarak Türkiye’de kullanmak istiyor fakat Apple’ın küçük bir süprizi var ve bu süpriz sayesinde de Türkiye’de iPhone 5’i kullanabilmek henüz mümkün değil. Apple daha önceki modeller olan 3, 4 ve 4 S serilerinde kullandığı micro sim kartları iphone 5 ürünü için kullanmıyor ve onun yerine daha küçük olan nano sim kart kullanıyor. Dolayısıyla da iphone 5 kullanmak isteyenler de sim kartlarını değiştirmek zorunda kalacak çünkü daha önce normal sim kartlar kesilerek hazırlanan micro sim kartlart gibi değil nano sim kartlar. Daha da kötüsü Türkiye’deki cep telefonu operatörleri henüz nano sim kart hizmeti sağlayamıyor. Operatörlerin çok yakında bir zamanda bu sorunu çözmesi bekleniyor ama o zamana kadar cep telefonunuzu kullanamayacağınızı unutmayın.

Iphone 5 kullanıcıları eski şarj aletlerini de ancak bir dönüştürü vasıtasıyla kullanabilecek, çünkü yeni telefonlarda şarj girşi noktası önceki modellere göre biraz daha küçük olarak tasarlanmış.

iphone 5 Fiyatları

iphone 5 fiyatları
iphone 5 fiyatları

Amerika’da kontratlı olarak 199 dolardan başlayan fiyatlarla satılan iphone 5 fiyatlarının kontratsız olarak 649 dolardan satılıyor. Kontratsız, bir başka deyişle unlocked iphone 5 fiyatlarını şöyle belirtebiliriz :

16 GB için 649 dolar
32 GB için 749 dolar
64 GB için 849 dolar

Bu rakamlara ek olarak Amerika’da fiyatlar üzerinden %8 oranında da eyalet vergisi alınıyor. Son olarak da Türkiye’de yeni uygulamaya başlayan harç ve kayıt işlemi için de 100 TL alınıyor.

Yurtdışından 16 GB iphone 5 alacak biri 649 + 51,9 = 701,9 dolar (1270 TL) telefona ödeyecek ve 100 Tl kayıt işlemi ücreti ile beraber 1370 TL harcamış olacak.

Her hangi bir yurtdışı eğitim programı ile veya Work & Travel ile Amerika’ya veya başka bir ülkeye gidenlerin bu sim kart değişikliğine dikkat etmesini ve Yurtdışından Getirilen Cep Telefonu Kayıt İşlemleri konusunu okumanızı tavsiye ederiz. Amerika’da Alış Veriş yapacaksınız eyaletlerin vergi oranlarına ve online indirimlerine dikkat edin.

2 thoughts on “Yurtdışından iphone 5 Alanlar Dikkat

 • 15 Eylül 2012 tarihinde, saat 07:02
  Permalink

  Türkiye’de nano simkartlar yarın 17 Eylül Pazartesi günü itibari ile 2 operatörde satışa sunuluyor. Diğer operatör de en kısa zamanda bunu devreye sokacaktır. Yani problem yok simkart konusunda.

  Yanıtla
 • 22 Aralık 2012 tarihinde, saat 23:34
  Permalink

  1 ay önce yurt dışına çıkılmış olması gerekiyor, Kuzey Kıbrıs dahil mi yurt dışına?

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrolü *