5. Sınıfta Work and Travel Vizesi Aldım

Merhaba arkadaşlar, 26 Nisan’da vizemi aldım. Özellikle son sınıf öğrencileri için yazıyorum bunu. Dün, son gişede oturan zayıf gözlüklü bi adamdan aldım vizeyi.

Bana ilk önce daha önce Amerika’ya gittin mi dedi ben de evet geçen yaz Vermont’a housekeeper olarak gittim dedim, bu yaz da lifeguard olacaksın dedi evet dedim. Transkriptime baktı bölümün ne dedi endüstri mühendisliği dedim, endüstri mühendisi ne iş yapar diye hiç beklemediğim bi soru geldi. Türkçesini bile açıklamakta zorlanıyoruz çoğu zaman, o an fabrikalarda üretim sistemini inceler diye bir şey çıktı ağzımdan ama direkt tatmin oldu, kaçıncı sınıfsın dedi. 4.sınıfım (bu arada 5. yılım 1 sene uzattım ama Transkriptimde 4. sınıf yazdığı için çaktırmadım) ama bu yaz mezun olamıyorum çünkü 1 dersim 1 tane de stajım var Ocak ayında mezun olacağım dedim, hangi dersten kaldın dedi simulation (benzetim) dedim bu kez ders ne ile alakalı dedi yine hiç beklemediğim bi şekilde, hazırlıksız olduğum için saçmaladım ona üretim sistemi veya müşteri servisi gibi şeyleri inceliyoruz gibi bir şey dedim halbuki pek alakası yok, neyse ki yine tatmin oldu. Gelecekte ne yapacaksın dedi bi gıda fabrikasında çalışmak istiyorum bi süreliğine, sadece gerçek iş hayatını öğrenmek için sonra da kendi fabrikamı kurmak istiyorum dedim burada ne fabrikası kuracaksın gibi bi soru geleceğini planlamıştım ona göre de güzel bi cevap hazırlamıştım ama güzel bi yaz geçirmeni dilerim deyip onaylayıp gönderdi beni.

Şimdi tavsiyem transkriptinizi inceleyin bazı üniversitelerde 5.yılınız ise 5.sınıf yazabiliyor bunlara dikkat edin benim 5.yılım olmasına rağmen 4.sınıf 8.dönem yazıyordu halbuki 10. dönemim, bana sorduğu gibi en sevdiğin ders ne veya hangi dersten kaldın gibi bir şey sorabilir o yüzden derslerinizin İngilizce isimlerini bilin, transkriptinizi alırken 2 tane alıp birini mühürlü zarfta konsolosluğa birini de kendiniz inceleyip sonra atabilirsiniz. Transkriptinizde her şey görünüyor dürüst olun ben risk alıp 5. yılım demedim çünkü tek tek sayfalarda kaç dönem okuduğumu saymaz diye düşündüm nitekim öyle oldu, hatta 1 dersim 1 stajım var deyince transkriptin son sayfasını açıp kontrol etmeliydi ama yapmadı.

Vizeyi almamda geçen sene Work and Travel ile gitmiş olmamım bi etkisi olabilir bilemiyorum. Görevli çok suratsızdı geçen sene girdiğimde red dahi verseler tüm görevliler gülümsüyordu, yani gittiğinizde karşınızda suratsız biri bile olsa demoralize olmayın ve gülümseyin, ben tüm cevaplara neşeli bi şekilde cevap verdim heyecanlıydım ama belli etmedim, oraya giderken acaba alabilecek miyim diye değil vizemi almaya gidiyorum diyerek gidin, unutmayın vize bi insanlık ayıbıdır, size vize vermemeleri seni ülkeme almıyorum demek ve sizin Amerikalılardan hiç bir eksiğiniz yok, bunları düşünerek özgüvenli bir şekilde giderseniz size garanti ediyorum ki alabilirsiniz. Ben oradayken alamayan kimse olmadı ama ben ilk sıralardaydım sonrasını bilmiyorum. Herkese başarılar.

Fatmanur Okay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrolü *